[zdjęcie aktualności]
31 stycznia 2019
Na murach Szkoły Podstawowej nr 7 odsłonięto tablicę poświęconą Tomaszowi Mackiewiczowi. Himalaista jest absolwentem placówki przy ulicy Zamenhofa.
[zdjęcie aktualności]
31 stycznia 2019
„Motywacja w biznesie” - to temat kolejnego spotkania z przedsiębiorcami, organizowanego przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A., które odbędzie się w czwartek, 7 lutego w Parku Przemysłowo - Technologicznym.
 • INFORMACJA DLA MEDIÓW

  Od 01 lutego 2019 r. informacji prasowych udzielają st. asp. Marta Kaczyńska i mł. asp. Sabina Chyra - Giereś pod numerem telefonu: 508372416, (34) 369 1210.

 • Podsumowanie działań "NURD"

  Wczoraj na częstochowskich drogach w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci z drogówki przeprowadzili działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi swoją uwagę skierowali na pieszych, rowerzystów oraz kierujących samochodami, łamiących przepisy ruchu drogowego w obrębie przejść. Policjanci ujawnili 196 wykroczeń.

 • [zdjęcie aktualności]
  30 stycznia 2019
  „Zadbaj o czyste powietrze. Sięgnij po dofinansowanie Silesia pod błękitnym niebem”, to tytuł szkolenia, które odbyło się 28 stycznia w Urzędzie Miasta.
  [zdjęcie aktualności]
  30 stycznia 2019
  Prezydent Miasta Częstochowy zaprasza pary do udziału w programie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
  [zdjęcie aktualności]
  30 stycznia 2019
  W czasie trwania ferii zimowych - od 9 do 24 lutego - dzieci i młodzież szkolna będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów Kolejami Śląskimi.
 • Blisko 2 tys. kontroli podczas działań „Alkohol”

  Policjanci z Częstochowy przeprowadzili działania pod kryptonimem „Alkohol”. Funkcjonariusze przeprowadzili blisko 2 tys. kontroli stanu trzeźwości, ujawnili 4 kierujących pod wpływem alkoholu, 3 bez uprawnień, zatrzymali też 4 prawa jazdy.

 • Oferowany propan butan to efektywne ogrzewanie domków letniskowych, domów mieszkalnych, a także obiektów przemysłowych. Ale ogrzewanie to nie jedyne zastosowanie, jakie znajduje propan butan w butlach.

  Dzisiejszy artykuł postanowiliśmy poświęcić szerokiemu spektrum zastosowań, jakie ma gaz propan butan. Oczywiście pod naszą lupą znajdzie się również ogrzewanie, ale grzejniki gazowe to zaledwie ułamek możliwych aplikacji gazu płynnego w butlach. Dlatego uwagę czytelników postaramy się zwrócić również na inne, mniej i bardziej znane zastosowania.

  Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest gaz płynny?

  Propan butan, a więc popularne LPG, które już od dawna „lejemy” do baków naszych samochodów to w rzeczywistości mieszanina dwóch gazów – propanu i butanu. Używa się jej jako gazu w postaci lotnej, ale przechowuje się ją w pojemnikach pod ciśnieniem jako ciecz. Propan butan jest powszechnie uważany za jedno z najbardziej wszechstronnych źródeł energii, które – ze względu na możliwość jego transportu w butlach – jest również jednym z bardziej mobilnych paliw, co znacząco wpływa na jego aplikacje i zastosowania.

  Propan butan – nie tylko ogrzewanie gazem płynnym w butlach

  Gaz płynny – poznaj jego zalety

  Gaz płynny ma wiele zalet. Może być z powodzeniem stosowany jako paliwo wykorzystywane w warunkach obiektów mieszkalnych (w szczególności domów jednorodzinnych) oraz gospodarstw wiejskich. Sprawdzi się jako paliwo napędowe (do maszyn i urządzeń), a jednocześnie jako źródło ciepła (ogrzewanie propan butan i ogrzewanie wody użytkowej). Praktyka pokazuje, iż korzystanie z takiego medium ma szereg pozytywów. Za jeden z największych należy uznać koszty ogrzewania, które w przypadku gazu płynnego w butli są znacznie niższe niż koszty ogrzewania elektrycznego. Dodatkową zaletą gazu płynnego jest jego mobilność. Butla z gazem jest bardzo wygodna do przewożenia, co umożliwia korzystanie z paliwa niezależnie od miejsca i warunków.

