Tegoroczne obchody częstochowskiego „niebieskiego tygodnia” zakończył sobotni maraton zumby. W piątek, 6 kwietnia odbyła się konferencja naukowa pod patronatem naukowym prof. dr hab. Tadeusza Gałkowskiego.

Celem niebieskiego tygodnia jest propagowanie wiedzy i rozpowszechnianie informacji na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu  oraz kształtowanie postaw  tolerancji i akceptacji osób z autyzmem wśród częstochowianek i częstochowian.

Tegoroczne obchody „niebieskiego tygodnia” organizowane  przy okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, zakończyła III edycja charytatywnego maratonu ZUMBA „Tanecznym Krokiem w Niebieski Świat Autyzmu”. Maraton odbył się w sali koncertowej Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego, przy ul. Przemysłowej i wspierał działalność Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem.

W piątek, w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy, odbyła się kolejna już  Konferencja Naukowa z cyklu  ”Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę” pod patronatem naukowym prof. dr hab. Tadeusza Gałkowskiego.
Spotkanie otworzył zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, a wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Gałkowski. W programie znalazły się wykłady dotyczące interdyscyplinarnego programu wsparcia małego dziecka i jego rodziny, klasyfikacji ICF i jej praktycznego zastosowania w pracy z dzieckiem z autyzmem, edukacji włączającej.  
Konferencji towarzyszyła wystawa prac nadesłanych na wojewódzki konkurs „Zaczaruj świat na niebiesko kolorową plamą i kreską” oraz promocja publikacji o autyzmie.

Autyzm to zaburzenie, którego pierwsze symptomy ujawniają się przed ukończeniem przez dziecko trzech lat. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, wymagającym kompleksowej terapii.
Spektrum autyzmu to 60-70 przypadków na 10 000 osób. Jego objawy nie są stałe i zmieniają się wraz z rozwojem człowieka. Zaburzenie występuje czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, ale u dziewczynek charakteryzuje się cięższym przebiegiem. Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie, a dokładna przyczyna występowania nie jest znana.

Organizatorami częstochowskiego „niebieskiego tygodnia”  byli m.in. Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka, Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „DAJ MI CZAS”, Urząd Miasta Częstochowy, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Zabiegani, a ambasadorami akcji: Olek Klepacz, Piotr Gruszka, Adam Hutyra, Iwona Chołuj, Maciek Maślikowski.

Więcej o wydarzeniach związanych z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pisaliśmy tutaj

Z wykorzystaniem informacji z ZSS nr 23, SyB