Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Już jutro rozpocznie się akcja „ZNICZ 2017”. W najbliższych dniach coraz częściej będziemy odwiedzać groby bliskich i wyjeżdżać na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Jest to również okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Jak co roku należy spodziewać się zwiększonego ruchu kołowego oraz pieszego na drogach, zwłaszcza w rejonie nekropolii. Zadbajmy o to, aby był to bezpieczny czas.

Zasadniczym celem działań, które będą podejmowane przez policjantów jest nadzór nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym oraz przeciwdziałanie i zwalczanie zachowań kierujących, mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie nekropolii.

W ramach policyjnej akcji "Znicz 2017" policjanci będą podejmować zarówno działania prewencyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak i działania kontrolne. Funkcjonariusze będą m.in. sprawdzać stan techniczny aut, w celu wyeliminowania z ruchu pojazdów zagrażających bezpieczeństwu innych uczestników. Stróże prawa będą również zdecydowanie reagować na przestępstwa i wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu zarówno pieszych, jak i kierujących, w szczególności w związku z zatrzymywaniem pojazdów w miejscach niedozwolonych, nieustąpieniem pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych oraz przechodzeniem pieszych w miejscach niedozwolonych, zza przeszkody, w tym także wtargnięcie na jezdnię pod nadjeżdżający pojazd.

Szczególnie w pobliżu cmentarzy i dworców, ruch będzie bardzo duży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu pomiędzy samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy. Nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Policjanci będą również dokonywać kontroli kierujących i pasażerów w zakresie przestrzegania obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, jak również obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych, bądź urządzeniach do przewozu dzieci.

Należy pamiętać, aby nie jeździć samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy więc baczną uwagę na znaki drogowe!  Pamiętajmy, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych!

Apelujemy też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przypominamy również o obowiązku używania po zmierzchu elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy do używania takich elementów również w terenie zabudowanym jak i w ciągu dnia, podczas złych warunków pogodowych. Przypominamy, że pieszy ubrany w ciemną odzież po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 20-30 metrów. To tyle ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na sobie element odblaskowy, kierowca może dostrzec go już z odległości 150 metrów.

Nie pozostawiajmy również cennych rzeczy w samochodach, czyli przede wszystkim torebek oraz portfeli. Złodziej bardzo często czeka tylko na okazję, a widok potencjalnie cennych rzeczy tym bardziej może zachęcać złodzieja do włamania i ich kradzieży. Właściwe zabezpieczenie naszego mienia z pewnością uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłuższy okres zadbajmy również o nasze mieszkania i domy - odpowiednio je pozamykajmy, włączmy alarm jeśli taki posiadamy, pamiętajmy również, że czujne oko sąsiada jest bardzo dobrym sposobem na odstraszenie złodzieja!

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

* W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojadą tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

* Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!

* Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

* Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

* Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

* W okolicach nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.

Apelujemy też do tych kierowców, którzy planują dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej, aby uniknąć pośpiechu.

O zmianach w organizacji ruchu będziemy na bieżąco informować na naszych stronach.