  Propan butan a ogrzewanie
  - sprawdzamy wady i zalety korzystania z gazu płynnego w butli

  Ogrzewanie gazowe z butli wiąże się z niezależnością od mediów dostarczanych przez dużych dystrybutorów – zarówno od gazu ziemnego dostarczanego w instalacji gazowej, jak i dostaw LPG do przydomowych zbiorników na gaz do ogrzewania. Ta niezależność niesie za sobą dwie zalety. Jedną z nich jest możliwość użytkowania z ogrzewania w dowolnym momencie i miejscu, kiedy tylko uznamy, że mamy taką potrzebę. Drugą są niższe koszty niż w przypadku ogrzewania zasilanego prądem elektrycznym lub montowania instalacji bazującej na zewnętrznym zbiorniku gazowym.

  Ogrzewanie propan butan to także czysta energia, a więc brak konieczności czyszczenia pieców i kotłów grzewczych, usuwania popiołów oraz innych produktów ubocznych spalania, czy też regularnego dozowania paliwa. Właściwie, decydując się na ogrzewanie z butli możemy całkowicie zapomnieć o kotłowni. Zasilanie instalacji nie generuje brudu jaki towarzyszy spalaniu węgla czy eko-gorszku, a sama butla nie wymaga zbyt wiele miejsca, bo jest bardzo kompaktowa w swoim rozmiarze. Czyste spalanie gazu płynnego ma także wymiar ekologiczny. Omawiane paliwo jest bardzo proekologiczne, a w związku z tym także bezpieczne dla naszego zdrowia.

  Wśród pozostałych zalet ogrzewania gazem płynnym należy wskazać wspomnianą już wcześniej dużą dostępność paliwa, jaka wynika z możliwości transportowania butli z gazem praktycznie wszędzie – od zagrzebanej w leśnej głuszy samotni, po dom jednorodzinny posadowiony na najmodniejszym osiedlu mieszkalnym w mieście.

  Temat pomp co, w wyniku ciągłego rozwoju technologii stale poszerza się o dodatkowe kwestie do omawiania i rozstrzygnięć. Są to coraz nowsze rozwiązania oferowane osobom, które zdecydowały się na instalację systemu centralnego ogrzewania, a co za tym idzie kolejne, dodatkowe dylematy w związku z wyborem idealnego rozwiązania dla specyficznych warunków każdego budynku i indywidualnych potrzeb.

  Moc grzewcza

  Jest to jedna z ważniejszych kwestii doboru pompy co i uznaje się to za kluczowy parametr. Warto przystąpić do tego kroku po uprzednim wyborze systemu pracy pompy. Należy znać także wartości temperatur obu źródeł – dolnego oraz górnego.

  Aby poprawnie oszacować moc pompy ciepła, tak naprawdę nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych działań, ani posiadać specjalnych umiejętności. To w główniej mierze firmy starają się sprawić wrażenie, jakoby było to coś wyjątkowo trudnego, co wymaga dodatkowo specjalistycznej wiedzy. Jest oczywiście możliwość wyliczenia tego parametru za pomocą wzorów, które pomogą wysunąć precyzyjnie, jakie budynek notuje straty ciepła. Natomiast nie będzie też błędem zastosowanie tzw. reguły kciuka. Polega ona na tym, że moc grzewczą szacuje się na podstawie pewnego prostego założenia – współcześnie budowane domy mają raczej dobrą termoizolację, zatem do ich odpowiedniego dogrzania nie trzeba większej mocy grzewczej niż około 50 W/m².

  System pracy całego układu grzewczego

  Warto poznać dwa najpopularniejsze systemy. Mimo ich skomplikowanego brzmienia, są to dość proste do wyjaśniania kwestie. System monowalentny – to taki, w którym jedynym źródłem ciepła, aby ogrzać dany budynek, jest wyłącznie pompa ciepła.

