Jak muzyka może pomóc dziecku w nauce języka angielskiego?

Ze względu na popularność i uniwersalność angielskiego, jego naukę można – a nawet należy – rozpocząć już od najmłodszych lat. By oswoić naszą pociechę z obcym językiem, można wykorzystać do tego zadania m.in. muzykę.

Wpływ muzyki na mózg

Nie jest już żadną tajemnicą, że słuchanie muzyki może ogromnie wpłynąć na rozwój człowieka i to bez względu na wiek. Przede wszystkim podczas tej czynności stymulowane są obie półkule mózgu. W przypadku lewej półkuli chodzi przede wszystkim o pamięć, zaś w przypadku prawej rozwijamy naszą kreatywność i wyobraźnię. Muzyka powoduje wytwarzanie endorfin, może też realnie kształtować działanie naszego metabolizmu czy układu krążenia. Dodatkowo może mieć znaczenie w kwestii kompetencji społecznych – słuchanie lubianych utworów wywołuje szereg różnych emocji, a to z kolei przekłada się na pogłębianie empatii.

Muzyka a nauka angielskiego

Kurs języka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ to z pewnością dobry sposób na to, by opanować nowe słówka i nauczyć się rozmawiać po angielsku. Zanim jednak dziecko będzie na tyle dojrzałe, że samodzielnie zacznie dbać o naukę, warto przyzwyczajać go do obcych dźwięków właśnie poprzez muzykę.

Nie bez powodu w jednej z najpopularniejszych metod nauczania angielskiego, Helen Doron, dużą rolę odgrywa muzyka. Dzieci słuchające prostych piosenek nie tylko mogą doskonale obsłuchać się z językiem, ale także wyłapywać poszczególne wyrażenia i rozpoznawać sposób wymowy. Dodatkowo, poprzez element zabawy, lekcje odbywają się w przyjemnej atmosferze, a to jeszcze bardziej decyduje o efektywności nauki.

Chociaż angielskiego można się nauczyć tak naprawdę w każdym wieku, to jednak nie da się ukryć, że będzie nam zdecydowanie łatwiej, jeśli zaczniemy już w dzieciństwie. Wówczas wpajanie nowych zwrotów nie sprawia najmniejszych problemów. Dlatego powinniśmy zachęcać swoje dzieci do poznawania tego języka, ponieważ później pomoże im to w dorosłym życiu, szczególnie kiedy zakończą edukację i zaczną się rozglądać za wymarzoną pracą. 

Kredyt szyty na miarę

Donald Trump został kiedyś zapytany o to, czy jest zwolennikiem, czy też przeciwnikiem brania kredytów. Słynny miliarder odparł, że rozróżnia kredyty dobre i złe. Z tych pierwszych sam chętnie korzysta i dzięki nim osiąga spektakularne sukcesy biznesowe; drugich unika wiedząc, że mogą doprowadzić nawet do bankructwa. Podobne opinie można usłyszeć od większości finansistów, bankowców i przedsiębiorców. Spróbujmy zatem zastanowić się, na czym polega różnica między kredytem dobrym i złym.

Mierzyć siły na zamiary

Każdy, kto rozważa zaciągnięcie kredytu, w pierwszej kolejności musi dokonać uczciwej oceny swoich możliwości finansowych. Podkreślmy: uczciwej - czyli opartej na faktach i konkretnych liczbach, a nie mglistych planach czy nadziejach, że ''jakoś'' to będzie.

Warto też mieć na uwadze, że realia ekonomiczne nie są niezmienne: inflacja, fluktuacje koniunktury gospodarczej, kursów walut i cała masa innych czynników nieustannie modyfikują rzeczywistość. Boleśnie przekonali się o tym tzw. frankowicze, którzy zaciągając zobowiązania w obcej walucie nie wzięli pod uwagę, że jej kurs może drastycznie wzrosnąć. W efekcie wysokość rat przekroczyła możliwości finansowe wielu z nich.

Przymierzając się do kredytu i kalkulując wysokość przyszłych rat powinno się zachować pewien margines bezpieczeństwa - wysokość raty nie może być na granicy naszych możliwości finansowych. W takim przypadku nawet drobna korekta w jej wysokości może nieprzyjemnie zagrozić płynności domowego budżetu. Lepiej zachować margines bezpieczeństwa i spać spokojnie z błogą świadomością, że zawirowania gospodarcze w żaden sposób nie skomplikują nam życia. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkich potencjalnych zagrożeń finansowych. Na przestrzeni lat - a kredyty przeważnie zaciąga się właśnie na lata - mogą dotknąć nas najróżniejsze zdarzenia losowe, których przewidzieć nie sposób - jak choćby choroba czy utrata pracy. Co wtedy?

