Baseny termalne coraz częściej przyciągają naszą uwagę swoimi zdrowotnymi właściwościami oraz wysoką i przyjemną temperaturą, mimo że ich siarkowy zapach nie należy do najładniejszych. Często decydujemy się na wyjazdy zagraniczne, np. na Słowackie termy. Warto wiedzieć, że nie trzeba opuszczać naszego kraju, aby zażyć odpoczynku w termach. Powstaje ich coraz więcej, aczkolwiek można wyróżnić 8 basenów z wodą termalną w Polsce.

Wody termalne w Polsce i najlepsze baseny

Bukowina Tatrzańska

Kompleks basenów termalnych Bukovina – jest największym ośrodkiem wód termalnych w Polsce http://www.termyuniejow.pl/pl. Bardzo ciekawym i zabawnym zabiegiem, przekonującym, że faktycznie znajdujemy się w Tatrach – jest regionalne nazewnictwo basenów. Stąd też, dorośli mogą skorzystać z usług: bulgotnika, boniora basisty czy Cornego stawu. Na dzieci zaś czekają: bystry potok, mocydełko czy też zjeżdżalnie: krynconka, wartko ruła oraz łostry śwung. Oprócz tego znajdziemy tu sauny, SPA i świetny hotel.

Białka Tatrzańska

Wszystkie baseny Termy Bania, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne wypełnione są wodą bogatą w magnez, potas i wapń. Całość jest podzielona na strefę zabawy i strefę relaksu. Pierwsza to dwa wewnętrzne baseny i jeden zewnętrzny oraz aż cztery całoroczne. Są tam też oczywiście karuzele, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Strefa relaksu to miejsce gdzie można wypocząć dzięki dwóm wewnętrznym basenom, które co ciekawe połączone są z innymi dwoma zewnętrznymi. Poza tym, oczywiście istnieje możliwość skorzystania z masażu wodnego bądź jacuzzi.

Szaflary

Dwa baseny wewnętrzne oraz dwa zewnętrzne znajdują się w kompleksie Term Szaflary. Woda, która je wypełnia należy do kategorii wysoko zmineralizowanych. Goście korzystać mogą z niezliczonej ilości przyrządów do hydromasażu. Wielotorowa zjeżdżalnia, sauna parowa, hotel i restauracje sprawiają, że każdy odnajdzie tutaj coś dla siebie.

Zakopane

Mieszczący się w centrum Zakopanego Aquapark – oferuje basen geotermalny zewnętrzny, którego woda utrzymuje temperaturę 32 stopni. Z kompleksu świetnie widać Tatry Zachodnie oraz Giewont. Oprócz tego są tutaj inne atrakcje takie jak zjeżdżalnie, sauny, jacuzzi czy Dzika Rzeka.

Pluski

Miejsce to posiada baseny rekreacyjne, sportowe oraz dziecięce. Rwącą rzekę, pięć zjeżdżalni, popularne groty solankowe oraz sauny. Dla chcących spędzić czas aktywnie, przygotowane są ścianki wspinaczkowe czy też siłownie, a pragnący odpoczynku skorzystać mogą z solarium, gabinetów masażu czy też jacuzzi.

Uniejów

Termy Uniejów mieszczące się w łódzkim województwie posiadają baseny wewnętrzne z basenem dziecięcym, który zaopatrzony jest w piracki statek oraz baseny zewnętrzne z pływalnią i basenem dla dzieci. Najmłodsi mogą także skorzystać ze zjeżdżali, a dla starszych przewidziane są strefy saun z tureckimi łaźniami, centrum odnowy biologicznej oraz hydromasaże.

Mszczonów

Termy Mszczonów są zasilane wodą o temperaturze około 32 stopni Celsjusza. Jest to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz tych, którzy poszukują relaksu. Miejsce oferuje także kort tenisowy, basen sportowy, place zabaw, boiska do siatkówki oraz sauny

Grudziądz

Z właściwości tutejszej wody solankowej korzysta wiele turystów. Jej temperatura sięga aż 35 stopni Celsjusza. Odwiedzający mają do dyspozycji cztery baseny. Brodzik dla dzieci, basen z przeciwprądem, zewnętrzny oraz basen główny. Uwagę tutejszego ośrodka przyciąga także piramida z tężnią solankową.

Oferta basenów z wodami termalnymi w Polsce jest bardzo szeroka. Naprawdę nie trzeba opuszczać granic naszego kraju, aby odnaleźć satysfakcjonujące warunki i zaznać właściwości wód termalnych oraz należytego odpoczynku.

Czy pora przemyśleć wyprowadzkę z Miasta Stołecznego Warszawa?

Warszawski rynek wtórny ma do zaoferowania mieszkania w tak horrendalnie wysokich cenach, że niektórzy mieszkańcy miasta zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na własne M i mimo najszczerszych chęci są zdani na mieszkania do wynajęcia. Mieszkania do wynajęcia w Centrum nie są jakoś szczególnie tanie, ale z pewnością bardziej przystępne cenowo niż lokale mieszkalne na własność. Odpowiedzią na deficyt mieszkań w ścisłym centrum miasta jest nowopowstający rynek pierwotny w dzielnicy Białołęka, który oferuje mieszkania od dewelopera w naprawdę rozsądnych cenach. Jeśli nie wierzysz, koniecznie wejść na stronę http://www.ama-bud.pl/ i sprawdź mieszkania, jakie ma do zaoferowania rynek pierwotny Białołęka.

mieszkania od dewelopera z Białołęki

Zanim zaczniemy się rozpisywać o wysokim standardzie mieszkań oraz najnowszych trendach architektonicznych zgodnie, z którymi projektowane i wykonywane są nowoczesne osiedla na Białołęce zaznaczmy jedną ważną rzecz – wyprowadzka na Białołękę, to nie wyprowadzka z Warszawy. Oczywiście nie chodzi nam o terytorialny aspekt tego zagadnienia, ale mentalny. Dla wielu mieszkańców Stolicy Białołęka to najzwyklejsza w świecie noclegownia miasta, która nie ma do zaoferowania swoim mieszkańcom nic, poza tanimi mieszkaniami w Warszawie. I faktycznie, taki obraz Białołęki przez bardzo długi okres czasu pokutował w przeświadczeniu Warszawiaków opóźniając rozwój dzielnicy, która – początkowo w nieco niezorganizowany sposób – dzisiaj rozwija się prężnie i zgodnie z ogólnie akceptowanymi standardami urbanistycznymi. Ba, kiedy w centrach miast ze względu na deficyty gruntów inwestycyjnych nowe osiedla mieszkaniowe powstają w dużym zagęszczeniu skazując sąsiadów na przysłowiowe spoglądanie sobie do talerzy, rynek pierwotny w dzielnicy Białołęka oferuje mieszkania w luźnej zabudowie, najczęściej w bliskim sąsiedztwie terenów zielonych. Wróćmy jednak do nieusystematyzowanego rozwoju urbanistycznego dzielnicy będącego wynikiem niekontrolowanego rozrastania się miasta… Czasu nie cofniemy, a w dobie deficytów mieszkaniowych burzenie peerelowskich blokowisk, które powstały na Białołęce w ramach utopijnego pomysłu zapewniania mieszkańcom mieszkań o ujednoliconym standardzie wyburzać się zwyczajnie nie opłaca. Zdaniem jednych zaburzają one integralność dzielnicy, zdaniem innych tworzą jej niepowtarzalny charakter, który wynika z harmonijnego przeplatania się nowego ze starym. Kto ma rację? Nie nam to rozstrzygać. My skupiamy się na propozycjach rynku pierwotnego, a te warte są uwagi, nawet jeśli nigdy wcześniej nie rozważaliśmy możliwości przeprowadzki na Białołękę.

Wysoki standard – rynek pierwotny na każdą kieszeń

Przez długi czas rynek pierwotny w Polsce był zarezerwowany dla inwestorów dysponujących sporym budżetem. Dzisiaj mieszkania posadowione w nowo wznoszonych budynkach mieszkalnych mają coraz rozsądniejsze ceny, które – o dziwo – idą w parze z coraz wyższym standardem lokali. Przykładem takiej inwestycji w dzielnicy Białołęka są m.in. Ogrody Wiślane, w ramach której powstaje osiem trzykondygnacyjnych budynków mieszkalnych oferujących mieszkania o zróżnicowanym metrażu i wysokim standardzie. Do tego dochodzą jeszcze wielkometrażowe apartamenty z własnymi tarasami posadowionymi na dachach budynków. A wszystko to w nowoczesnej bryle budynków wyposażonych w podziemne parkingi oraz system wind umożliwiając swobodne korzystanie z obiektów także osobom niepełnosprawnym. Wisienką na torcie tej inwestycji jest bardzo rozsądna stawka za metr kwadratowy powierzchni, która kwalifikuje mieszkania do rządowego programu pomocy dla młodych.

[zdjęcie aktualności]
17 stycznia 2019
W ubiegłym roku, dzięki działaniom Straży Miejskiej, zwolniono ponad dwieście miejsc parkingowych po tzw. wrakach. Strażnicy będą kontynuować akcję również w roku 2019.
[zdjęcie aktualności]
17 stycznia 2019
Przedstawiciele organizacji kombatanckich, jak co roku omówili harmonogram uroczystości, ceremonii oraz obchodów świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic upamiętniających wydarzenia historyczne, związane z walką o niepodległość Polski, pamięcią o ofiarach wojny i okresu ...
[zdjęcie aktualności]
17 stycznia 2019
Efektem działań specjalistycznego Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa są w Częstochowie kontrole domów, w których mogą być spalane odpady lub paliwa złej jakości. Eko Patrol z dronem wkrótce ponownie pojawi się w mieście.
[zdjęcie aktualności]
17 stycznia 2019
W Częstochowie będzie można obejrzeć relację z sobotniego pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na telebimie ustawionym na placu Biegańskiego. Z apelem o umożliwienie mieszkańcom gromadzenia się w dniu pogrzebu na centralnych placach wystąpili prezydenci polskich miast, w tym ...
 • „Bezpieczny Pasażer” w przedszkolu

  Policjantka z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego przeprowadziła zajęcia w Miejskim Przedszkolu nr 22 im. Marii Montessori w Częstochowie w ramach programu „Bezpieczny Pasażer”. Podczas spotkania mł. asp. Sabina Chyra – Giereś omówiła najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży.

 • Uwaga na oszustów! Mieszkanka Częstochowy straciła 50 tys. zł

  Policjanci z częstochowskiego wydziału zwalczającego przestępstwa przeciwko mieniu po raz kolejny apelują do osób starszych i samotnych, aby nie dały się oszukać metodą „na policjanta”. 86-letnia mieszkanka Częstochowy straciła 50 tys. zł myśląc, że bierze udział w tajnej akcji funkcjonariuszy CBŚP.

 • Zadaniem instalacji wentylacyjnej jest zapewnianie podstawowej wymiany powietrza w budynku tak, aby wewnątrz pomieszczeń zawsze znajdowało się świeże i bogate w tlen powietrze. W prawidłowo wentylowanych pomieszczeniach świeże powietrze z zewnątrz napływa od pomieszczeń najmniej zanieczyszczonych, skąd przemieszcza się dalej do pomieszczeń, w których wydziela się dużo zanieczyszczeń i wilgoci skąd jest usuwane na zewnątrz. W przypadku budynków mieszkalnych obieg ten powinien obejmować kolejno pokoje dzienne i sypialnię, przedpokój, kuchnię, łazienkę i toaletę. W obiekcie przemysłowym obieg powietrza powinien współgrać z określonymi procesami przemysłowymi, które mają miejsce w poszczególnych pomieszczeniach. Tak czy inaczej, powinno się zachować przebieg powietrza od pomieszczeń najmniej do najbardziej zanieczyszczonych.

  Jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej jest czerpnia powietrza. Jej zadaniem jest zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz. Czerpnia składa się z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej oraz kołnierza do podłączenia kanału. Pod adresem http://www.sawpol.pl/pl/oferta/12-czerpnie-powietrza możemy zobaczyć, jak zbudowana jest gotowa czerpnia.

  Czerpnia powietrza powinna być montowana na zewnętrznej ścianie budynku, z dala od okien. Na jej montaż powinniśmy wybrać stronę nawietrzną budynku. Dzięki temu wytworzy to pewne nadciśnienie nawiewu względem wywiewu, co zapewni naturalną wentylację pomieszczeń w przypadku awarii urządzenia. Jeszcze jeden aspekt, który należy wziąć pod uwagę wybierając czerpnię to dodatkowa siatka ochronna. W ofercie wielu producentów możemy znaleźć czerpnię powietrza wyposażoną w dodatkową siatkę ochronną, która zapobiega dostawaniu się do kanału wentylacyjnego nie tylko zanieczyszczeń, ale także niewielkich ptaków, gryzoni, a także większych insektów. Siatka ta, o ile doskonale chroni wnętrze kanału wentylacyjnego przed niepożądanymi zanieczyszczeniami, z czasem sama ulega zanieczyszczeniu i jeśli nie mamy do niej dogodnego dostępu może się okazać prawdziwym koszmarem. Okazuje się, że gromadzące się z czasem na siatce zanieczyszczenia powodują dodatkowe opory powietrza, a co za tym idzie mogą być źródłem hałasu. Jeśli więc nie mamy łatwego dostępu do kratki, lepiej nie ryzykować.

  Czerpnia powietrza, wywiewka dachowa, czerpnia ścienna – do jakich pomieszczeń?

  Czerpnia powietrza ścienna to pewnego rodzaju standardowy element każdej instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej. Nie oznacza to jednak, że w ofercie producentów systemów wentylacyjnych znajdziemy tylko jeden rodzaj czerpni, przeciwnie. Ze względu na różnorodną specyfikę wentylowanych obiektów oraz wynikającą z niej konstrukcję instalacji wentylacyjnej czerpnie muszą być różne. W przeciwnym razie nie mogłyby prawidłowo wykonywać swojego zadania. Dlatego też w asortymencie dobrego producenta systemów wentylacyjnych znajdziemy naprawdę sporo różnych modeli, które będą się różnić od siebie nie tylko kształtem i rozmiarem, ale także szeregiem cech dodatkowych. I tak, w sprzedaży są czerpnie z ruchomymi lamelami, czerpnie z dodatkowymi siatkami ochronnymi, czerpnie wykonane z stali nierdzewnej kwasoodpornej, czerpnie produkowane z aluminium, czerpnie mogące jednocześnie pełnić funkcje nawiewowe i wywiewne oraz wiele innych. A jeśli w stałej ofercie producenta nie znajdziemy rozwiązania, które nas w pełni usatysfakcjonuje, nic straconego. Zdecydowana większość producentów oferuje niestandardowe rozwiązania, które są projektowane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

  Czerpnia powietrza do kominka i inne rozwiązania

  [zdjęcie aktualności]
  16 stycznia 2019
  Między innymi zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw oraz przemoc w internecie były tematami spotkania w Szkole Podstawowej nr 48.
  [zdjęcie aktualności]
  16 stycznia 2019
  W głównym budynku Urzędu Miasta przy ulicy Śląskiej 11/13 wyłożona jest księga kondolencyjna, w której można dokonywać wpisów pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
  [zdjęcie aktualności]
  16 stycznia 2019
  16 stycznia na Cmentarzu Kule odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej w Częstochowie.
 • Konie Opus, Widim i Epikur zdały kolejne egzaminy

  Kolejne konie służbowe z częstochowskiej jednostki policji przeszły atestację. Opus i Widim zaliczyły pomyślnie egzamin II stopnia, a Epikur wykonał zadania kontrolne przypisane do egzaminu I stopnia. Wierzchowce musiały pokonać przeszkody, wykazać się posłuszeństwem i odwagą. Nad przebiegiem egzaminów czuwali członkowie specjalnej komisji.

 • Bezpieczne ferie

  BEZPIECZNA ŚLIZGAWKA:

  Aby tworzenie ślizgawki przebiegało sprawnie - instytucja, która zamierza utworzyć lodowisko, powinna przygotować miejsce (np. odśnieżone asfaltowe boisko), na którym powinny być usypane bandy ze śniegu. Najlepiej, gdy bandy są polewane wodą i zamarznięte. W okresie ferii zimowych straż pożarna może udzielić pomocy szkołom oraz innym instytucjom w utworzeniu tymczasowych, sztucznych lodowisk.

  Podczas zimowych zabaw :

  • wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu,
  • do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
  • wolno jeździć na łyżwach tylko na zorganizowanych i nadzorowanych lodowiskach, nie wolno wchodzić na lód na zamarzniętych jeziorach, stawach i innych akwenach wodnych. Cienki, kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym, właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania,
  • zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

  Co robić, gdy załamie się pod Tobą lód?

  • jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu, ostrzeż inne osoby .
  • na pękającym lodzie, poruszaj się w kierunku brzegu czołgając się (zmniejszy to nacisk powierzchniowy na lód),
  • w przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy,
  • zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody ( po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu), połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wydostać się na lód,
  • w kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

  Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów.

  • wezwij pomoc z telefonu komórkowego - straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112),
  • nie biegnij w kierunku tonącego - ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą
  • jeżeli jest to możliwe podczołgaj się w kierunku osoby tonącej i staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co mogłaby się trzymać np. pasek, linę, gałąź, kurtkę itp., pozwalające zachować dystans od krawędzi przerębli,
  • pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu,
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • jeżeli poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

  Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!

  Więcej informacji na stronie: http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/bezp_na_lodzie.pdf

  MROZY, ŚNIEŻYCE:

  Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C, może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30° C. Może być przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.

  Odmrożenie - jest skutkiem oddziaływania zimna (choć niekoniecznie mrozu!). W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych odmrożeniem części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców rąk i nóg, nosa, małżowin usznych.

  Wychłodzenie - jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C.Objawami wychłodzenia są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa,poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeżeli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia rozpocznij powolne ogrzewanie osoby i poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Rozpocznij od ogrzewania torsu tej osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewaj go własnym ciałem. Przy odmrożeniach kończyn, zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne odmrożone części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące!) okłady. Nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem alkoholu.

  W trakcie mrozów stosuj 10 poniższych zasad, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną i przyjemną porą roku.

  1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.

  2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

  3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.

  4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.

  5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

  6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.

  7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.

  8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

  9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

  10. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

  (Na podstawie: A. Dobrzyńska, Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach oraz Wydziału Prewencji Społecznej KG PSP)

  Więcej informacji na stronie: http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/poradnik_zima_wypoczynek.pdf oraz http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/poradnik_zima.pdf

  W dniach 8,9,19 stycznia 2019 roku na zbiorniku wodnym w Olsztynie, którego właścicielem jest Ochotnicza Straż Pożarna usytuowany został przy ulicy Asnyka, zostały zorganizowane ćwiczenia lodowe. Celem ćwiczeń było:

  • Realizacja wytycznych KG PSP
  • Utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy w zakresie prowadzenia działań ratownictwa wodnego na terenie zbiornika wodnego na terenie gminy Olsztyn ul. Adama Asnyka.
  • Zapoznanie strażaków z budową łodzi, podestów ratowniczych będących na wyposażaniu KM PSP w Częstochowie oraz CS PSP w Częstochowie, OSP Częstochowa.
  • Doskonalenie umiejętności posługiwania się sprzętem łączności radiowej oraz wykorzystywania kanałów ratowniczo – gaśniczych podczas prowadzonych działań na akwenach wodnych.
  • Doskonalenie współpracy z innymi służbami i organizacjami współdziałającymi podczas prowadzonych działań w tym przedstawicielami lokalnej gminy.
  • Doskonalenie zasad dysponowania i postępowania zastępów Komendy Miejskiej, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie oraz zastępów OSP podczas działań na akwenach wodnych.
  • Przypomnienie procedur KPP w zakresie udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej osobą podtopionym.

  [zdjęcie aktualności]
  15 stycznia 2019
  Przyznano nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Częstochowy w ramach programów „Teraz Lepsza Praca”, „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, „Częstochowa wspiera Seniorów” i „Przyjazna Częstochowa”.
  [zdjęcie aktualności]
  15 stycznia 2019
  W minionym roku odbyła się kolejna edycja konkursu „Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską związaną z promocją Częstochowy”. Znamy już nazwiska laureatów.
  [zdjęcie aktualności]
  15 stycznia 2019
  Podczas prawdziwego święta życzliwości, serdeczności i dobroci – finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – doszło do tragicznego aktu przemocy. Przeciwdziałanie mowie nienawiści i czynom, które mogą z niej wynikać, wymaga czasu, konsekwencji i wysiłku różnych środowisk. ...
  [zdjęcie aktualności]
  15 stycznia 2019
  Prezydent Częstochowy ogłosił w mieście żałobę po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa od południa we wtorek 15 stycznia do czwartku 17 stycznia włącznie. To symboliczny gest solidarności z Gdańskiem, a także wyraz niezgody na akty przemocy i nienawiści.