  System biwalentny jak można się też spodziewać – jest systemem, w którym pompa ciepła nie jest wyłącznym źródłem ciepła więc stosuje się jeszcze inne, dodatkowe. Może być też system biwalentny monoenergetyczny. Jest tak w sytuacji kiedy tym dodatkowym źródłem ogrzewania w pompie, staje się chociażby podgrzewacz wody, grzałka elektryczna, czy też zasilany energią elektryczną kocioł. Nazwa – monoenergetyczny, pochodzi stąd, że występuje jedno i to samo źródło energii zarówno dla pompy ciepła, jak i dla drugiego, wspomagającego urządzenia grzewczego.

  Możemy mieć jeszcze do czynienia z systemem biwalentnym równoległym. Jest tak w przypadku, kiedy pompa ciepła współdziała z kotłem na olej, gaz lub jakiekolwiek paliwa stałe, bądź współpracuje z kolektorem solarnym. W tym systemie wszystkie źródła ciepła łącznie z pompą pracują równocześnie. Natomiast, kiedy pompa co pracuje samodzielnie, jako jedyne i wyłączne źródło ciepła, powyżej określonej temperatury – wtedy spotykamy się z systemem biwalentnym alternatywnym.

  Pompy co – moc grzewcza, system pracy układu i producenci

  Producent

  Na naszym rynku można natrafić na wiele liczących się firm, które oferują tego typu produkty. Wystarczy odwiedzić serwis internetowy takiej firmy, aby zapoznać się z ich ofertą i porównać ceny konkurencji. Już tego typu rozeznanie, znacznie ułatwi nam wstępnie dokonać odpowiedniego wyboru i nadać kierunek poszukiwań.

  Oczywiście należy być świadomym, że elementy nawet od najdroższych i najbardziej cenionych producentów, nie wystarczą jeśli system centralnego ogrzewania nie zostanie zainstalowany przez fachowców. Tylko precyzyjny i odpowiednio wykonany montaż sprawi, że cał instalacja będzie funkcjonowała wydajnie, bezawaryjnie i ekonomicznie. W końcu zależy nam na jak najwyższym komforcie cieplnym wszystkich osób przebywających w budynku.

  Jeżeli chodzi o mechaniczną wentylację, rekuperator jest jej centralą. Dzięki specjalnemu wymiennikowi jest on w stanie odzyskiwać ciepło ze zużytego powietrza, przy czym oddawać je świeżemu powietrzu, nawiewanemu do pomieszczenia. Jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie na naszym rynku. Możemy odnaleźć mnóstwo firm zajmujących się rekuperacją w Warszawie, ale też i w innych miastach.

  Dzięki prawidłowo działającej rekuperacji, możliwa jest kontrola systemu wentylacji budynku i zoptymalizowanie jej mocy do indywidualnych potrzeb użytkowników. Za pomocą rekuperatora, nawiewane do pomieszczeń powietrze może być ogrzane bez żadnej energii dodatkowej. Jest to rozwiązanie, które znacznie odmieniło budownictwo domów jednorodzinnych. Stąd też coraz więcej firm zajmuje się rekuperacją w Warszawie. Aktualnie posiadają ją wszystkie budynki stawiające na energooszczędność oraz technologię.

  Rekuperator – czym jest?

  Można powiedzieć, że rekuperator jest swojego rodzaju sercem całego systemu rekuperacji. Jego zasilanie odbywa się za pomocą energii elektrycznej. Ma on za zadane wymieniać zużyte powietrze na świeże, wdmuchiwane do wnętrza domu. W wypadku kiedy rekuperator został poprawnie podłączony do odpowiednio przygotowanej instalacji mechanicznej, możemy być pewni odzysku ciepła ze zużytego powietrza. Naturalnym następstwem tego, jest znaczna oszczędność na ogrzewaniu.

  Centralny punkt urządzenia zajmuje wymiennik ciepła, czyli najważniejszy element rekuperatora, który odpowiada za parametry odzysku ciepła. Można wyróżnić kilka rodzajów dostępnych wymienników:

  • wymiennik przeciwprądowy,
  • wymiennik krzyżowy,
  • wymiennik obrotowy

  Jako najlepsze, wskazuje się wymienniki przeciwprądowe. Potrafią one odzyskać wysokie procent ciepła z powietrza, które jest wywiewane.

