Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie. Jeden telefon może uratować ludzkie życie.Na wychłodzenie organizmu narażone są osoby bezdomne, a także te, które mają dach nad głową, lecz mieszkają samotnie i często z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Wśród osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu w okresie występowania niskich temperatur są także nietrzeźwi, którzy z powodu wypitego alkoholu nie odczuwają skutków mrozu.

W związku ze zbliżajacym się okresem zimowym oraz możliwymi spadkami temperatur, jak co roku policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon.

TELEFONY INTERWENCYJNE I ALARMOWE
0 800 100 022 - bezpłatna infolinia w Województwie Śląskim
112 - służby ratownicze
987 - numer alarmowy


Interwencja kryzysowa:
(34) 378-51-01(02) - Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie
0 800 579 997 (0 800 KRYZYS) - bezpłatny z tel. stacjonarnych


Służby porządkowe:
986 - Straż Miejska w Częstochowie
997 - Komenda Miejska Policji w Częstochowie
Ochrona zdrowia:
999 - Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie