Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

8 marca w Miejskim Domu Kultury zostanie otwarta wystawa prac artystek z Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza, a 10 marca w sali widowiskowej wystąpi Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore. Wokalistka obchodzi 40-lecie nagrania swojej pierwszej studyjnej płyty.    
 
Uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej ,,Co kobiety zmalowały” odbędzie się 8 marca o godz. 16.00 w galerii Miejskiego Domu Kultury. Zobaczymy prace Mai Babczak, Marii Cieślak-Gurgul, Katarzyny Czerniejewskiej, Małgorzaty Domańskiej, Stefanii Gąsior, Teresy Idzikowskiej, Ireny Jóźwik, Magdaleny Kmiecik, Elżbiety Ledeckiej, Teresy Malczewskiej, Jolanty Małek, Ireny Młynarczyk, Gabrieli Polaczek, Anny Polańskiej, Ewy Powroźnik i Małgorzaty Sętowskiej. Wstęp wolny.

Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza działa od 1981 roku. Organizuje wystawy, plenery, spotkania z ludźmi sztuki, warsztaty. Obecną nazwę przyjęło w 2005 roku. Skupia kilkadziesiąt osób reprezentujących różne zawody. Członkinie i członkowie Stowarzyszenia malują, rzeźbią, zajmują się tkactwem czy grafiką pod kierunkiem zawodowych artystów plastyków.

Z kolei w sobotę, 10 marca, o godz. 18.00, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się koncert Grażyny Łobaszewskiej, która powraca z nową, jubileuszową płytą. Wysłuchamy tekstów Justyny Holm, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego czy Piotra Bukartyka, a piosenki – wśród których znajdą się także znane przeboje artystki –  zabrzmią w nietypowych aranżacjach zespołu Ajagore. Możemy spodziewać się także piosenek z najnowszej, jubileuszowej płyty zatytułowanej „Sklejam Się”.  

Grażyna Łobaszewska debiutowała w 1971. Z zespołem Ergo Band koncertowała w Polsce, Niemczech, Czechosłowacji i na Węgrzech. W 1974 wystąpiła po raz pierwszy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jako wokalistka zespołu Crash wystąpiła kilkakrotnie na festiwalu Jazz Jamboree. Nagrywała także m.in. z Alex Band Aleksandra Maliszewskiego i orkiestrą Zbigniewa Górnego oraz z czołowymi jazzmanami – Januszem Skowronem, Krzysztofem Ścierańskim i Jarosławem Śmietaną. Brała też udział w licznych festiwalach jazzowych w Polsce, a także w Danii, Szwecji, Hiszpanii czy Niemczech. W 2012 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Bilety na koncert w cenie 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy) do nabycia w kasie MDK przy ul. Łukasińskiego 50/68.  

mb

w załącznikach plakaty promujące oba wydarzenia