28 października w Częstochowie odbyła się I edycja Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zwyciężył reprezentant częstochowskiego I LO im. Juliusza Słowackiego.

Olimpiada odbyła się w budynku I LO przy ulicy Kościuszki. Uczestnicy rywalizowali w dwóch etapach. Pierwszy to test pisemny, sprawdzający znajomość historii XX w. oraz wiedzę o laureatach Pokojowej Nagrody Nobla. Druga część miała charakter wystąpienia ustnego, w którym uczniowie przedstawiali przed komisją konkursową przygotowane prezentacje na temat wybranego przez siebie laureata Nagrody. Po wysłuchaniu wszystkich propozycji oceniający wybrali laureatów:

I miejsce – Filip Kaczmarzyk, I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie;

II miejsce – Patryk Krzyż, II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie – Koźlu;

III miejsce – Bartłomiej Kiszka, I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu;

IV miejsce – Mateusz Romańczuk, V LO w Bielsku – Białej;

V miejsce – Mateusz Stoparek, I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Organizatorem olimpiady był Uniwersytet Gdański we współpracy z Fundacją im. Lecha Wałęsy i Gminą Czersk. Zakres tematyczny obejmował treści zawarte w podstawach programowych historii powszechnej i Polski XX wieku, wiedzy o społeczeństwie oraz treści związane z tematem przewodnim. 25 listopada w Gdańsku odbędzie etap centralny olimpiady. Główna nagroda to wyjazd do Oslo na uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, 10 grudnia 2017 r.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.