  Jak dochodzi zatem do przekazywania ciepła? Otóż w wyżej wspomnianym wymienniku, mija się zużyte powietrze ze świeżym, które jest nawiewane wewnątrz. Mimo przepływu obok siebie, nie mieszają się. Dochodzi jednak do wymiany energii między nimi, a co za tym idzie – ogrzane zostaje powietrze, które jest nawiewana do wnętrza domu.

  Korzystać można też ze specjalnych filtrów, które mają za zadanie zatrzymywać kurze, owady oraz wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Oprócz ochrony kanałów i wymienników ciepła, zapewniają też, że do domu nawiewane jest wyłącznie świeże i czyste powietrze. Staje się to aktualnie coraz ważniejszą kwestią, zważywszy na przekraczane normy zanieczyszczenia powietrza w większych miastach. Widocznie jest to szczególnie podczas okresu grzewczego.

  Rekuperacja – czym jest rekuperator i jaka jest jego budowa?

  Budowa i części rekuperatora

  Wentylacja mechaniczna, posiadająca odzysk ciepła, powinna spełniać pewne przepisy oraz normy. W związku z tym, rekuperator powinien być zbudowany z konkretnych części:

  Dwa wentylatory – jeden stałoprądowy, który ma być energooszczędny i zmiennoprądowy, który może energii zużyć nieco więcej. Wymiennik ciepła o obrotowej, krzyżowej lub przeciwprądowej konstrukcji. Automatyka sterująca, za pomocą której można dostosować wentylacje to indywidualnych potrzeb mieszkańców domu. Obudowa, która zapewnia odporność konstrukcji i należytą izolację. Filtry, które wpływają na jakość powietrza. Podzespoły, wspomagające pracę instalacji.

  Przed wyborem rekuperatora, warto zastanowić się jaki będzie dla nas najlepszy. Należy zatem dostosować model do naszych potrzeb, charakterystyki domu oraz możliwości finansowych. Warto zwrócić także uwagę na warunki gwarancyjne i możliwość serwisowania instalacji.

  Nowoczesne rozwiązania technologiczne przynoszą nam wiele korzyści – zarówno w codziennym życiu, jak również w prowadzeniu biznesu. Jednym z takich rozwiązań jest z całą pewnością centrala VOIP, dzięki której znacznie poprawisz jakość komunikacji w firmie, a przy okazji zwiększysz możliwości związane z obsługą klientów. Czym jest centrala telefoniczna tego rodzaju i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie? Sprawdźmy!

  Centrala VOIP – szansa na sprawniejszą komunikację

  Fizyczna albo wirtualna centrala telefoniczna VOIP dla przedsiębiorstwa to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie połączeń telefonicznych za pośrednictwem łącza internetowego, a także korzystanie z wielu dodatkowych funkcji, które pozwolą Ci na rozwój swojego biznesu. Obecnie największą popularnością cieszy się wirtualna centrala VOIP, dostępna np. tutaj: http://www.spikon.pl/centrala-voip/, która umieszczona zostaje w chmurze, a co za tym idzie – nie musisz płacić za sprzęty montowane w Twojej firmie czy ich konfigurowanie. To, jak wiele korzyści przyniesie Ci tego typu rozwiązanie, sprawdzisz poniżej.

  Centrala VOIP w firmie – 6 najważniejszych korzyści

  • Dużo niższe koszty połączeń

  Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że prowadząc firmę, musisz wykonywać niekiedy bardzo wiele połączeń. Jest to szczególnie kosztowne, gdy zatrudniasz wielu pracowników i również oni kontaktują się z klientami – wtedy korzystając np. z rozwiązań telefonii stacjonarnej czy komórkowej, możesz zapłacić naprawdę spory rachunek. Wirtualna centrala telefoniczna pozwala Ci znacząco zoptymalizować koszty przeprowadzanych połączeń, ponieważ koszty pojedynczych połączeń, wykonywanych za pośrednictwem łącza internetowego, są dużo tańsze – niezależnie od tego czy więcej dzwonisz wewnątrz przedsiębiorstwa czy na zewnątrz – nawet za granicę. Centrala VOIP pozwoli Ci na bezproblemową i tanią komunikację, co okaże się dla Ciebie korzystne niezależnie od tego czy prowadzisz małą, czy też dużą firmę.

  • Możliwość korzystania z wielu funkcji

  Każdy przedsiębiorca chce mieć jak najwięcej możliwości rozwoju swojego biznesu i zwiększania zadowolenia klientów. Wirtualna centrala telefoniczna pozwoli Ci zyskać możliwość korzystania z wielu funkcji, które pomogą Ci w codziennych działaniach. Mówimy tutaj między innymi o:

  • możliwości ustawienia automatycznej sekretarki,
  • łatwym przekierowywaniu czy kolejkowaniu połączeń,
  • możliwości skorzystania z systemu call center,
  • nagrywaniu rozmów i możliwości ich późniejszego odsłuchania,
  • generowaniu raportów i statystyk.

  Oczywiście możliwości jest więcej, a Ty będziesz mieć możliwość skorzystania z tych, które są Ci najbardziej potrzebne do osiągnięcia celów biznesowych.

  • Lepsza obsługa klienta

  Korzystając z rozmaitych możliwości, jakie daje Ci centrala PBX/IP zyskasz możliwość lepszego obsługiwania klientów i tym samym spełniania ich oczekiwań. A to najlepszy sposób na to, by rozwijać własny biznes i mieć możliwość… zdobywania nowych klientów.

  • Lepsza komunikacja między pracownikami

  Posiadając możliwość bezproblemowego dzwonienia za pośrednictwem Internetu, poprawiasz komunikację w firmie – pracownicy mogą dzwonić kiedy chcą i do kogo chcą. A to sprzyja wymianie informacji i pozwala działać dużo efektywniej.

  • Łatwa konfiguracja i zewnętrzne wsparcie

  I to bardzo duża zaleta, która pozwoli Ci skorzystać z centrali telefonicznej bardzo szybko – jeżeli korzystasz z centrali w chmurze, nie musisz kupować czy instalować jakichkolwiek urządzeń i w ten sposób oszczędzasz. Sama konfiguracja jest bardzo prosta, podobnie jak instalacja – operator zapewni Ci w tej kwestii kompleksowe działania.

  • Możliwość wyboru

  To Ty wybierasz z jakich rozwiązań chcesz skorzystać i co będzie Ci niezbędne do rozwoju biznesu – dzięki temu otrzymujesz rozwiązania indywidualnie dostosowane do Twoich potrzeb.

  6 korzyści, jakie da Twojej firmie Centrala VOIP

  Centrala VOIP – czy warto?

  Jeżeli chcesz zadbać o odpowiednią jakość komunikacji w swojej firmie, pragniesz lepiej obsługiwać swoich klientów, a przy okazji poszukujesz najtańszego rozwiązania – centrala VOIP jest tym, co powinno zdecydowanie spełnić Twoje oczekiwania.

  Wszelkie rodzaju pożyczki, raty i kredyty budzą w większości z nas niechęć i kojarzą się z bardzo wysokim oprocentowaniem, a także ogromną liczbą formalności, przez jakie trzeba przebrnąć w banku. Jednak dzięki działalności firm pozabankowych, temat pożyczek nieco się zmienił i dzisiaj możliwe jest skorzystanie z finansowania na naprawdę dobrych warunkach i przy minimum formalności. Udowadnia to kredyt pod hipotekę, który pozwoli Ci sfinansować bieżącą działalność, a także podjąć wymarzone inwestycje. Oto 5 rzeczy, który musisz wiedzieć o tym produkcie finansowym!

  Kredyt pod hipotekę – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

  • Kredyt pod hipotekę tylko z nieruchomością

  Pożyczka pod zastaw nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt finansowy skierowany do tych osób, które posiadają własną nieruchomość, np. dom, mieszkanie, działkę czy obiekt przemysłowy i mogą nim dowolnie dysponować. To właśnie ta nieruchomość będzie zabezpieczeniem kapitału firmy pożyczkowej, która udzieli Ci finansowania i dlatego jest ona warunkiem udzielenia kredytu. Pożyczki pod zastaw nieruchomości nie otrzymasz więc, nie posiadając nieruchomości, a także nie będąc przedsiębiorcą – tutaj jednak nie ma większego problemu, ponieważ możesz nawet prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.

  • Warunki korzystniejsze niż w przypadku innych kredytów

  Kredyt pod hipotekę, dostępny np. w tym miejscu https://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum, to rozwiązanie, które uważane jest powszechnie za bardzo korzystne dla większości przedsiębiorców. Wynika to przede wszystkim z niskiego oprocentowania, które powoduje, że średniomiesięczne koszty takiej pożyczki pod zastaw w Szczecinie lub innym polskim mieście, nie będą przekraczały dwóch procent. Korzystne są również kwestie związane z samym zaciągniemy pożyczki – formalności nie są skomplikowane, a decyzja podejmowana jest szybko, dzięki czemu nie tracisz czasu i… nerwów.

  • Kwota i cel? Dowolne!

  Przedsiębiorstwa, tak jak ich właściciele, są bardzo różni – jedne potrzebują większego zastrzyku gotówki, a inne dużo mniejszego. Doskonale zdają sobie z tego sprawę z firmy, oferujące pożyczki pod zastaw mieszkania, oferując bardzo dużą rozpiętość kwoty, jaką można otrzymać w ramach kredytu pod hipotekę. Może to by

  zarówno kilkadziesiąt, jak również kilkaset tysięcy złotych, a czasami nawet milion. Nie musisz przy tym podawać celu, w jakim zaciągasz kredyt pod hipoteke, co również jest dla Ciebie bardzo korzystnym rozwiązaniem.

  • Pożyczki pod zastaw nieruchomości – lepiej z firmy, niż z banku

  Dochodzimy do kwestii spornej – pożyczka pod zastaw mieszkania z firmy pozabankowej, czy klasycznie – z banku. Tutaj coraz większa liczba przedsiębiorców przychyla się do tej pierwszej możliwości, bo jest ona zwykle korzystniejsza zarówno pod kątem finansowym, jak i praktycznym. Mniejsze formalności, szybsza decyzja i – co najważniejsze – większe szansę, na to że otrzymasz kredyt pod zastaw nieruchomości. Wynika to z faktu, że firmy pożyczkowe mają dużo mniej restrykcyjne wymagania związane np. ze zdolnością czy historią kredytową.

  • Grunt to znaleźć profesjonalną firmę

  Abyś jednak mógł cieszyć się w pełni z otrzymanego finansowania, powinieneś postawić na firmę doświadczoną i działającą na rynku już od dłuższego czasu. Co więcej – jej oferta powinna być dostosowana do Twoich potrzeb i sprawić, że będziesz mógł cieszyć się rozwiązaniem spełniającym Twoje oczekiwania i pozwalającym Ci na zrealizowanie swoich celów biznesowych. Warto przy okazji zapoznać się z opiniami na temat tego, jak udzielany kredyt pod zastaw mieszkania – pomoże to w wyeliminowaniu tych firm, które nie działają do końca profesjonalnie.

  Czy warto zaciągnąć kredyt pod hipotekę?

  W tym wypadku decyzja należy wyłącznie do Ciebie – musisz dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i możliwościami późniejszej spłaty kredytu. Jest to bardzo ważne, by nie wpaść w tarapaty finansowe – przemyśl więc tę kwestię bardzo dokładnie, zastanów się nad wszystkimi „za” i „przeciw” i dopiero wtedy podejmij ostateczną decyzję.

  Jeżeli prowadzisz własny ogród albo zajmujesz się projektowaniem zieleni miejskiej, z całą pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie. W każdym przypadku trzeba bowiem wziąć pod uwagę warunki panujące w danym miejscu i zapewnić roślinom odpowiednie rozwiązania, a także czynności, które pozwolą na ich skuteczny rozwój. Na szczęście rozwiązaniem, które będzie dla Ciebie satysfakcjonujące są nasadzenia – sprawdzające się zarówno w przypadku drzew, jak i krzewów czy innych roślin.

