Tylko wczoraj na terenie Częstochowy policjanci odnotowali aż cztery próby oszustwa metodą „na wnuczka”. Za każdym razem sposób działania sprawców był podobny. Do starszych osób dzwonił rzekomy wnuczek, który informował o tym, że miał wypadek i potrzebuje pieniędzy. Czujni seniorzy nie dali się jednak oszukać, odkładali słuchawkę i wybierali numer do bliskich, aby upewnić się, czy zdarzenie rzeczywiście miało miejsce.

Wczoraj przed południem seniorzy z Częstochowy zostali wystawieni przez oszustów na próbę. Oficerowie dyżurni otrzymywali kolejne zgłoszenia od osób starszych mieszkających w różnych częściach miasta o próbach wyłudzenia od nich pieniędzy. Łącznie w niespełna 2 godziny wpłynęły 4 takie informacje. Z ustaleń śledczych wynika, że prawdopodobnie dzwoniącym był jeden i ten sam mężczyzna, który podając się za wnuczka lub syna abonenta informował, że miał wypadek, w związku z czym będzie potrzebował sporej gotówki. Zdarzało się, że do rozmowy wtrącał się rzekomy policjant, który miał potwierdzić wersję wnuczka.

Na szczęście seniorzy nie dali się zwieść. Odkładali słuchawkę i dzwonili do prawdziwych krewnych, a następnie na policję. W jednym z przypadków czujnością wykazał się też syn seniora. Gdy tylko dowiedział się o podejrzanym telefonie, powstrzymał swojego ojca od próby pożyczenia pieniędzy od sąsiadów dla fałszywego wnuczka.

Jak widać intensywne działania profilaktyczne częstochowskiej Policji, prowadzone wspólnie z Urzędem Miasta, spółdzielniami mieszkaniowymi i innymi podmiotami przynoszą pozytywne rezultaty.

Częstochowski spot profilaktyczny o bezpieczeństwie seniorów.
Kolejny krok do bezpieczeństwa seniorów w Częstochowie.
Porady dla seniorów na książeczkach mieszkaniowych.
„Uważaj Seniorze”. Wspólne działania policji i szpitala na Parkitce.

Częstochowskie plakaty dotarły do Żywca