Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Są już wyniki głosowania w IV edycji BO. W 2018 roku zostanie zrealizowanych 112 zadań za ponad 8,7 mln zł. Wśród zwycięskich propozycji są różnego rodzaju inwestycje ale także imprezy sportowe i kulturalne.

Najwięcej głosów zdobył 3 dniowyFestiwal Futbolu w ramach którego w maju będzie można nie tylko zagrać w piłkę, ale także wziąć udział m.in. w treningu fitness i zajęciach zumby.

-  Te dane napawają nas optymizmem. W głosowaniu wzięło udział ponad 30 tys. osób, w porównaniu z ubiegłym rokiem  - 22 tys. osób - widać duży wzrost zainteresowania i aktywności naszych mieszkanek i mieszkańców – powiedział, ogłaszając wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Jeśli przeanalizujemy jakich wyborów dokonali mieszkańcy, to te zadania pokrywają się z planami miasta realizowanymi w ramach programu kierunek: Przyjazna Częstochowa, czyli Częstochowa aktywna, zielona, kulturalna. A to oznacza, że nasze oczekiwania są podobne.

W IV edycji budżetu obywatelskiego wzięło udział 30 625 osób, oddając 12 208 głosów przez internet (w tym 280 nieważnych) i 18 417 głosów na kartach do głosowania (w tym 1170 głosów nieważnych), w 51 punktach zlokalizowanych na terenie całego miasta oraz za pośrednictwem poczty. W sumie oddano 29 175 ważnych głosów.

Spośród 526 zadań poddanych pod głosowanie do zrealizowania w 2018 roku wybrano aż 112, na łączną kwotę 8 717 821 zł.

Frekwencja w tegorocznym głosowaniu wyniosła 13,2%. Najwyższą odnotowano w dzielnicy Dźbów – 38,81%.

Wśród zwycięskich propozycji znalazły się zarówno inwestycje, jak i tzw. zadania bieżące, takie jak doposażenie bibliotek, remonty chodników, parkingów, ale też imprezy sportowe czy kulturalne. Wiele z nich wpisuje się w program Przyjazna Częstochowa.  Chętnie głosowano na projekty związane z aktywnością fizyczną, rekreacją czy szeroko rozumianą ochroną środowiska (m.in. zakup akcesoriów dla zwierząt z miejskiego schroniska, budowa budek lęgowych dla ptaków czy domków dla owadów zapylających).

Mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy najczęściej głosowali na Festiwal Futbolu, który zdobył aż 36 034 punktów, zajmując pierwsze miejsce wśród propozycji ogólnomiejskich. W ramach trzydniowej imprezy odbędzie się m.in. turniej piłkarski dla najmłodszych, trening fitness, zajęcia zumby oraz szereg innych wydarzeń mających na celu promocję zdrowego stylu życia.

- Zwycięstwo projektu OSA cieszy mnie podwójnie, bo z jednej strony powstaną cztery place aktywności ruchowej, a z drugiej stworzenie tego wniosku i jego wygrana to efekt współpracy mieszkańców czterech dzielnic, którzy potrafili się porozumieć – mówił prezydent. 

OSA czyli Osiedlowo - Sportowo – Aktywnie (drugie miejsce pod względem ilości punktów wśród zadań ogólnomiejskich) to cztery place aktywności ruchowej z boiskiem, skateparkiem, siłownią plenerową, placem street workout, które mają powstać  na Starym Mieście, w Śródmieściu, na Rakowie i w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów.

W ramach budżetu obywatelskiego w przyszłym roku powstanie jeszcze m.in. mini tężnia na Promenadzie Niemena, wodny plac zabaw dla dzieci na Wrzosowiaku, a nad Wartą pojawią się dwie miejskie plaże. Wśród zadań ogólnomiejskich do realizacji wybrano fotopułapki, których celem jest monitorowanie dzikich wysypisk.

- Kolejną edycję budżetu obywatelskiego przygotowano – podobnie jak poprzednie – we współpracy z Polskim Instytutem Mediacji i Integracji Społecznej – powiedziała Agata Wierny, kierownik Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych Wydziału Polityki Społecznej.

Szczegółowe wyniki głosowania są dostępne pod adresem

https://budzet.czestochowa.um.gov.pl:81/


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.