Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Tym razem 80-letnia częstochowianka nie dała się oszukać złodziejom. Oszuści podali się za policjantów i próbowali wyłudzić wszystkie oszczędności kobiety. Na szczęście czujność oraz "zdrowy rozsądek" uchroniły starszą Panią przed utratą pieniędzy.

31 października około godz. 11:00 do 80-letniej częstochowianki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant i oświadczył, że został podrobiony dowód osobisty kobiety, a jedna z pracownic banku posługuje się danymi osób i wypłaca pieniądze. "Policjant" przekazał kobiecie całą instrukcje postępowania. Miał stwierdzić że pomoc jej jest niezbędna, aby złapać pracownicę i w tym celu musi wypłacić pieniądze z banku. Cały czas będzie obserwowana przez policjantów, tak by była bezpieczna. Po wyjściu z banku podejdzie do niej policjant, któremu przekaże kopertę. Z dalszymi instrukcjami będą dzwonić na telefon komórkowy. Po wyjściu z domu starsza Pani udała się do placówki banku, gdzie wybrała całą gotówkę. Gdy chowała pieniądze pomyślała, że to może być jednak oszustwo. Będąc na przystanku po raz kolejny zadzwonił "policjant" wtedy częstochowianka powiedziała, że nigdzie nie wróci i nie da pieniędzy. Wówczas rozmówca przekazał, że nie będą w takim razie prowadzić tej sprawy i może stracić całą kwotę. Następnie kobieta zadzwoniła do córki, opowiedziała całą sytuację i powyższe zdarzenie zgłosiła na Policję.

 

Policja ostrzega !!!!

Przestępcy nie pozostają w tyle i modyfikują swoje działania.  W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta i policjanta z centralnego biura śledczego”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Oszuści są bezwzględni -  umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Fałszywy funkcjonariusz” bardzo często podaje wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, jednocześnie prosząc, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na policję. Zdarza się, iż  okazuje  dokument, który ma być rzekomą legitymacją policyjną. 
Pamiętajmy!
Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.Policja apeluje o rozwage i ostrozność.