Banki i inne instytucje udzielające kredytów przewidziały i taką ewentualność - w końcu to w ich interesie jest, aby zobowiązania zostały bezproblemowo spłacone. Dlatego właśnie kredytobiorcom oferuje się najróżniejsze pakiety ubezpieczeniowe, gwarantujące spłatę zobowiązań nawet w wypadku gdyby złośliwy los próbował pokrzyżować życiowe plany.

Wybieramy kredyt dla siebie

Kiedy już ocenimy swoje możliwości finansowe oraz wstępnie oszacujemy potrzeby co do kredytu, wypadnie nam zmierzyć się z dylematem: który kredyt wybrać?

Rynek finansowy oferuje tyle najróżniejszych propozycji, że samodzielne ogarnięcie ich wszystkich i właściwe wybranie najlepszej wydaje się zadaniem tyleż karkołomnym, co wręcz niewykonalnym - zwłaszcza dla osoby nie mającej dotąd do czynienia z rynkiem finansowym. Z tego względu warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Doradca nie tylko pomoże wybrać najodpowiedniejszą dla nas ofertę kredytową. W razie potrzeby wskaże też odpowiedni pakiet ubezpieczeń, wreszcie - co nie jest bez znaczenia- przeprowadzi przez gąszcz formalności nierzadko towarzyszących zaciąganiu kredytu. Dzięki doradcy zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również czas i - co chyba najważniejsze- nerwy.

Optymalny Kredyt logo - więcej informacji o doradztwie kredytowym można znaleźć na stronie OptymalnyKredyt.pl

 Jak walczyć z cellulitem na udach

Problem powstawania cellulitu jest bardzo szeroki. Wiąże się to z tym, iż do jego powstania może przyczynić się bardzo wiele rzeczy, dlatego aby skutecznie go unikać trzeba być bardzo rygorystycznym i restrykcyjnym. Nieskutecznie walczy z nim wiele kobiet, gdyż nie mają podstawowej wiedzy na temat samego cellulitu. Dowiedz się, jakie są powody występowania cellulitu na naszym ciele i w jaki sposób walczyć z cellulitem na udach. Zapraszamy do artykułu.

Nie od dziś wiadomo, że z cellulitem większy problem mają kobiety niż mężczyźni. Jak najbardziej okazuje się to być prawdą i to nie przypadkiem! Zaburzenia hormonalne u kobiet, związane z większą ilością estrogenu prowadzą do powstawania cellulitu. Wiąże się to z zaburzeniami gospodarki wodnej i tłuszczowej w ciele kobiety podczas nadmiernej produkcji tego hormonu. To właśnie dlatego kobiety mają znacznie częściej problem z cellulitem i może one występować u nawet bardzo szczupłych kobiet.

Jakie są inne przyczyny powstawania cellulitu?

Duże znacznie mają również geny. Niektórzy są po prostu bardziej podatni na tego typu zmiany skórne od innych. Nie jest to jednak klątwą i pozbycie się tego przypadku jest również możliwe. Trzeba tylko chcieć! Wpływ na pojawianie się cellulitu ma również wiek. Cellulit funkcjonuje bezpośrednio w korelacji z wiekiem i zwiększa się wraz z upływem czasu. Poza tym innymi przyczynami może być grubość skóry lub po prostu rozkład tłuszczu w Twoim organizmie.

Jak walczyć z cellulitem na udach?

Pomocny okazuje się być ocet jabłkowy. Posiada od wiele składników odżywczych, które idealnie sprzyjają utracie wagi. Sprzyja również odtruwaniu ciała i wytrąca wodę zatrzymaną pod skórą. Przygotowując skuteczny preparat potrzebna Ci będzie łyżka stołowa octu jabłkowego i pół łyżki dobrego miodu. Rozcieńcz to z wodą i pij trzy razy dziennie przed posiłkami. Będzie to świetne uzupełnienie Twojej codziennej diety. Nie zapomnij o skutecznych suplementach diety, jak np. Cellactiv.

Picie kawy i zielonej herbaty ma również dobry wpływ na cellulit na udach. Kawa pomaga zwiększyć krążenie krwi, co jest bardzo skuteczne na pomarańczową skórkę. Zielona herbata natomiast skutecznie odtruwa organizm, dzięki czemu Twoja skóra będzie w znacznie lepszej kondycji, zdolnej do walki z cellulitem. Bardzo pomocna okazuje się być również mieszanka stworzona z kolagenu i witaminy C.

Peeling złuszczający również będzie bardzo przydatny. Usuwanie martwych komórek pobudza organizm do generowania nowych, zdrowych komórek, co skutecznie usprawnia krążenie krwi w rejonach wykonywanego peelingu. Jak najczęściej wykonuj taki zabieg na swoich udach, aby skutecznie pozbyć się cellulitu.

Systematycznie, codziennie wykonuj masaż ud. Rozmasuj kolistymi ruchami skórę i ugniataj pięściami miejsca dotknięte pomarańczową skórką. Używaj do tego odpowiednim kremów antycellulitowych.

Pomoce okażą się ćwiczenia siłowe na partie mięśniowe ud. Takie ćwiczenia skutecznie rozbudują Twoją tkankę mięśniową, naprężając i ujędrniając skórę w miejsca dotkniętych tą zmianą.

Przedsiębiorcy z chęcią korzystają z usług, które pozytywnie wpływają na rozwój ich działalności. Tym lepiej jeżeli wsparcie usługodawcy usprawnia codzienne funkcjonowanie i zarazem nie kosztuje wiele. Tak jest w przypadku wirtualnego biura, które od lat zyskuje w Polsce na znaczeniu. Jego oferta skierowana jest głównie do niewielkich podmiotów działalności gospodarczej, ale w praktyce mogą z niego korzystać wszyscy przedsiębiorcy. Wielu z nich zastanawia się, czy inwestować w wirtualne biuro. A jeżeli tak, którego usługodawcę wybrać?

Zalety wirtualnego biura

Najogólniej rzecz ujmując, pomoc wirtualnego biura przekłada się na wszechstronne wsparcie dla przedsiębiorcy. Może on liczyć głównie na korzystanie z adresu w dobrej lokalizacji, do tego otrzymuje obsługę biurową, księgową czy prawną. Często może też korzystać z miejsca do pracy. Właściciele małych firm często narzekają na koszty wynajmu, znacząco obciążające ich finanse. Wirtualne biuro pozwala rozwiązać ten problem. Koszt usługi zależy oczywiście od zakresu wsparcia, ale generalnie i tak wychodzi taniej niż w przypadku tradycyjnego wynajmu lokalu czy powierzchni w biurowcu.

Czy warto inwestować w wirtualne biuro?

Doświadczeni przedsiębiorcy podkreślają, że mają więcej czasu, odkąd zaczęli korzystać z wirtualnego biura. Nie przerywają pracy z powodu kolejnych połączeń telefonicznych. Nie zaprzątają sobie głowy mailami czy paczkami. Za ich odbieranie odpowiadają pracownicy, zatrudniani przez wirtualne biuro. Jego klientom zostaje przypisany numer telefonu, poza tym nazwa ich działalności bywa dodatkowo promowana w biurowcu oraz w jego okolicy.

Jak wybrać konkretne wirtualne biuro?

Długa lista zalet wirtualnego biura sprawia, że przedsiębiorców nie trzeba jakoś szczególnie przekonywać do korzystania z jego usług. Niemniej jednak miewają oni problem z wyborem konkretnego usługodawcy. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących działalność w dużych miastach. Tam z reguły działa więcej niż jedno wirtualne biuro. Które ma szanse najlepiej wpisać się w rozwój firmy, należącej do klienta? Pierwszym kryterium w podejmowaniu decyzji powinna być liczba dostępnych usług. Podczas gdy niektóre wirtualne biura wydają się spoczywać na laurach, inne nieustannie udoskonalają swoją ofertę. Pytają klientów o ich potrzeby i starają się dopasować do zmieniających się warunków pracy. Przykładowo wirtualne biuro obsługujące głównie wolnych strzelców powinno zainwestować w przestrzeń do pracy, biurka, a nawet osobne gabinety.

Standardem stały się już dobrze wyposażone sale konferencyjne. Skorzysta z nich zarówno grafik pracujący na własny rachunek, jak również młoda firma szukająca sponsorów. Im bardziej rozbudowane jest wirtualne biuro, tym szersza będzie grupa jego klientów. Z perspektywy tych ostatnich istotne jest, by przestrzeń była wyposażona nowocześnie, w duchu aktualnych trendów aranżacyjnych. Takie detale mają ogromne znaczenie w kreowaniu wizerunku własnej firmy. Priorytetem jest też profesjonalizm osób pracujących w recepcji. Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.wirtualne-biuro-jerozolimskie.pl/ dotyczącej wirtualnego adresu w Warszawie.

[zdjęcie aktualności]
17 stycznia 2020
Pierwszy w tym roku koncert ,,kroczącego” festiwalu jazzowego w OPK ,,Gaude Mater” zaplanowano na piątek, 24 stycznia. Usłyszymy Coherence Quartet, promujący materiał ze swojego albumu „Sagaye”. Bilety można kupić online albo w siedzibie Ośrodka.
[zdjęcie aktualności]
17 stycznia 2020
W 2019 roku narodziło się 1572 nowych częstochowianek i częstochowian. Zawarto 1037 małżeństw – dokładnie tyle, co rok wcześniej. Pracownikom USC udało się przenieść do elektronicznego, ogólnokrajowego systemu rekordową liczbę papierowych aktów stanu cywilnego – prawie 51 tys. ...
 • Działania wojewódzkie "Bezpieczny pieszy"

  Policjanci z częstochowskiej drogówki w godzinach popołudniowych będą prowadzić działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W ramach akcji "Bezpieczny pieszy" stróże prawa będą kontrolować zachowania niechronionych użytkowników dróg w różnych częściach powiatu. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na te rejony, w których aktywność przechodniów jest największa. Więcej policyjnych patroli będzie można też zobaczyć tam, gdzie w ostatnim okresie dochodziło do potrąceń.

 • Zlikwidowana przydomowa plantacja konopi

  Policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową z Katowic i kryminalni z Częstochowy zlikwidowali nielegalną przydomową plantację konopi indyjskich. Śledczy zabezpieczyli 46 sadzonek tej rośliny i ponad 810 gramów suszu marihuany. Zatrzymany 32-latek usłyszał zarzuty uprawiania, przetwarzania i posiadania narkotyków za które został już tymczasowo aresztowany.

 • [zdjęcie aktualności]
  16 stycznia 2020
  Jak co roku, przedstawiciele organizacji kombatanckich, podczas spotkania w Ratuszu Miejskim, omówili harmonogram uroczystości, obchodów, świąt i rocznic upamiętniających wydarzenia historyczne.
  [zdjęcie aktualności]
  16 stycznia 2020
  16 stycznia na Cmentarzu Kule odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej w Częstochowie.
  [zdjęcie aktualności]
  16 stycznia 2020
  Do 10 lutego można zgłaszać oferty w przetargu nieograniczonym na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych przy ul. Limanowskiego. Przebudowa ma m.in. dostosować stadion do kryteriów określonych dla klubów piłkarskiej Ekstraklasy.

  Wymarzone urodziny dziecka – jak je zorganizować?

  Każdy pragnie urządzić dla własnego dziecka urodziny, które ono będzie wspominało z ogromną radością. Każdy pragnie by ten dzień był niezapomniany. Co jest ważne, aby takie przyjęcie zorganizować? Czy dobry catering Warszawa wystarczy? A może inne kwestie są ważniejsze?

  Jaki motyw przewodni wybrać na urodziny dziecka?

  Po pierwsze, najważniejsze jest dziecko i jego upodobania. Temat jest również powiązany z wiekiem dziecka. Przedszkolak czy ósmoklasista, każdy będzie marzył o czym innym. Warto też dodać, że nie każdy przedszkolak będzie marzył o „Krainie lodu”, a nie każdy ósmoklasista o „Gwiezdnych Wojnach”. Jak z tego wybrnąć? Najlepiej dziecko po prostu zapytać. Poza tym większość rodziców z pewnością wie co jego dziecko lubi najbardziej.

  Czy motyw przewodni powinien być powiązany z dobrym cateringiem? Warto byłoby zadbać o taki właśnie catering. Babeczki w kształcie planet Układu Słonecznego, a możne tort ze śniegu? Tak naprawdę w obecnych czasach wszystko jest do zrobienia. Szaszłykowe rakiety kosmiczne, owocowy zamek czy babeczki z twarzami ulubionych postaci.

  O czym jeszcze warto pamiętać w kwestii przyjęcia urodzinowego?

  Ważne jest, aby wybrać dobry catering, który zapewni potrawy dopasowane do wieku gości. Co innego lubią jeść małe dzieci, a zupełnie co innego nastolatki. Zdrowa żywność swoją drogą, jednak zdrowy hamburger z pewnością bardziej zachęci do jedzenia wybrednego nastolatka niż sałatka z tofu. To samo z maluchami. Przedszkolaki z większą przyjemnością zjedzą kosmiczne puncakes od zwykłych naleśników.

  Co jeszcze jest ważne na dziecięcym przyjęciu?

  Warto przede wszystkim skupić się na bezpieczeństwie. Wszystkie zabawy powinny być nadzorowane przez dorosłych. W dużych grupach dzieci i młodzież często bywają zbyt ryzykowne. Oczywiście nie chodzi o to, aby nie spuszczać ich z oczu. Warto jednak raz na jakiś czas sprawdzić co się dzieje. Istotne jest także, aby zabawki oraz sprzęty dostępne dla gości były bezpieczne i przystosowane do wieku.

  Dobry catering również powinien zadbać o bezpieczne potrawy. U małych dzieci przyda się w tym celu lista alergenów małych gości. Niech posiłki będą ich pozbawione. Dodatkowo warto zadbać o ryby bez ości, jeśli się na nie decydujemy. Owoce najlepiej, gdy będą jedynie te pozbawione pestek. Podczas takich przyjęć bardzo łatwo o zachłyśnięcie. A stąd już niewielka droga do tragedii. Ostre wykałaczki także nie powinny się znaleźć na stole małych gości.

  Podsumowanie

  Urządzenie przyjęcia urodzinowego dla dziecka to dla rodziców nie lada wyzwanie. Wszystko oczywiście powinno być dopasowane do wieku i upodobań naszej pociechy. Ważne jest również zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich zaproszonych. Po pierwsze warto spisać listę alergii zaproszonych dzieci. Albo przynajmniej stworzyć menu z produktami niebędącymi alergenami, czyli np. bez laktozy czy glutenu. Ponadto podane jedzenie nie powinno zawierać pestek, ostrych wykałaczek oraz innych zagrażających dzieciom atrybutów. Dobry catering zadba także o to, aby wszystkie potrawy były dla maluchów czy nastolatków atrakcyjne. Dla przykładu u nastolatków świetnie sprawdzą się zdrowe burgery, a dzieciaki z chęcią zjedzą bajeczne puncakes.

  Organizacja imprez plenerowych stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna ze względu na szereg korzyści, jakie daje zastosowanie tego rozwiązania. Przyjęcia w takim charakterze w szczególności doceniły miejsca pracy, które poznały moc spotkań integrujących grupę. Dobrze znający się pracownicy mają lepsze samopoczucie, bardziej ochoczo przychodzą do pracy oraz wydajniej pracują. To przekłada się w również na sukces firmy. Niekiedy zdarza się jednak, że pracowników w danej korporacji jest tak wiele, że klasyczna impreza firmowa może zostać zakwalifikowana jako organizacja imprezy masowej. Podpowiadamy dzisiaj jak zorganizować przyjęcie w plenerze.

  Organizacja imprez w plenerze: charakter i dogodny termin

  Impreza plenerowa powinna być odpowiednio przemyślana pod kątem organizacyjnym. Dlatego też ważne jest, aby wybrać charakter przyjęcia. Wesele w plenerze będzie wymagać z pewnością większej oprawy muzycznej, a także wygospodarowanego miejsca do tańczenia. Imprezy dla rodzin są najczęściej bardziej kameralne, ale dodatkowo wymagają większej przestrzeni ze względu na chcące bawić się dzieci. Imprezy dla firm natomiast powinny odbyć się w miejscu doskonale zorganizowanym pod względem infrastruktury, aby zapewnić miejsce na profesjonalny catering. Organizacja imprez dla firm wymaga również wybrania dogodnego terminu.Jak zorganizować imprezę plenerze?

  Imprezy firmowe nie powinny odbywać się w weekendy i dni wolne, ponieważ jest to czas przeznaczony dla bliskich. Wybierając taki dzień powinniśmy liczyć się z tym, że przyjdzie nam zorganizować imprezę dla rodzin. Wymaga ona innego podejścia pod względem planowania niż impreza dla firm. Wcześniejsze wybranie terminu pozwoli też na zastanowienie się jaki food truck w Warszawie będzie najlepszym cateringiem na imprezę. Wynajęcie food trucka na imprezę firmową pozwoli na stworzenie swobodnej atmosfery, w której pracownicy będą mogli lepiej się poznać.

  Catering na imprezę, czyli coś na ząb

  Nieodłącznym elementem każdego udanego przyjęcia jest profesjonalny catering zapewniający dania i przekąski. Niektóre firmy oferują również specjalny catering dla firm, który pozwala na wybór doskonale przygotowanego stołu szwedzkiego. Aby zaszkodzić gości nietuzinkowymi rozwiązaniami, warto wcześniej zastanowić się jaki food truck w Warszawie będzie najlepszym wyborem dla naszych pracowników. Food trucki na imprezy firmowe posiadają szeroką ofertę różnorodnego menu, dzięki czemu z pewnością dopasujemy dania do preferencji naszych gości.

  Większość usług w zakresie cateringu dla firm posiada w swojej ofercie food trucki na terenie Warszawy. Takie rozwiązanie dodatkowo sprawi gościom atrakcję na cały wieczór. Pamiętajmy, że organizacja imprez dla firm wymaga również przemyślenia pod kątem zapleczowym. Zadbajmy o to, aby warszawski food truck nie był widoczny od tyłu, gdzie znajduje się zaplecze dla kucharzy i personelu. Impreza firmowa to z pewnością nie wesele w plenerze, jednak ważne jest to, aby goście mogli bawić się w estetycznej atmosferze.

  [zdjęcie aktualności]
  15 stycznia 2020
  Odpisy aktów stanu cywilnego, czyli urodzenia, małżeństwa i zgonu odbierzemy teraz w pokoju 25, obok głównego holu Urzędu Stanu Cywilnego. Wszystko po to aby poprawić jakość obsługi mieszkanek i mieszkańców.
  [zdjęcie aktualności]
  15 stycznia 2020
  Boże Ciało to nie tylko film nominowany do Oscara ale również zwycięzca Plebiscytu Złota Piątka. Widzowie OKF „Iluzja” zagłosowali niczym członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej.
  [zdjęcie aktualności]
  15 stycznia 2020
  Wraz z rozpoczęciem okresu zimowego, w parku przy ul. 3 Maja na wszystkich chętnych czeka miejska ślizgawka. Na łyżwach możemy też pojeździć na sztucznym lodowisku przy ul. Boya-Żeleńskiego.
  [zdjęcie aktualności]
  15 stycznia 2020
  W czwartek, 16 stycznia, o godz. 18.00 Aleksandra Rybak pokaże swoje ,,Małe i duże formy rzeźbiarskie”. Dzień później, również o godz. 18.00, w siedzibie MGS przy al. NMP 64 otwarta zostanie wystawa podsumowująca międzynarodowy projekt pod egidą Wydziału Sztuki częstochowskiego UJD. ...
 • Policjanci z Częstochowy kontrolują przebieg aut - pierwsze ujawnione nieprawidłowości

  Niedawno weszły w życie nowe uprawnienia policji – kontrola stanu licznika pojazdu. W ciągu kilku dni zauważono pierwsze nieprawidłowości. Od nowego roku mundurowi na terenie Częstochowy i powiatu ujawnili już 12 przypadków ingerencji w zmianę stanu licznika. Przypominamy, że za modyfikowanie stanu licznika grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

 • Pijany kierował kradzionym samochodem

  Mundurowi z częstochowskiej drogówki odzyskali skradzionego mercedesa wraz z przyczepą i elektronarzędziami. Za jego kierownicą siedział 33-letni obywatel Ukrainy. Podczas kontroli drogowej okazało się, że mężczyzna był nietrzeźwy - kierował samochodem, mając prawie 2 promile alkoholu w swoim organizmie. Stróże prawa znaleźli przy nim gotówkę - 10 tys. złotych, które również pochodziły z przestępstwa.

 • [zdjęcie aktualności]
  13 stycznia 2020
  Częstochowa bierze udział w projekcie, którego celem jest wzmocnienie współpracy pomiędzy instytucjami, organizacjami i podmiotami lokalnymi na rzecz wsparcia osób i rodzin będących w trudnej życiowej sytuacji. Zawiązano Partnerski Zespół Kooperacyjny.
  [zdjęcie aktualności]
  13 stycznia 2020
  12 stycznia po raz 28. zagrała w Częstochowie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem zbierano na zakup najnowocześniejszych urządzeń ratujących życie i zdrowie dzieci.