Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W każdy ostatni poniedziałek miesiąca na miejskim fanpage’u zaprezentuje się częstochowianka, która na co dzień aktywnie uczestniczy w życiu miasta udowadniając, że kobiety chcą i potrafią skutecznie działać na rzecz społeczności lokalnej i powinny być dostrzegane w sferze publicznej.  

Pierwszą bohaterką cyklu została Marta Prześlak, która od dwóch lat koordynuje pracę częstochowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a wcześniej aktywnie w nim działała, przygotowując loterię fantową. Przez cały poniedziałek na miejskim profilu będą pojawiać się informacje, które przybliżą bohaterkę dnia, a także takie, na które będzie chciała ona zwrócić uwagę odwiedzających miejski fanpage pod linkiem http://www.facebook.com/czewa

Następny poniedziałek, w którym miejski profil zostanie oddany we władanie kolejnej częstochowiance,  wypadnie 26 lutego.

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Praw Kobiet, także w związku z przypadającą setną rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Prezydent Częstochowy ustanowił rok 2018 Częstochowskim Rokiem Praw Kobiet chcąc nie tylko uczcić tę rocznicę, ale także podkreślić konieczność przestrzegania praw kobiet oraz zasady równości i niedyskryminacji ze względu na płeć dla prawidłowego i zrównoważonego rozwoju miasta.

W mieście w ciągu całego roku zostanie podjętych szereg inicjatyw promujących równouprawnienie oraz aktywny udziału kobiet w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Będą to m.in. warsztaty, debaty czy edukacja publiczna w zakresie praw kobiet. Obchodom Roku Praw Kobiet będzie stale towarzyszyć postać Mieczysławy Biegańskiej – chyba najaktywniejszej działaczki społecznej w mieście w pierwszych dekadach XX w. , prowadzącej kursy edukacyjne dla częstochowianek i częstochowian, organizatorki biblioteki powstałej z inicjatywy męża Władysława.

Częstochowa już wkrótce po raz pierwszy przyłączy się do międzynarodowej kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet „Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. 14 lutego na placu Biegańskiego – tak jak na całym świecie – w ramach akcji chętni zaprotestują przeciwko przemocy wobec kobiet poprzez taniec. Organizatorem imprezy jest stowarzyszenie ,,Pasja do życia”, a ze szczegółami można zapoznać się pod linkiem  http://www.facebook.com/events/561654354211844/