Dlatego zachęca wszystkich do przejrzenia zakamarków w poszukiwaniu sprzętów niegdyś powszechnych, a dziś nieco zagadkowych – zwłaszcza dla młodszych pokoleń. Najciekawsze zostaną pokazane na wystawie w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Na ostatnie stulecie składały się nie tylko czyny heroiczne bądź zdarzenia zapisywane w annałach, ale również – a może przede wszystkim – codzienne życie milionów zwykłych ludzi. Muzeum Częstochowskie chce więc uczcić jubileusz niepodległości wystawą prezentującą sprzęty gospodarstwa domowego towarzyszące ludziom od końca XIX w. do lat 80. ubiegłego stulecia.  

Muzeum zachęca częstochowianki i częstochowian, aby przejrzeli pamiątki pieczołowicie przechowywane w domowych zbiorach, ale też wszystko to, co zalega na strychach i w piwnicach. Na pewno znajdą się tam przedmioty niegdyś używane na co dzień, a dziś bardzo egzotyczne – szczególnie dla młodego i najmłodszego pokolenia. Mogą to być tary czy maselnice, ręczne wiertarki, wasserwagi (czyli inaczej libelle rurkowe – przyrządy optyczne umożliwiające ustawianie płaszczyzn w budownictwie), liczydła i ołówki kopiowe, ale też np. komputery Atari. Najciekawsze z nich trafią na wystawę, którą Muzeum zorganizuje latem w Zagrodzie Włościańskiej w parku im. Staszica.

Na eksponaty z domowych zbiorów Muzeum czeka do 8 maja. Ze względu na ograniczoną przestrzeń pokazane zostaną tylko najcenniejsze z historycznego punktu widzenia oraz najlepiej zachowane przedmioty. Z regulaminem można zapoznać się na stronie http://www.muzeumczestochowa.pl

na podst. informacji z Muzeum Częstochowskiego, mb