[zdjęcie aktualności]
5 lipca 2019
Trwają próby przed sobotnim koncertem Festiwalu „Retro”. Na scenie ustawionej już na placu Biegańskiego w piątek przeboje sprzed 60 i więcej lat próbowali aktorzy Teatru im. Mickiewicza oraz muzycy z Makabundy.

Zdrowe kosmetyki to kosmetyki, w których składzie występuje znaczna przewaga naturalnych składników. Naturalne kosmetyki stały się bardzo popularne – nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wiele osób stosujących kosmetyki rozumie, że mają one ogromny wpływ na nasz wygląd, samopoczucie i na zdrowie. A jak rozpoznać, że kosmetyki naprawdę są naturalne? O tym w poniższym artykule.

Czym jest kosmetyk naturalny?

Kosmetyki naturalne, a więc zdrowe kosmetyki to takie, w których znacznie ograniczone jest stosowanie substancji, które w jakikolwiek sposób mogą szkodzić zdrowiu. Najlepiej, aby sztuczne substancje zostały zupełnie wyeliminowane z kosmetyków naturalnych, jednak nie zawsze jest to możliwe. Przykładem są np. substancje konserwujące, bez których, w niektórych kosmetykach, mógłby pojawiać się grzyb lub pleśń. Jednak, przyjmuje się, że naprawdę dobre kosmetyki to takie, w których ponad 90% to substancje naturalne. Ale to nie jedyny warunek, który musi spełnić kosmetyk, aby został uznany za naturalny i zdrowy. Otóż, kosmetyk naturalny nie powinien być testowany na zwierzętach. Niektóre, najlepsze firmy, produkujące kosmetyki zdrowe, zapewniają również, że nawet żadne z wykorzystywanych przez nich substancji i składników, nie były testowane na zwierzakach. Wybierając takie produkty, a więc pozbawione niebezpiecznych substancji i nie testowane na zwierzętach, można mieć pewność, że nie zaszkodziły żadnym istotom żyjącym na Ziemi, a dodatkowo mogą nam pomóc!

Uwaga! Dobre i bezpieczne kosmetyki powinny zawierać surowce roślinne pochodzące ze sprawdzonych upraw. Często są to uprawy certyfikowane.

Zdrowe kosmetyki i ich skład

Zanim napiszemy, co powinno się znajdować w kosmetyku naturalnym, a czego absolutnie nie powinno w nim być, warto zaznaczyć, że na dobrych kosmetykach naturalnych zawsze znajdują się czytelne etykiety ze składem. Na wielu kosmetykach konwencjonalnych, nie ma informacji po polsku o składzie. W zdrowych polskich kosmetykach tej informacji nigdy nie brakuje!

Tym składnikom mówimy stanowcze NIE!

Zdrowe kosmetyki nie zawierają syntetycznych składników, które negatywnie wpływają na organizm. Przede wszystkim, w zdrowych kosmetykach nie powinno pochodnych oczyszczonej ropy naftowej, a także dioksanu i glikoli. Substancje te alergizują, powodują wysypki, przesuszenie skóry, mają negatywny wpływ na naturalna barierę lipidową i często tylko pozornie odżywiają skórę poprzez wrażenie miękkości. Parafina, a także chemiczne filtry UV, syntetyczne zapachy i syntetyczne barwniki również nie są mile widziane w zdrowych kosmetykach. Bez względu na to, czy szukamy zdrowego szamponu do włosów, żelu pod prysznic, czy zdrowych kosmetyków dla dzieci, należy sprawdzać na etykietach, czy w składzie nie znajdują się substancje szkodliwe.

Na te składniki się zgadzamy!

Składniki naturalne są jak najbardziej pożądane w zdrowych kosmetykach. Jeżeli w ich składzie znajdują się oleje roślinne, a więc np. oliwa z oliwek, olejki z lawendy, olejek argonowy czy olej z pestek winogron, możemy być spokojni. Innymi pożądanymi składnikami są wyciągi z roślin i ekstrakty z roślin, do których zalicza się np. ekstrakt z miłorzębu japońskiego, ze skórki granatu, czy z komórek macierzystych jabłka. W dobrych i zdrowych kosmetykach mogą znaleźć się także oleje eteryczne z najróżniejszych roślin, drzew, owoców, np. z drzewa sandałowego, z mandarynki, lawendy i wielu, wielu innych.

Jest całe mnóstwo naturalnych składników, które świetnie sprawdzają się w kosmetologii sprawiając, że nasze ciało prezentuje się pięknie, a organizm nie jest zatruwany. Warto sięgać po najlepsze kosmetyki, wybierając produkty polskich producentów!

Zdrowe kosmetyki – jak je rozpoznać?

Rabkoland świętuje 30 urodziny

Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland zaprasza na weekend jakiego jeszcze nie było! Pełno atrakcji, koncertów, konkursów i zabaw dla całych rodzin. Okazja jest wyjątkowa! Rabkoland kończy 30 lat i zaprasza wszystkich na swoje urodziny 6 i 7 lipca 2019 roku!

Okazja do świętowania jest szczególna, okrągła rocznica to wspaniała szansa na wspominki przy urodzinowej tablicy ze zdjęciami, które pokażą Rabkoland na przestrzeni lat. A zmian było tyle, że najstarsi goście nie wierzą, że to wciąż ten sam park. Co roku Rabkoland dla swoich gości otwiera nowe strefy, atrakcje i punkty gastronomiczne. W tym roku flagowym przedsięwzięciem najbardziej upamiętniającym zmiany była renowacja Wielkiego Młynu.

Urodziny Rabkolandu to także masa pokazów, koncertów i zabawy. W całym parku będzie można spotkać Roztańczoną Baletnicę, która poprowadzi dla dzieci warsztaty tańczenia ze wstęgą. Świętując urodziny będzie można pomalować sobie twarz, a także nauczyć się modelować baloniki na specjalnych warsztatach.

Dla lubiących konkursy dostępna będzie Facebookowa ramka, przy której będzie można zrobić sobie zdjęcia. Występy na żywo zapewni Szczudlarz oraz liczne gwiazdy! Na scenie wystąpią Beti & Bobas z piosenkami dla dzieci, a także Zespół góralski Majeranki z Rabki Zdrój pod przywództwem Doroty Majerczyk.

Rabkoland zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzinami na swoje urodziny 6 i 7 lipca od 10:00 do 18:00. Ceny wstępu standardowe, czyli maksymalnie 39 zł od osoby za cały dzień zabawy, bez limitu na wszystkie atrakcje, warsztaty i pokazy.

Niezapomniany weekend pełen atrakcji! Rabkoland świętuje 30 urodziny!

[zdjęcie aktualności]
4 lipca 2019
Przypominamy, że w parku wypoczynkowym Lisiniec działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Mieszkanki i mieszkańcy mogą skorzystać z kajaków, rowerów wodnych czy desek SUP.
[zdjęcie aktualności]
2 lipca 2019
Samorządy realizujące ideę Smart City, będą analizować i porównywać swoje dokonania w tym zakresie. Częstochowa jest jednym z miast uczestniczących w warsztatach Grupy Innowacji Samorządowych, w trakcie których – oprócz prezentacji dobrych praktyk – miasta pracują nad doborem ...
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2019
Muzeum Częstochowskie zaprasza uczestniczki i uczestników indywidualnych oraz grupy zorganizowane do skorzystania z ciekawej oferty na wakacje. Najbliższe spotkanie dotyczyć będzie rycerzy, herbów i zbroi.
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2019
1 lipca zmienił się sposób postępowania z odpadami zielonymi wytworzonymi wyłącznie na posesjach zamieszkanych.
 • Ukrył marihuanę w zamrażarce

  Kryminalni z komisariatu I w Częstochowie zatrzymali 43-latka, podejrzanego o posiadanie narkotyków. Stróże prawa znaleźli ponad 1 kg zielonego suszu schowanego w zamrażalce. Testy wykazały, że to marihuana. Śledczy przedstawili mężczyźnie zarzuty.

 • Patrole rowerowe w częstochowskiej komendzie

  Lato w pełni, aura zachęca do spędzania czasu poza domem. Zdecydowanie chętniej korzystamy z rowerów, łyżworolek oraz innego sprzętu sportowego. Zwiększona aktywność fizyczna powoduje również wzrost zagrożeń. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo osób aktywnie spędzających czas, od dziś będziemy mogli spotkać policjantów, którzy będą pełnić służbę na rowerach.

 • Odpowie za usiłowanie rozboju

  Policjanci z komendy w Częstochowie zatrzymali 22-latka, podejrzanego o usiłowanie rozboju. Jak ustalili śledczy, mężczyzna przyszedł na jedną ze stacji paliw, zażądał wydania pieniędzy i uderzył pracownika w twarz. Na wniosek śledczych prokurator z Prokuratury Rejonowej zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru.

 • [zdjęcie aktualności]
  2 lipca 2019
  Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w 40. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Zgłoszenia są przyjmowane do końca sierpnia.
  [zdjęcie aktualności]
  2 lipca 2019
  Wodociągi Częstochowskie przypominają, że częstochowska „kranówka” jest bezpieczna, zdrowa i smaczna. Aby zachęcić do jej picia, a także wspierając walkę z upałami, spółka ustawiła na placu Biegańskiego specjalny saturator.
  [zdjęcie aktualności]
  2 lipca 2019
  Trwają prace nad ostatecznym kształtem rozwiązań drogowych i inżynierskich w ramach przebudowy alei Wojska Polskiego. Inwestycja ma zapewnić bezkolizyjny i bezpieczny przejazd prawie przez całe miasto. Jednym z priorytetów jest ograniczenie koniecznych wycinek drzew.
 • Razem dbajmy o dobro dziecka i rodziny

  Policjant odgrywa istotną rolę w podejmowaniu działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin. Kilka dni temu w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia na rzecz pomocy dziecku i rodzinie "Dla Rodziny". Celem spotkania było przede wszystkim ulepszenie współpracy dzielnicowych z osobami, które pracują z rodzinami dysfunkcyjnymi. Mundurowi poznali zadania stowarzyszenia oraz formy pomocy rodzinom.

 • [zdjęcie aktualności]
  1 lipca 2019
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, że do końca lipca pływalnia kryta przy al. Niepodległości będzie nieczynna z powodu przerwy technologicznej.
  [zdjęcie aktualności]
  1 lipca 2019
  W najbliższy weekend, na boisku przy Galerii Jurajskiej zostanie rozegrany Półfinał Mistrzostw Polski Kadetów w Siatkówce Plażowej.
  [zdjęcie aktualności]
  1 lipca 2019
  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed możliwością wystąpienia burz z silnymi opadami deszczu, wiatrem i gradem. Istnieje również ryzyko lokalnego wystąpienia trąb powietrznych
  [zdjęcie aktualności]
  1 lipca 2019
  Najbliższy miesiąc cyklu „Aleje – tu się dzieje!” to m.in. spotkania z pisarzami Łukaszem Orbitowskim i Jakubem Żulczykiem czy koncert Fedkowicz Duo – rzadkie połączenie harfy, perkusji i elektroniki. Na najmłodszych będzie z kolei czekać ,,piracki” spektakl przygotowany przez ...
  [zdjęcie aktualności]
  1 lipca 2019
  Artur Barciś poprowadzi koncert, podczas którego piosenki sprzed już prawie 70 lat przypomną m.in. Renata Przemyk, Hanna Śleszyńska, Olga Bończyk, a także zespół częstochowskiego Teatru. Wcześniej, już o godz. 16.30, usłyszymy Kapelę Czerniakowską, a piosenki Marini Mariniego ...
 • Podsumowanie piątkowych działań NURD

  W miniony piątek na częstochowskich drogach w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci z drogówki przeprowadzili działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi swoją uwagę skierowali na pieszych, rowerzystów oraz kierujących samochodami, łamiących przepisy ruchu drogowego w obrębie przejść. Policjanci ujawnili 121 wykroczeń.

 • Zatrzymani z marihuaną

  Policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali czterech młodych mężczyzn, podejrzanych o posiadanie marihuany. Stróże prawa u każdego znaleźli zielony suszu. Teraz odpowiedzą za posiadanie środków odurzających. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.