Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

- to ponad 100 artystów z ponad 20 krajów Europy, Azji i obu Ameryk, wystawy i koncerty. Już w piątek, 20 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki aż trzy wernisaże. Festiwal potrwa do 27 maja.   

Festiwal odbywa się co trzy lata od 2012 r., choć swoją obecną nazwę przyjął przy okazji tegorocznej, czwartej edycji. Jego pomysłodawcami, organizatorami i kuratorami są Włodzimierz Karankiewicz i Bartosz Frączek z Wydziału Sztuki Akademii Jana Długosza.

Genezy festiwalu można szukać w dość przypadkowym spotkaniu międzynarodowej grupy artystów z częstochowskimi twórcami podczas wernisażu we włoskim Cordovado w 2012 r. Podczas pierwszej wystawy w budynku Muzeum Częstochowskiego przy ul. Katedralnej pokazano prace dwudziestu artystów. Z każda edycją rosła zarówno liczba uczestników, jak i miejsc, w których pokazywano ich prace. Wernisaże były zarazem spotkaniami twórców z całego świata. W 2014 festiwal połączył nie tylko artystów, ale i pedagogów szkół artystycznych z Niemiec, Słowacji, Rumunii, Ukrainy, Nepalu czy Chin.

Tegoroczny Incident/Accident odbędzie się w kilku lokalizacjach – poza galerią Instytutu Sztuk Pięknych AJD przy ul. Dąbrowskiego 14, wystawy będą prezentowane w OPK ,,Gaude Mater”, pawilonie Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica, Konduktorowi czy Galerii 3 Kolory.

Miejska Galeria Sztuki gościć będzie trzy wystawy. W Sali Śląskiej pokazana zostanie indywidualna ekspozycja Vratislava Kulisa z Chorwacji (wernisaż 20 kwietnia, godz. 18.00), w Sali Poplenerowej – wystawa ,,Styrian Art Goes Częstochowa” (wernisaż 20 kwietnia, godz. 18.30), a w Sali Gobelinowej – wystawa główna ,,Between Us” (wernisaż 20 kwietnia, godz. 19.00).

Udział w festiwalu – będącym obecnie największą międzynarodową imprezą artystyczną w naszym mieście –  zapowiedziało ponad 100 artystów z ponad 20 krajów Europy, Azji i obu Ameryk.

Wystawom będzie towarzyszył cykl koncertów organizowanych przez Instytut Muzyki AJD. Wszystkie odbędą się w salach Miejskiej Galerii Sztuki.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Rektor AJD prof. dr hab. Anna Wypych – Gawrońska.     

Pełny program dostępny jest na stronie http://www.galeria.czest.pl

na podst. informacji z MGS, mb

zdjęcie u góry: fragment jednej z prac wystawy głównej festiwalu (ze strony Miejskiej Galerii Sztuki)