• Pijany kierowca ponownie trafił do aresztu

  Policjanci z Komisariatu I Policji w Częstochowie doprowadzili we wtorek do sądu obywatela Łotwy, który w listopadzie 2018 roku spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia, mając w wydychanym powietrzu blisko 1,6 promila alkoholu. 33-letni obywatel Łotwy został zatrzymany niedaleko miejsca zadarzenia. Podczas zatrzymania próbował uderzyć ratownika medycznego i naruszył nietykalność cielesną policjantów. Grozi mu do 3 lat więzienia.

 • 14 lipca 2019 r. w Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach Wielkich miało miejsce uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault Midlum GBA 2,5/24/2,5. Pojazd, który dotychczas służył w jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Częstochowie będzie znaczący wzmocnieniem potencjału ratowniczego jednostki OSP Brzeziny Wielkie. Wybór OSP Brzeziny Wielkie na nowego właściciela pojazdu nie był przypadkowy. Jednostka, bowiem realizuje działania operacyjne na wysokim poziomie i w minionym roku uczestniczyła w aż 57 akcjach ratowniczo – gaśniczych. Doposażenie jednostki w nowy pojazd z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i przedsiębiorców Brzezin Wielkich.

  Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie. Po mszy odbyła się dalsza część ceremonii w tym poświęcenie wozu oraz uroczyste przekazanie kluczyków.

  W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości m.in.:

  • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński,
  • Śląski Komendant Wojewódzki PSP – nadbryg. Jacek Kleszczewski,
  • Prezydent Miasta Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk,
  • Komendant Miejski PSP w Częstochowie st. bryg. Jarosław Piotrowski,
  • Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie – st.kpt. Tomasz Bąk oraz mł.bryg. Paweł Froch.
  • Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Częstochowie – dh Józef Kusal.

  Na zakończenie uroczystości dokonano przecięcia wstęgi oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

  [zdjęcie aktualności]
  17 lipca 2019
  Fundacja Grupy PKP zachęca do wzięcia udziału w III edycji akcji ,,Kolej na Ciebie - uratuj życie". W jej ramach, 23 lipca w przybyłym do Częstochowy mobilnym punkcie poboru, można będzie oddać krew.
  [zdjęcie aktualności]
  17 lipca 2019
  534 osoby nie zakwalifikowały się do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez częstochowski samorząd. Podwójna rekrutacja i związane z nią problemy to efekt rządowej reformy edukacji. Wyniki rekrutacji są analizowane przez władze miasta, które pracują nad minimalizacją społecznych ...
  [zdjęcie aktualności]
  17 lipca 2019
  Miasto chce ich przyciągnąć stypendiami, refundacją kosztów kursów specjalizacyjnych czy dofinansowaniem do wynajmu mieszkania z zasobów ZGM TBS. Efektem ma być lepszy dostęp do lekarzy, w tym specjalistów. Do 6 września potrwa nabór studentek i studentów medycyny zainteresowanych ...

  Film instruktażowy - Wykorzystanie skokochronów w działaniach ratowniczych

  [zdjęcie aktualności]
  16 lipca 2019
  Ze względu na awarię częstochowskiego „londyńczyka”, jego kursowanie na linii „034” zostało zawieszone. Autobus powinien wrócić na swoją trasę 22 lipca.
  [zdjęcie aktualności]
  16 lipca 2019
  Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że ze względu na zaplanowany „Częstochowa Triathlon 2019”, w najbliższą niedzielę w godzinach 9:30 – 15:00 zostaną wprowadzone zmiany tras niektórych autobusów komunikacji miejskiej. Należy spodziewać się też czasowych ...
  [zdjęcie aktualności]
  16 lipca 2019
  W środę, 17 lipca, od godz. 15.00 Centrum Medyczne INTER-MED zaprasza osoby, które ukończyły 18 rok życia, na badania w kierunku obecności wirusa HCV, odpowiedzialnego za zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C.
 • Ogólnopolskie działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ochrony środowiska „SMOG”

  Jutro w całym kraju policjanci przeprowadzą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze będą reagowali na naruszenia przepisów ruchu drogowego, również te związane z ochroną środowiska.

 • Uwierzyła, że bierze udział w akcji policyjnej. Straciła 40 tys. zł

  Pomimo licznych akcji edukacyjnych prowadzonych przez policję, przestępcy działający pod tzw. legendą wciąż wyłudzają pieniądze od Częstochowian. W ubiegłym tygodniu ofiarą oszustów padła 59-letnia kobieta, przekonana telefonicznie, że pomaga policjantom w zatrzymaniu przestępcy. W jednym z banków zadłużyła się na kwotę 40 tys. zł. Pieniądze zostały przelane na konto fałszywego policjanta.

 • [zdjęcie aktualności]
  15 lipca 2019
  Od 16 lipca możliwy będzie przejazd przez torowisko tramwajowe po stronie al. Pokoju pod estakadą rakowską. Na swoje trasy powrócą niektóre autobusy.
  [zdjęcie aktualności]
  15 lipca 2019
  Stowarzyszenie Speedway Fan Club Częstochowa świętowało 25-lecie swojego istnienia. Jubileuszowi towarzyszył turniej „Best Pairs” z udziałem najlepszych par w Polsce.
  [zdjęcie aktualności]
  15 lipca 2019
  W związku z modernizacją centrali telefonicznej Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, od 1 sierpnia ulegną zmianie numery zewnętrzne do częstochowskiego oddziału Kasy. Zmiana dotyczy również placówki terenowej w Kłobucku.
 • Na drodze odpowiadasz za życie…

  Większość wypadków drogowych powstaje z winy kierujących pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Dominującą przyczyną tych tragicznych zdarzeń jest prędkość, która ma decydujący wpływ na konsekwencje wypadków. Im jest większa, tym wyższe jest ryzyko utraty życia.

 • Zapraszamy do udziału w akcji "Mały Rowerzysta"

  Wydział Ruchu Drogowego z Częstochowy w ramach Bezpiecznych Wakacji organizuje akcję "Mały Rowerzysta". Akcja skierowana jest do najmłodszych użytkowników jednośladów, którzy rozpoczynają przygodę z rowerem lub chcieliby się przygotować do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Zapraszamy w dniu 19 lipca 2019 roku w godzinach od 9.00 do 12.00 na tor rowerowy przy Szkole Podstawowej nr 50 w Częstochowie.

 • Czy pieszy jest bezpieczny w Częstochowie?

  Częstochowska drogówka na co dzień dba o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. W celu poprawy bezpieczeństwa prowadzi wiele akcji skierowanych zarówno do kierowców jak i do pieszych czy motocyklistów. W ubiegły piątek mundurowi w białych czapakch strzegli bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych. Ujawnili ponad 40 wykroczeń popełnionych przez kierowców w miejscu ruchu pieszych.

 • W dniach 1 i 2 lipca br. przeprowadzono ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na terenie Kompleksu Rekreacyjno – Wypoczynkowego Lisiniec w Częstochowie. Ćwiczenia obejmowały praktyczną realizację czynności ratowniczych z zakresu ratownictwa wodnego. Podczas ćwiczeń poinformowano również użytkowników Kompleksu o kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

  Strażacy KM PSP w Częstochowie przeprowadzili pogadankę na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa dla uczestników turnusów Harcerskiego Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego Pająk k/Konopisk. Podczas w/w przedsięwzięcia nawiązano współpracę z kierownikami turnusów oraz poinstruowano z Wytycznymi Komendanta Głównego w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla harcerskich obozów namiotowych. Dokonano obejścia po obozowisku. Ponadto poinstruowano odnośnie zasad organizacji łączności. Na zakończenie poinformowano uczestników turnusów i ich opiekunów w zakresie prowadzonych kampanii społecznych „Stop pożarom traw”, „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, a także „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

  Trwają wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku oraz rekreacji w wodzie i nad wodą. W tym okresie niestety dochodzi do większej liczby utonięć. By zapobiegać tego typu wypadkom w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” organizowane są pogadanki i pokazy nad akwenami wodnymi.

  W pierwszych dnia lipca 2019 roku strażacy JRG 4 ćwiczyli na terenie zbiornika wodnego w Koniecpolu oraz przy tej okazji przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podzielili się wiedzą na temat bezpieczeństwa.

  W dniach 3, 4, 5 lipca 2019r., przeprowadzono ćwiczenia dla zamian służbowych oraz pracowników obiektu produkcyjno - magazynowego CGR Polska Sp. z o.o. w Częstochowie.

  Założenie ćwiczeń obejmowało następujący scenariusz: W wyniku nieumyślnego zaprószenia ognia przez pracowników firmy zewnętrznej wykonującej prace niebezpieczne pożarowo w części magazynowej dochodzi do zapalenia znajdujących się tam materiałów. Pożar szybko się rozprzestrzenia na stałe elementy wyposażenia magazynu. Podjęta próba ugaszenia pożaru w zarodku przy użyciu gaśnicy proszkowej przenośnej jak również instalacji wodociągowej przeciwpożarowej z hydrantami wewnętrznymi 52 okazuje się nieskuteczna. Dym i produkty spalania szybko rozprzestrzeniają się na całą halę produkcyjno- magazynową. W obiekcie podjęta zostaje decyzja o przeprowadzeniu ewakuacji. Następuje odłączenie energii elektrycznej do obiektu poprzez uruchomienie przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie ewakuacji w miejscu osób ewakuowanych przekazuje informację KDR o braku dwóch osób, które prawdopodobnie pozostały w obiekcie.

  Ćwiczenia te miały za zadanie:

  1. praktyczne sprawdzenie założeń dotyczących możliwości i czasu dojazdu do miejsca zdarzenia przewidzianych sił i środków,
  2. zapoznanie ćwiczących z warunkami budowlanymi obiektów, warunkami ewakuacji, zaopatrzeniem wodnym i możliwością dojazdu,
  3. praktyczne sprawdzenie zadań dotyczących sprawdzenia stopnia przygotowania pracowników do prowadzenie ewakuacji w sytuacji powstania zagrożenia oraz przeprowadzenie ewakuacji obiektu.
  4. doskonalenie umiejętności posługiwania się sprzętem łączności radiowej oraz wykorzystywania kanałów ratowniczo – gaśniczych podczas prowadzenia działań.