[zdjęcie aktualności]
27 czerwca 2019
Od 1 lipca, w związku z zakończeniem przebudowy ul. Ikara, autobusy linii nr 29 powrócą na trasę do Cmentarza Komunalnego. Z kolei w dzielnicy Północ - również od 1 lipca - zaczną funkcjonować nowe przystanki.
[zdjęcie aktualności]
27 czerwca 2019
Miejska Galeria Sztuki zaprasza na pl. Biegańskiego na 6. edycję plenerowego wydarzenia ,,Sztuka dla każdego”. W programie m.in. warsztaty, pokazy, prezentacje i spotkania z artystami.
[zdjęcie aktualności]
27 czerwca 2019
Dzięki miejskiemu programowi dofinansowania zabiegów in vitro Częstochowa ma kolejną mieszkankę. Jej tata odebrał wózek ufundowany przez częstochowską firmę Deltim.
[zdjęcie aktualności]
27 czerwca 2019
Zakończyła się rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w częstochowskich szkołach podstawowych. Zakwalifikowani zostali wszyscy kandydaci, którzy prawidłowo złożyli wniosek.
 • Szkolenie Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji

  Na terenie Klubu Jeżdzieckiego Stajnia Lambada w Częstochowie we wtorek odbyło się szkolenie III kompanii Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji, którego dowódcą jest nadkom. Marcin Jeziorowski z Wydziału Sztab KMP w Częstochowie. W skład kompanii wchodzą mundurowi z częstochowskich komisariatów oraz przyległych komend. Celem takich ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy, na wypadek konieczności działania podczas zbiorowych zakłóceń ładu i porządku.

 • mł.asp. Robert Kolanko i jego Niko

  Zwierzęta w służbie budzą podziw i zainteresowanie. W częstochowskiej komendzie służbę pełnią psy patrolowo-tropice, psy do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych. Psy mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej - wyszukują zapachy ludzkie i narkotyki. Wśród nich jest Niko.

 • [zdjęcie aktualności]
  26 czerwca 2019
  Z powodów technicznych, od 29 czerwca do 1 lipca, autobusy za tramwaj na liniach 01, 02 i 03 będą kursowały na wprost aleją Niepodległości, pomiędzy przystankami ,,Równoległa” i ,,Powstańców Śląskich”, z pominięciem przystanków ,,Zajezdnia MPK” – informuje MZDiT.
  [zdjęcie aktualności]
  26 czerwca 2019
  Muzeum Częstochowskie zaprasza uczennice i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie fotograficznym ,,Jurajska Przyroda w obiektywie". Zgłoszenia są przyjmowane do 31 grudnia.
  [zdjęcie aktualności]
  26 czerwca 2019
  Na częstochowskich uczniów, którzy podczas wakacji pozostaną w mieście, czeka oferta zajęć sportowych, rekreacyjnych i edukacyjnych, przygotowanych przez liczne organizacje. W programie wydarzeń znalazło się kilkadziesiąt propozycji.
  [zdjęcie aktualności]
  26 czerwca 2019
  29 czerwca promocji najnowszej książki Mariusza Czubaja „Około Północy” będzie towarzyszyć koncert formacji ,,Kornet Olemana”. Pod nazwą zabawnie trawestującą nazwisko Ornette Colemana ukrywa się rasowy jazzowy kwartet z … Mariuszem Czubajem na saksofonie. Wstęp wolny.
  [zdjęcie aktualności]
  26 czerwca 2019
  Nad Polskę nadciągnęła fala wysokich temperatur. Aby poradzić sobie z uciążliwością upałów, należy przestrzegać podstawowych zasad.

  Prawo zmienia się na korzyść konsumenta w kwestii pożyczek

  Drastyczna zmiana prawna zmienia na korzyść konsumenta kwestie związane z pożyczkami w Polsce.

  Mowa tutaj o znacznym zmniejszeniu kwoty procentowej związanej z czynnościami pozakredytowymi. Spoglądając w przeszłość, w marcu 2016 weszła w życie ustawa antylichwiarska, ale tak naprawdę nie zmieniła ona praktycznie nic. Przynajmniej tak to widzi rząd.

  Na kanwie tych przeszłych wydarzeń powstaje nowe prawo, które zmniejsza kwotę opłat pozakredytowych do 10% z obecnych 55%. Procentowa zmiana kwoty jest dość znaczna, tym bardziej, że początkowo rząd proponował obniżenie tej kwoty do 20% przy kosztach niezależnych od okresu kredytowania oraz do kwoty 25% przy kosztach zależnych od czasu kredytowania. Jednak ostatecznie stanęło na 10%. Jest to limit, który nie może zostać przekroczony przez pożyczkodawcę przy udzielaniu kredytu, które to prawo wchodzi dopiero w życie. Można tą zmianę nazwać wyjątkowo rewolucyjną, bo nie jest to tylko kosmetyczna korekta, ale może spowodować lekkie poruszenie na rynku kredytów typu chwilówki. Jak rząd uzasadnił tą zmianę? Podmiot, który udziela kredytów i pożyczek powinien zarabiać głównie na oprocentowaniu - a więc na jasnej i wyraźnie porównywalnej informacji co do samej pożyczki, a nie na opłatach dodatkowych, marżach lub prowizjach. Zwykle dlatego, że te koszty dodatkowe przewyższają cenę rzeczywistą ponoszoną przez podmiot udzielający takiej pożyczki lub kredytu.

  Dla zwykłego konsumenta oznacza to szereg korzyści. Z pewnością są to niższe koszty dodatkowe oraz bardziej klarowna informacja o tym ile tak naprawdę zapłaci za wzięcie takiej pożyczki. Bardziej miarodajne staje się też porównanie różnych ofert pożyczkowych opierając się głównie na ich oprocentowaniu, a nie na szukaniu informacji o kosztach dodatkowych. Na rynku działa ogromna ilość firm pożyczkowych, więc wyłuskanie oferty odpowiedniej dla nas może stanowić nie lada wyzwanie. W związku z nowymi zmianami prawnymi takie wyszukiwanie powinno być dla nas zdecydowanie łatwiejsze i owocniejsze, jeśli będziemy mieć na względzie to, aby uważnie przyglądać się takim umowom i sprawdzać również koszty dodatkowe. Można poczytać więcej na ten temat w artykule "Szybka pożyczka - jak wybrać najlepszą?"

  [zdjęcie aktualności]
  25 czerwca 2019
  Ruszyła I edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. 28 czerwca w Częstochowie odbędzie się spotkanie poświęcone jego idei i zasadom realizacji.
  [zdjęcie aktualności]
  25 czerwca 2019
  W piątek, 28 czerwca, w siedzibie CCŚ przy ul. Jana III Sobieskiego 15 będzie można skorzystać z konsultacji w kwestii świadczeń realizowanych przez Centrum czy wymogów, jakie należy spełnić, aby starać się o dostępne formy wsparcia.
  [zdjęcie aktualności]
  25 czerwca 2019
  Do 12 lipca można zgłaszać się do konkursu ,,Na najładniejszą aranżację ogrodu przydomowego w dzielnicy Błeszno II”, organizowanego w ramach budżetu obywatelskiego.
  [zdjęcie aktualności]
  25 czerwca 2019
  W Częstochowie powstało kolejne wielofunkcyjne boisko. Tym razem przy V LO im. Adama Mickiewicza.