Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, jednakże jego zachowania mogą być niekiedy trudne do przewidzenia. Jak prawidłowo zachowywać się wobec psów oraz zwierząt opowiadał st.asp. Marek Ładny - policjant z częstochowskiego Wydziału Prewencji na codzień przewodnik psa policyjnego.

Wczoraj w Szkole Podstawowej w Zrębicach st.asp. Marek Ładny, który na codzień jest przewodnikiem psa policyjnego "Rambo" przeprowadził wsród uczniów prelekcję na temat podstawowych zasad zachowania się wobec psów, ale także wobec innych zwierząt. Mundurowy wyjaśnił najmłodszym jak należy zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, jak prawidłowo postępować z czworonogami, ale także poinformował jak zachowują się psy wobec ludzi. Podczas spotkania przeprowadzony został pokaz tresury psa. Dzieci miały  także możliwość pogłaskać policyjnego czworonoga.

Oto kilka podstawowych zasad zachowania podczas napotkania obcego, nieznanego sobie psa.

Stań, nie uciekaj.
Nie patrz psu w oczy.
Nie okazuj strachu, mimo że to trudne.
Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza, jeśli jest duży.
Nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie wymachuj rękami i nogami.
Jeśli masz plecak, tornister, parasol lub rower użyj ich jako zasłony ( rób to spokojnie, nie nerwowo ), jeśli pies chwyci za przedmiot oddaj mu go twoje zdrowie jest ważniejsze.
Nie głaskaj i nie przywołuj do siebie obcych psów, takie chwilowe okazanie sympatii może mieć tragiczne skutki.

Po czym poznać agresywne zachowanie psa, które często występuje w chwili poprzedzającej atak? Zazwyczaj podstawowymi symptomami w zachowaniu zwierzęcia są: najeżona sierść, położone uszy, sztywne nogi, uniesiony ogon, warczy,szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza.