28 marca na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej zainaugurowano II edycję Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań wśród dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Projekt zakłada organizację cyklicznych zajęć edukacyjnych i badawczych przez pracowników naukowo-dydaktycznych oraz doktorantów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.

Tematy zajęć realizowanych w ramach projektu to Matematyka na wesoło czyli gry i zabawy logiczne; Drukowanie 3D; Sitodruk (nadruk logo UMO na koszulkach); Roboty edukacyjne; Pokaz łazika marsjańskiego; Roboty mobilne i manipulatory – nauka programowania robotów przez zabawę; Warsztaty Design Thinking (nauka kreatywnego myślenia); Zastosowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury; Mechanika dla najmłodszych; Czym zajmuje się inżynieria biomedyczna?; Podróż do wnętrza komputera oraz Podstawy programowania gier w oparciu o silnik Unity3D v5.

Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy jest współfinansowany z budżetu miasta w ramach programu "Akademicka  Częstochowa".

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęła dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki prof. Małgorzata Klimek oraz JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Norbert Sczygiol. Do edukacji, popularyzacji nauki i techniki zachęcał też prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Po ślubowaniu młodych odkrywców i wręczeniu indeksów wykład inauguracyjny "Tworzywa sztuczne - materiał przyszłości" wygłosił prof. PCz dr hab. inż. Przemysław Postawa.

II edycja programu potrwa do czerwca. Zajęcia podobnie jak w roku ubiegłym, będą realizowane w trzech grupach wiekowych: Odkrywcy (6-9 lat), Poszukiwacze (10-12 lat) oraz Młodzi Naukowcy (13-16 lat).