,,W rzeczy samej. Nowe aspekty martwej natury” – tak brzmi hasło 6. edycji konkursu Miejskiej Galerii Sztuki, mającego na celu promowanie indywidualności w młodym pokoleniu twórców. Artyści malarze, którzy nie ukończyli 35 roku życia, mogą przesyłać elektronicznie swoje zgłoszenia do 30 marca. 

Tym razem tematyka konkursu koncentruje się na przedmiocie we współczesnej rzeczywistości kulturowej. Pytając o wzajemne relacje rzeczy i ludzi, organizatorzy oczekują prac osadzonych zarówno w tradycji malarstwa sztalugowego, jak i obiektów przestrzennych uzyskiwanych środkami malarskimi, przekraczających kanon martwej natury.

Konkurs otwarty jest dla artystów malarzy, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Mogą brać w nim udział artyści profesjonalni – w tym studenci i absolwenci wyższych szkół plastycznych oraz kierunków artystycznych innych uczelni. Przyjmowane będą prace wykonane w latach 2015-2018 w dowolnej technice i konwencji malarskiej, nie dające się powielić jako oryginały, uprzednio nie nagradzane i będące własnością autora. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę lub cykl do trzech prac.

Zgłoszenia dokonuje się poprzez nadesłanie kompletu określonych przez organizatora materiałów na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 30 marca.

Do jury organizator powoła cenionych krytyków sztuki, a kwalifikacja prac będzie miała charakter dwustopniowy. W konkursie przyznane zostaną nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy, Starosty Częstochowskiego, Dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki, a także nagrody sponsorowane oraz wyróżnienia honorowe. Otwarcie wystawy i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 9 czerwca. Zostanie wydany też katalog pokonkursowy.

Regulamin konkursu, karta zgłoszenia oraz wszelkie szczegóły dotyczące formatu pracy, procedury konkursowej, opłaty za uczestnictwo itp. dostępne są na stronie Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie pod linkiem http://www.galeria.czest.pl/content/id/309

mb