Dziś około godziny 10.00, na terenie skweru Solidarności zauważono prawdopodobnie rannego krogulca. Będący pod ścisłą ochroną gatunkową ptak został zabrany do częstochowskiego schroniska dla zwierząt.

Samica krogulca nie uciekała przed ludźmi, miała trudności z poruszaniem się, nie próbowała wzbić się w powietrze. Natychmiast powiadomiono leśnika miejskiego oraz służby zajmujące się ochroną i opieką nad zwierzętami. Osłabione zwierzę zostało przetransportowane do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie zostanie nakarmione i zbadane przez weterynarza.

Przypomnijmy, że krogulec to gatunek znajdujący się pod ścisłą ochroną gatunkową. Przeważnie zamieszkuje skraje lasów, choć coraz częściej bywa widziany w pobliżu zabudowań ludzkich, gospodarstw rolnych, czy właśnie parków miejskich. W okresie zimowym zdarza mu się polować na mniejsze ptaki (głównie wróble) nawet w ścisłych centrach miast. Obecność rannego ptaka na skwerze Solidarności mogła być skutkiem uderzenia w witrynę okienną lub samochód.