Już w niedzielę 8 kwietnia etapem TREK rozpoczyna się cykl maratonów Częstochowskiego MTB. Na uczestników czekają atrakcyjne trasy, nagrody i sportowo-rowerowe emocje. Głównym organizatorem cyklu MTB jest Fundacja Rowerowa Jura, we współpracy m.in. z firmami branży rowerowej oraz Urzędem Miasta Częstochowy.

- Jesteśmy obecnie chyba jedynym miastem w Polsce mającym taki cykl imprez MTB, oparty na współpracy ze środowiskiem rowerzystów oraz znanymi firmami i markami rowerowymi– mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Chcemy poprzez takie imprezy zachęcać jeszcze bardziej do turystycznej i sportowej jazdy na rowerze, do zwiedzania jurajskich zakątków Częstochowy i okolic. Tak atrakcyjne miejsca jak np. Góry Towarne, Sokole Góry czy Przeprośna Górka, leżą przecież bardzo blisko miasta lub nawet w jego granicach administracyjnych.

Tworzenie warunków do intensywnej rekreacji na rowerze i turystyki rowerowej to także element realizacji programu Kierunek Przyjazna – Aktywna Częstochowa. Dlatego miasto wspiera organizację tegorocznej - już 4-etapowej - imprezy, której pierwszy etap – współorganizowany przez lokalnego przedstawiciela rowerów TREK - odbędzie się już w najbliższą niedzielę – 8 kwietnia. Start imprezy zaplanowano o godz. 11.30 na wale Warty w okolicach mostu w ul. Drogowców niedaleko Hotelu SCOUT.           

Trasy 4 maratonów przebiegają po terenach Częstochowy, a także gmin Mstów i Olsztyn. Imprezy odbędą się:
Etap I TREK - 8 kwietnia 2018,
Etap II EROWERYPL - 20 maja 2018,
Etap III BIKE ATELIER - 29 lipca 2018,
FINAŁ - 23 września 2018.

Każdy wyścig zakłada przygotowanie dwóch tras. Ze względu na zaawansowanie techniczne uczestników wyścigi będą podzielone na poziomy hard i easy. Oprócz tego 3 kategorie młodzieżowe dadzą w sumie ponad 50 nagród. Podczas Finału poznamy Królową Częstochowskiego MTB 2018 oraz Króla Częstochowskiego MTB 2018, czyli zawodników i zawodniczki, którzy zgromadzą najwięcej punktów w klasyfikacji łącznej.

Partnerem I etapu jest marka TREK wraz ze swoim lokalnym przedstawicielem - firmą FabrykaRowerow.com. Szef firmy Wojciech Kluk zapewnia, że tegoroczna trasa została tak zaplanowana, aby była dostępna dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania i fizycznego przygotowania, a także stanowiła dobre przetarcie na początek sezonu. Później będzie… zapewne trochę trudniej.  

Najmłodsi (do 16. roku życia) w niedzielnym etapie TREK startują bezpłatnie (resztę uczestników obowiązuje wpisowe). Do pierwszego etapu częstochowskiego maratonu MTB zgłosiło się już ok. 160 osób, w tym goście m.in. ze Śląska, Krakowa, Łodzi, Opolszczyzny, a nawet Przemyśla.    

Więcej o zapisach, trasach, zasadach udziału, szczegółach organizacyjnych można znaleźć na stronie Częstochowskiego MTB: mtb.czest.pl.

W spotkaniu promującym cykl imprez Częstochowskiego MTB wzięli udział, obok prezydenta miasta:  Łukasz Kot – pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej, Krzysztof Socha - Fundacja Rowerowa Jura oraz reprezentanci firm współorganizujących maratony MTB: BIKE ATELIER – Anna Baran i Dariusz Leśniewskii Fabrykarowerow.com – TREK - Wojciech Kluk.  

Współorganizatorzy poszczególnych etapów, partnerzy cyklu:

Fabryka Rowerów (fabrykarowerow.com) to sklep partnerski światowego lidera w produkcji profesjonalnych rowerów TREK. Miejsce, w którym rowerzysta kupi rowery firmy TREK, zadba o swój rower, może też wypożyczyć na próbę najnowsze rowery firmy TREK.  Dodatkowo na miejscu (ul. Łódzka 52) można liczyć na Bike Fitting, czyli  profesjonalny dobór roweru i pozycji - ustawiany przez zawodowego fizjoterapeutę. Fabryka Rowerów obsługuje m.in. kadrę Polski w kolarstwie i innych kolarzy zawodowych.

Firma Erowery.pl istnieje na rynku od 1991 roku i jest jedną z rowerowych firm w Polsce z najdłuższą tradycją. Dysponuje pełnym asortymentem rowerowym, zarówno ze średniej, jak i z najwyższej półki, zarówno w sklepie stacjonarnym (ul. Jana III Sobieskiego 5), jak i internetowym. Firma prowadzi autoryzowaną sprzedaż i serwis rowerów Scott, Kross i innych marek. Właściciel - KM-SPORT Krzysztof Mermer.

Bike Atelier to sieć profesjonalnych sklepów i serwisów rowerowych. Obecnie sieć posiada 13 sklepów zlokalizowanych w większości na Śląsku (2 w Częstochowie – przy ul. Pułaskiego oraz alei Wolności) , ale także w Krakowie, Kartuzach czy Nowym Sączu. Oprócz działalności sklepów i serwisów Bike Atelier to także społeczność ludzi zakochanych w rowerach, która zaangażowana jest w działanie Bike Atelier Teamu, a także w organizację imprez takich jak Bike Atelier MTB Maraton, Bike Atelier Triathlon czy Bike Atelier Road.