Dostępny jest już kolejny numer miejskiego miesięcznika – w nieco zmodyfikowanej szacie graficznej, w związku ze zmianą miejskiego logotypu. Wróciła też jego pierwotna nazwa „CGK”, która zastąpiła dotychczas używaną „JASNE, ŻE”.

Powrót do pierwotnej nazwy związany jest z nowymi elementami identyfikacji wizualnej miasta, wykorzystywanymi w działaniach informacyjno-promocyjnych. Od grudnia ubiegłego roku, używane dotąd hasło „Jasne, że Częstochowa” przestało obowiązywać, a pojawiło się nowe logo, oparte na grze słów i stosunkowo prostym zabiegu graficznym. W tę koncepcję wpisuje się również miejski miesięcznik. „CGK” to skrót nawiązujący do zapowiedzi co, gdzie i kiedy w Częstochowie, a także do odpowiednika elektronicznego, czyli strony www.cgk.czestochowa.pl i wreszcie do tytułu „Co, Gdzie, Kiedy”, pod którym w latach 2010-2012 ukazywał się miejski informator.

CO W NUMERZE?

Choć zmieniła się nazwa i czołówka miejskiego miesięcznika, nie zmienił się jego charakter. Nowy numer, tak jak poprzednie, zawiera szczegółową zapowiedź wydarzeń kulturalnych w mieście, a także, wywiady, sport, informacje i rozrywkę. Na początek trochę tematyki samorządowej, w tym
o umowie na zakup nowych Twistów, londyńskim autobusie, który będzie zabierał turystów i mieszkańców na wycieczki po Częstochowie oraz kolejnych miejscach pracy w mieście.
W stałej rubryce PYTAMY PREZYDENTA, Krzysztof Matyjaszczyk mówi o projektach nowych innowacyjnych inwestycji w strefach ekonomicznych. Fani sportu (a zwłaszcza sportów walki) mogą przeczytać o zapowiedzi częstochowskiej gali kickboxingu, a miłośnicy muzyki o koncercie ikon polskiego hip-hopu, Rahimie i Fokusie oraz jazzowej uczcie „Friends – Music of Jarek Śmietana”. W najnowszym numerze są też rozmowy: ze studentami Politechniki Częstochowskiej (twórcami marsjańskiego łazika), reżyserką filmu „Pomiędzy słowami” Urszulą Antoniak oraz ilustratorką i autorką tekstów Aleksandrą Cieślak. W okresie ferii nie mogło zabraknąć informacji o akcji „Zima w mieście”. W części poświęconej prawdziwej sztuce przeczytamy o wystawie „Leszek Sobocki. Retrospektywa”, która jeszcze w lutym będzie otwarta w Miejskiej Galerii Sztuki. Wspieraniu działań artystycznych poświęcony jest również tekst o Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego. W temat wpisuje się również materiał o dotykowej książce dla niewidomych i słabowidzących. W kąciku podróżniczym o nietypowej podróżniczce - Ania Juchnik nie bije żadnych rekordów, ale podróżuje po świecie i wywołuje uśmiech na twarzach dzieci. Skoro jest kultura, to musi być też teatr – a tu m.in. zapowiedź spektakli: „Wesołe miasteczko” z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz wyreżyserowanych przez Krystynę Jandę „Upadłych Aniołów” z Magdaleną Cielecką i Mają Ostaszewską. Na spacer po mieście zaprasza Juliusz Sętowski, który tym razem zachęca do pójścia śladem Żydów - częstochowian. Ponieważ ten rok jest Rokiem Kobiet, o płci pięknej oraz inspiracjach i życiowych zasadach opowiada koordynatorka częstochowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Marta Prześlak.

Tegoroczny numer tradycyjnie dopełnia kalendarium wydarzeń kulturalnych, czyli 12 stron (często z krótkimi opisami) poświęconych konkretnym imprezom na kolejne dni lutego. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Miesięcznik nadal będzie dostępny w stałych punktach dystrybucji i w tym samym formacie, co dotychczas.

łs