Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W całej Polsce zakończyły się ferie zimowe. Uczniowie wrócili do codziennych obowiązków. O bezpieczne powroty podróżujących zadbali też częstochowscy policjanci, którzy prowadzili działania „Kaskadowy pomiar prędkości”. Na krótkich odcinkach dróg liczne patrole sprawdzały prędkość kierowców i wyciągały konsekwencje wobec tych, którzy nie stosowali się do przepisów i ograniczeń.

Przerwa od nauki oraz codziennych obowiązków dobiegła już końca w całej Polsce. Wiele rodzin wracało w ten weekend z miejsc zimowego wypoczynku, aby w dzisiaj znów udać się do szkoły czy pracy. Policjanci sprawdzali, czy kierowcy zwracają uwagę na przepisy ruchu drogowego, a przede wszystkim stosują się do nich. Szczególnie ważne są te dotyczące ograniczeń prędkości. To bowiem niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i tragedii.

Wyższa prędkość znacznie wydłuża drogę hamowania, która w sytuacji pojawienia się na jezdni przeszkody może nie być wystarczająca aby jej uniknąć. Dlatego tak istotne dla bezpieczeństwa były działania policjantów z wydziału ruchu drogowego pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Polegały one na umiejscowieniu kilku policyjnych patroli na wybranym odcinku drogi, aby kierowcy, którzy znów przekraczają dozwoloną prędkość po minięciu radiowozu ponieśli tego konsekwencje. Policyjne patrole były tak rozlokowane, że po przejechaniu kilku kilometrów podróżujący natrafiali na kolejny. Poza statycznymi kontrolami, na częstochowskich trasach służbę pełniły także policjanci w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami.

W działaniach brało udział 46 policjantów, którzy ujawnili 104 przypadki przekroczenia prędkości.