Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W trosce o niezmotoryzowanych Śląska Policja prowadzi kampanię profilaktyczną „Przejście oddaj pieszym". Jej celem jest wzrost bezpieczeństwa pieszych oraz uzmysłowienie pozostałym użytkownikom ruchu drogowego, jak ogromne znaczenie na jego poprawę ma przestrzeganie obowiązujących przepisów. W Częstochowie w ostatnich kilku dniach doszło do dwóch tragicznych zdarzeń na przejściach dla pieszych, w których śmierć poniosła 86-letnia kobieta i 76-letni mężczyzna.

Do wielu zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników dochodzi na przejściach dla pieszych i do tego z winy kierujących. Podjęte przez policjantów działania poparł drużynowy mistrz świata w skokach narciarskich Piotr Żyła.

Jak pokazują dane statystyczne z ostatnich kilku lat, zdecydowana większość wypadków z udziałem pieszych, w których zawinił kierowca, miała miejsce w obszarze zabudowanym. Niepokojący jest fakt, że do wielu z tych potrąceń doszło w miejscach, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie, czyli na tzw. „zebrach”. Większość z tych zdarzeń spowodowanych jest z winy kierowcy. Dlatego też śląscy policjanci kampanią "Przejście oddaj pieszym" chcieli zwrócić uwagę na relacje zachodzące pomiędzy pieszymi a zmotoryzowanymi. Kierowcy zbliżając się do przejść winni ograniczyć prędkość jazdy i zachować szczególną ostrożność. Natomiast piesi, pomimo tego, że przechodzą na miejscu do tego wyznaczonym, winni obserwować to co dzieje się na jezdni. Niejednokrotnie właśnie takie zachowanie uratowało niechronionych uczestników ruchu drogowego przed potrąceniem.

 

W ostatnim czasie w Częstochowie doszło do 2 tragicznych w skutkach wypadków na przejściach dla pieszych. 19 stycznia na ulicy Nowowiejskiego kierujący fiatem potrącił przechodzącego po pasach 76-latka. Mężczyzna mimo reanimacji zmarł. Natomiast w minioną sobotę 27 stycznia przy al. Boh. Monte Cassino kierujący daewoo lanosem potrącił 86-letnią kobietę. Piesza zmarła w szpitalu.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego! Uważajmy, aby nie tylko uniknąć tragedii, ale spokojnie wyruszać w drogę i bezpiecznie wracać do domu.

 

Poniżej prezentujemy spot filmowy kampanii, w którym wystąpiła Joanna Chułek oraz polski kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz. Został on zrealizowany przez studentów z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego pod kierownictwem prof. dr  hab. Krystyny Doktorowicz.

Kampania "Przejście oddaj pieszym" powstała w ramach współpracy śląskiej drogówki z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach oraz Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Ładowanie odtwarzacza...