W Częstochowie ruszyła kampania „Białej Wstążki”, mającej na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Akcję „16 Dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” zainaugurowała konferencja prasowa, w której uczestniczyła policjantka z częstochowskiej komendy. Mundurowi aktywnie włączą się w przygotowane przez urząd miasta działania.

Akacja „16 Dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” rozpoczyna się się 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a zakończy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Wczoraj działania te zainaugurowała konferencja prasowa, w której uczestniczył Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, częstochowskiego Zespołu Interdyscyplinarnego, Ośrodka Interwencji Kryzysowej, adwokaci oraz instruktorzy sportów walki. Częstochowską policję reprezentowała podkom. Marta Ladowska.

W ramach działań wpisujących się w kampanię, częstochowianki już mają możliwość uczestnictwa w dwóch kursach samoobrony dofinansowanych ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy, by czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Ponadto mieszkanki Częstochowy będą miały możliwość bezpłatnego skorzystania z konsultacji prawnych, psychologicznych oraz udziału w warsztatach rozwoju osobistego.

Kampania „Białej Wstążki” odbywa się w ramach światowych 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć. To największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata, skierowana do mężczyzn, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.
Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie – właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet.


Początek 16 Dni przeciw przemocy wobec kobiet – 25 listopada, Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet – upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany. 6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Zdjęcia: Waldemar Deska

  • Kampania „Białej Wstążki” przeciwko przemocy ze względu na płeć w Częstochowie
  • Kampania „Białej Wstążki” przeciwko przemocy ze względu na płeć w Częstochowie
  • Kampania „Białej Wstążki” przeciwko przemocy ze względu na płeć w Częstochowie

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.