Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W tym roku Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypadł w niedzielę 19 listopada 2017 roku. Obchody stanowią wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych w wypadkach oraz ich najbliższych. Na częstochowskich drogach dzień ten upłynął wyjątkowo spokojnie. Policjanci odnotowali jedynie 5 kolizji.

Wczoraj na całym świcie obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Częstochowscy policjanci podczas kontroli drogowych informowali kierujących o przypadających w tym dniu obchodach oraz apelowali o rozwagę i rozsądek. Rozdawali też odblaskowe opaski i kamizelki. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych upłynął na częstochowskich drogach wyjątkowo spokojnie. Mundurowi otrzymali jedynie 5 zgłoszeń o kolizjach.

Wypadki drogowe są problemem globalnym. Codziennie na świecie w wyniku wypadków drogowych poszkodowanych jest 140 tys. osób. Spośród nich ponad 3 tys. umiera, a około 15 tys. już nigdy nie odzyska pełnej sprawności.

Wspominanie ofiar wypadków drogowych ma już długą tradycję. Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł również Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Cash Victims).

W dobie ciągłego rozwoju motoryzacji problem wypadków drogowych staje się coraz bardziej dostrzegalny zwłaszcza, że liczba samochodów na świecie przekroczyła 1,1 miliarda i wciąż rośnie. W raporcie banku Światowego na temat wypadków drogowych dostrzega się, że użytkownicy dróg na całym świecie są nierównomiernie chronieni. Ryzyko śmierci zależy w dużej mierze od tego, gdzie ludzie żyją i w jaki sposób poruszają się po drogach. Nadal występują duże różnice między krajami o wysokich dochodach, średnich i niskich. Najniższe wskaźniki śmiertelności na mieszkańca występują w Europie, najwyższe zagrożenie życia w ruchu drogowym jest w Afryce, gdzie w wypadkach ginie 26,6 osób na 100 tys. mieszkańców. W skali wszystkich badanych krajów 49 proc. ofiar wypadków to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Wypadki drogowe generują również ogromne koszty społeczne (rehabilitacja, opieka zdrowotna, szkody materialne itp.). W Polsce straty z tytułu wypadków drogowych i kolizji w 2015 roku wyniosły 3% PKB, w tym koszty wypadków drogowych – 2% PKB.

Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne, opady śniegu i marznącej mżawki, kierujący, rowerzyści i piesi powinni zachować ostrożność na drodze. Pieszym przypominamy, aby w trosce o własne bezpieczeństwo nosili odblaski na słabo doświetlonych odcinkach dróg, rowerzystom przypominamy natomiast o obowiązkowym oświetleniu jednośladu. Kierujący samochodami powinni z kolei dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

  • Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
  • Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
  • Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych