[zdjęcie aktualności]
11 stycznia 2019
Do 1 lutego można składać wnioski kandydatów do nagrody im. dr. Władysława Biegańskiego za wybitną i znaczącą działalność w ochronie zdrowia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta.
 • "Bezpieczne ferie"

  W ramach działań pn. „Bezpieczne ferie” policjanci będą prowadzić przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Aby ferie były bezpieczne, policjanci służby prewencyjnej, jak co roku, dokładają wszelkich starań, a w szczególności apelują, zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw.

 • Wśród zimowych aktywności najbardziej popularna jest jazda na nartach, pozwalająca na wspólną zabawę na stoku z przyjaciółmi i rodziną. Zbliżają się ferie, czyli idealny czas na wyjazd w góry – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza zarezerwowaniem odpowiedniego terminu w pensjonacie i przygotowaniu sprzętu, warto także pamiętać o innej bardzo ważnej kwestii – ubezpieczeniu narciarskim. Jaką pomoc może zapewnić w górach?

  Ubezpieczenie na narty gwarancją udanego urlopu

  Ubezpieczenie narciarskie – dlaczego trzeba o nim pamiętać?

  Wyjazd na narty to niesamowita przygoda, niezależnie, czy planujemy pozostać w kraju, czy wyjechać poza jego granice. Co więcej, jest to rozrywka niemal dla każdego, ograniczenia wiekowe są bowiem niewielkie. Stoki są przygotowywane zarówno dla doświadczonych osób, jak i początkujących, którzy chcą spróbować swoich sił podczas lekcji z instruktorami. Poza zakupem odpowiedniej odzieży i sprzętu, warto jednak pamiętać także o odpowiednim zabezpieczeniu się przed przykrymi skutkami wypadków, jakie mogą zdarzyć się podczas szusowania na śniegu. Ochronę zapewni ubezpieczenie na narty, np. https://colonnade.pl/aktualnosci/ubezpieczenie-na-narty-ubezpiecz-sie-i-baw, jakie można uzyskać w ramach polisy turystycznej.

  Choć jazda na nartach to świetna rozrywka, a przy tym bardzo zdrowy trening na świeżym powietrzu, wiąże się również z pewnym ryzykiem kontuzji. Zjeżdżając na stoku, można łatwo rozpędzić się do dużej prędkości – przewrócenie się lub zderzenie z przeszkodą w takiej sytuacji grozi przykrymi konsekwencjami. Do najczęstszych problemów należą skręcenia i złamania kończyn, jednak przy niefortunnym wypadku może dojść także do groźniejszych urazów. Z tego względu bezwzględnie należy zachować ostrożność, a także zapewnić sobie profesjonalną pomoc dzięki wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego. Polisa zapewni łatwy dostęp do właściwych służb ratowniczych i opieki lekarskiej, a także pokryje koszty leczenia.

  Czy ubezpieczenie na narty obejmuje sporty ekstremalne?

  Jazda na nartach jest zaliczana do sportów amatorskich, a więc takich, które są obejmowane przez zwykłą polisę turystyczną. Istnieją jednak pewne sytuacje, kiedy może być uznana za sport ekstremalny – np. w przypadku, kiedy użytkownik zjeżdża z wytyczonych tras. W takiej sytuacji zwykłe ubezpieczenie na narty nie wystarczy, powinno zostać rozszerzone o sporty podwyższonego ryzyka. Wiąże się to z większym prawdopodobieństwem wypadku, a także utrudnionej akcji ratunkowej, np. przez trudno dostępne miejsce w górach. Dla osób pragnących na własną rękę przecierać szlaki na nartach zaleca się więc wykupienie rozszerzonego ubezpieczenia – narty są wspaniałym sportem, jednak mogą także być niebezpieczne.

  Co otrzymamy w ramach ubezpieczenia narciarskiego?

  Jeśli podczas jazdy na nartach zdarzy się wypadek, osoba posiadająca ubezpieczenie narciarskie może zgłosić się pod podany przy polisie numer infolinii. Konsultant przyjmie i zgłosi zdarzenie, a także udzieli wskazówek co do dalszego postępowania. Firma ubezpieczeniowa w krótkim czasie zorganizuje potrzebną pomoc w formie akcji ratowniczej oraz fachowej opieki medycznej. Poszkodowany uzyska niezbędną pomoc na miejscu oraz zostanie przewieziony do specjalistycznej placówki. Polisa pokryje koszty leczenia, w tym zabiegów, jakie będą musiały zostać przeprowadzone w związku z wypadkiem.

  Jak ubezpieczenie na narty zadziała za granicą?

  W przypadku wypadków, które będą miały miejsce podczas zagranicznej podróży, postępowanie jest podobne – klient powinien zgłosić się po zdarzeniu na infolinię, by uzyskać niezbędną pomoc. Jest to niezwykłe ułatwienie – w obcym kraju może być trudno szybko wezwać odpowiednią pomoc ze względu na stres, barierę językową oraz nieznajomość lokalnych służb ratunkowych. Dzięki zgłoszeniu szkody na infolinię, można w krótkim czasie uzyskać profesjonalną opiekę medyczną, nie martwiąc się nieznajomością języka czy kosztami. Warto pamiętać, że ceny leczenia w niektórych państwach potrafią być bardzo wysokie, wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na narty pozwoli więc sporo oszczędzić w razie wypadku.

  [zdjęcie aktualności]
  10 stycznia 2019
  Na sfinansowanie ferii potrzebujących dzieciaków pójdzie dochód z koncertu, który w niedzielę, 20 stycznia, o godz. 19.00 odbędzie się w Miejskim Domu Kultury. Usłyszymy m.in. Olka Klepacza, Yaninę, Pawła Łowickiego, Martę Honzatko czy Iwonę Chołuj. Imprezę organizuje Stowarzyszenie ...
  [zdjęcie aktualności]
  10 stycznia 2019
  Dwa częstochowskie przedsiębiorstwa, znalazły się w pierwszej dwudziestce 19. edycji rankingu ,,Gazele Biznesu 2018" wśród najbardziej dynamicznych średnich i małych firm.
  [zdjęcie aktualności]
  10 stycznia 2019
  Szereg działań na rzecz poprawy warunków i sposobu parkowania w mieście przeprowadzi w tym roku MZDiT wraz ze Strażą Miejską i Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Miejska spółka czeka na opinie i sugestie, które pomogą wypracować lepsze rozwiązania w tej sferze. Efektem ma ...
  [zdjęcie aktualności]
  10 stycznia 2019
  Zakończył się pierwszy, zasadniczy etap europejskiego projektu termomodernizacji częstochowskich szkół. Dzięki dofinansowaniu unijnemu nowe elewacje, ogrzewanie i oświetlenie otrzymało 10 podstawówek i budynek bursy miejskiej. Wkrótce docieplenia doczekają się kolejne trzy placówki ...
  [zdjęcie aktualności]
  10 stycznia 2019
  Każdy z nas ma wpływ na to czym oddychamy, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno palić w domowych piecach odpadami oraz takimi paliwami jak: muł lub flot węglowy, węgiel brunatny, bardzo drobny miał oraz wilgotne drewno.
 • Zarzuty za brak opieki nad dziećmi

  Policjanci z komisariatu II w Częstochowie przedstawili 30-latce zarzut narażenia trojga swoich dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Kobieta mając w organizmie prawie 2 promile alkoholu „opiekowała się” razem ze swoim konkubentem rocznym i 8-letnim chłopcem oraz 10-letnią dziewczynką, . Maluchami zajęły się placówki opiekuńcze. Nieodpowiedzialna matka trzeźwiała w izbie wytrzeźwień.

 • O bezpieczeństwie podczas ferii

  Policjantki z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego przeprowadziły prelekcje w Miejskim Przedszkolu nr 13 w Częstochowie i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Hutkach. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo w czasie nadchodzących ferii. Maluchu uczyły się, jak muszą zachowywać się na drodze, aby być bezpiecznym.

 • Lekcja udzielania pierwszej pomocy dla najmłodszych

  Mł. asp. Sabina Chyra-Giereś i sierż. Małgorzata Makles z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym dla wychowanków przedszkola „Oxfordzik” w Częstochowie. Policjantki przekazały najważniejsze informacje o bezpieczeństwie na drodze i podczas nadchodzących ferii, a ratownik medyczny Marek Bigos uczył maluchy jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

 • Areszt za obrazę uczuć religijnych

  Policjanci z komisariatu VI w Częstochowie zatrzymali 37-latka, podejrzanego o obrazę uczuć religijnych. Jak ustalili śledczy, mężczyzna kilkukrotnie dewastował miejsce przeznaczone do publicznych obrzędów religijnych. W ubiegłym roku usłyszał też zarzuty uszkodzenia mienia oraz posiadania i uprawy narkotyków. Decyzją sądu zatrzymany trafił na 3 miesiące do aresztu.

 • [zdjęcie aktualności]
  9 stycznia 2019
  W niedzielę, 13 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 27. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Gwiazdą wieczoru będzie Big Cyc - legenda polskiego rocka.
  [zdjęcie aktualności]
  9 stycznia 2019
  Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 14 do 26 stycznia zostaje zmieniona trasa linii nr 65. Powodem zmiany będzie remont przejazdu kolejowego w miejscowości Korwinów.
  [zdjęcie aktualności]
  9 stycznia 2019
  Organizacje pozarządowe zainteresowane nieodpłatnym pozyskaniem osób bezrobotnych do prac społecznie użytecznych (PSU) mogą nadsyłać swoje zgłoszenia do 17 stycznia.
  [zdjęcie aktualności]
  9 stycznia 2019
  Miasto ogłosiło konkurs ofert na realizatora programu zdrowotnego, dzięki któremu pary, które nie mogą mieć dzieci będą miały szanse na dofinansowanie zabiegów in vitro. Oferty należy składać do 23 stycznia.
  [zdjęcie aktualności]
  9 stycznia 2019
  9 stycznia Andrzej Babczyński objął funkcję zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy. Będzie odpowiadał m.in. za sprawy związane z miejskimi inwestycjami, funduszami unijnymi, ekologią i mieniem komunalnym.
 • „Kaskadowy pomiar prędkości” – podsumowanie działań

  Wczoraj na częstochowskich drogach policjanci przeprowadzili akcję „Kaskadowy pomiar prędkości”. Mundurowi mierzyli prędkość samochodów przy pomocy ręcznych mierników oraz z wykorzystaniem radiowozu z wideorejestratorem. 70 kierowców jechało niezgodnie z obowiązującym ograniczeniem prędkości. Jeden z nich stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

 • Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r., poz. 450, z późn. zm.) Zarząd Powiatu ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań w dziedzinie kultury fizycznej w 2019 roku.
  9 stycznia Starosta Częstochowski Krzysztof Smela otrzymał odnaczenie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

  Aplikacje AR są coraz chętniej wykorzystywane w wielu dziedzinach – zarówno biznesie, jak i rozrywce czy edukacji. Na czym polega ich działanie, dlaczego odnoszą tak duży sukces, a także w jaki sposób można je wykorzystać?

  Aplikacje AR – Augmented Reality, czyli rzeczywistość rozszerzona

  Rzeczywistość rozszerzona oznacza wykorzystanie grafiki lub animacji 3D, by urozmaicić świat rzeczywisty. Taki efekt osiąga się dzięki aplikacjom AR najczęściej stosowanym na urządzeniach mobilnych. Użytkownik obserwuje w tym celu rzeczywistą lokalizację poprzez aparat telefonu, tabletu lub okularów VR, a aplikacja wyświetla przed nim realistycznie wyglądające efekty, wykonane w grafice 3D. Co więcej, rola użytkownika najczęściej nie ogranicza się do samego obserwatora prezentowanych mu obiektów wizualnych – może on także wchodzić z nimi w interakcje, co zapewnia niezapomniane wrażenia.

  Interaktywność aplikacji AR sprawia, że bardzo skutecznie przyciągają one uwagę użytkowników – a przy tym potrafią także być bardzo użyteczne. Z tego względu znajdują zastosowanie w wielu branżach, a także dziedzinach życia codziennego. Ponieważ wykorzystują technologię rozszerzonej rzeczywistości, która ciągle jest nowinką nawet wśród użytkowników zainteresowanych tematem, budzi duże emocje i spotyka się z entuzjazmem odbiorców. Wykorzystanie aplikacji AR w reklamie daje z tego powodu doskonałe efekty, ponieważ można dzięki nim zaciekawić i zaangażować bardzo dużą grupę docelową – od dzieci po osoby starsze, zainteresowane różnymi branżami.

  Wykonanie aplikacji AR dla swoich potrzeb można zlecić profesjonalistom od oprogramowania mobilnego, specjalizującym się w grafice 3D, stanowiącej podstawę wizualnych wrażeń użytkownika oraz odpowiadającej w głównej mierze za efektowność i sukces rozwiązania. Ponieważ aplikacje wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną dają niemal nieograniczone możliwości, można w ten sposób zrealizować najbardziej kreatywne pomysły – doświadczony zespół wykona oprogramowanie, które spełni oczekiwania klienta oraz pomoże mu osiągnąć zamierzony cel.

  Gdzie znajdują zastosowanie aplikacje AR?

  Aplikacje AR pozwalają na realizację wielu ciekawych pomysłów, zarówno w biznesie, jak i w innych dziedzinach. Dzięki swoim zaletom sprawdzają się w:

  1. reklamie – aplikacje wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość bardzo skutecznie przyciągają uwagę odbiorców, dlatego świetnie sprawdzają się do prezentacji materiałów reklamowych. Mogą w efektowny sposób pokazać produkty lub usługi marki, a także zainteresować klientów za pomocą interaktywnej zabawy. Świetnie sprawdzają się na stoiskach na targach lub podczas innych promocyjnych wydarzeń.
  2. Przy projektowaniu wnętrz – aplikacje AR umożliwiają nanoszenie wirtualnych zmian na istniejące w realnym świecie lokalizacje. Dzięki temu można sprawdzić, jak będzie wyglądało dane pomieszczenie z inną podłogą, kolorem ścian czy nowymi meblami. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które umożliwia przetestowanie wszystkich zmian, jakie chce się wprowadzić do wnętrz.
  3. Edukacja – aplikacje rozszerzonej rzeczywistości są także wykorzystywane w edukacji – zarówno szkolnej, jak i na późniejszych etapach. Najczęściej do podręczników dołącza się również dostęp do danego oprogramowania, które użytkownik może pobrać na swój telefon lub tablet. W aplikacji znajdują się dodatkowe materiały, które poszerzają wiedzę z książki lub pozwalają lepiej zobrazować dane zagadnienie za pomocą ciekawej animacji 3D. Użytkownik może dzięki temu szybciej zrozumieć trudny temat lub łatwiej przyswoić dane informacje.

  To tylko niektóre z zastosowań rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystywanej w aplikacjach mobilnych – możliwości są bardzo szerokie i zależą tylko od kreatywności pomysłodawców i twórców. Przykładowo, aplikacje AR można zastosować także w interaktywnych tablicach informacyjnych, które umożliwiają użytkownikom np. sprawdzenie mapy budynku.

  nowatorskie wykorzystanie urządzeń mobilnych w aplikacjach AR