  Nasadzenia w donicach, czyli zapewnij roślinom odpowiedni rozwój

  A mówiąc o nasadzeniach, nie sposób nie wspomnieć o tych najprostszych i najchętniej wybieranych rozwiązaniach, które sprawdzają się zarówno w ogrodach, jak i na terenach miejskich, w parkach i nie tylko. Nasadzenia w donicach to rozwiązania dedykowane przede wszystkim tym obszarom, na których występuje bardzo niewiele przestrzeni dla roślin i niezbędne jest jej optymalne wykorzystanie albo tym miejscom, w których mamy do czynienia z dużą miąższością obszaru. Jest to więc rozwiązanie, które pozwala zasadzić rośliny nawet tam, gdzie teoretycznie byłoby to bardzo trudne (w normalnych warunkach, bez zastosowania specjalnego systemu).

  Nasadzenia w donicach umożliwiają prawidłowy rozwój roślin intensywnych, również drzew i krzewów i sprawdzą się tutaj zarówno donice żelbetowe, jak również plastikowe czy drewniane. System ten to przede wszystkim:

  • najwyższa skuteczność drenażu,
  • najlepsze warunki wodno-powietrzne dla roślin,
  • doskonała zdolność odprowadzania wody z funkcją jej gromadzenia,
  • uniwersalność zastosowania.

  Nasadzenia drzew w miastach – potrzebne specjalistyczne systemy

  Chcąc zadbać o to, aby przestrzeń wielkomiejska prezentowała się pięknie i naturalnie, niezbędne jest posadzenie na jej obszarze sporej liczby roślin, w tym również tych najbardziej wymagających krzewów i drzew. Szczególnie skomplikowane mogą być te ostatnie, dlatego też nasadzenia drzew cieszą się tak dużym zainteresowaniem, zapewniając możliwość sadzenia rozmaitych gatunków drzew nawet w najtrudniejszych, wielkomiejskich warunkach. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych systemów nasadzeń, zaliczamy przede wszystkim:

  • ziemię strukturalną, na którą składają się odpowiednio dobrana frakcja tłucznia kamiennego, wraz z dodatkiem gliny, absorbentami wody i częściami organicznymi – rozwiązanie to jest szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych,
  • cele antykompresyjne, tworzące wytrzymałe konstrukcje nośne i zapewniające drzewom skuteczne warunki do rozrostu korzeni – to rozwiązanie bardzo często wykorzystuje się w krajach europejskich,
  • misy z warstwą żwiru i rurami drenarskimi, które skutecznie gromadzą wodę w obrębie systemu korzeniowego i odgradzają przestrzeń wokół drzewa, dzięki czemu nie dochodzi do deptania tego obszaru.

  Nasadzenia w donicach – sposób skuteczny i ekonomiczny!

  Nasadzenia w ogrodzie i w mieście – dlaczego są tak ważne?

  Nasadzenia w ogrodzie dają nam poczucie piękna i umożliwiają skuteczny wypoczynek każdego dnia, jednak to te miejskie wpływają globalnie na stan zdrowotny człowieka. Nasadzenia drzew i innych roślin nie tylko pozwalają poprawić estetykę przestrzeni wielkomiejskich, ale również umożliwiają lepsze usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, skuteczniejsze produkowanie tlenu czy też efektywniejsze obniżanie temperatur. Projekt nasadzeń w każdym mieście powinien obejmować więc jak największą liczbę różnorodnych roślin, ponieważ są one bardzo ważne w codziennym życiu człowieka. Szczególnie istotną rolę odgrywają drzewa, które są niezastąpione w produkcji tlenu – dają nam przy okazji możliwość oddychania świeżym, czystym powietrzem.

  Nasadzenia pozwalają na rozwój roślin nawet w tych najtrudniejszych warunkach – tam, gdzie powierzchnie są utwardzone, a przestrzenie do rozwoju roślin bardzo niewielkie. Dlatego też warto z nich korzystać.

  Dach to miejsce w całej konstrukcji domu dość newralgiczne – nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy po intensywnych opadach deszczu, porywistych wiatrach czy burzy z piorunami, zostanie uszkodzony. A jest to jak najbardziej możliwe i niestety – dość powszechne, niezależnie od tego, jaki rodzaj poszycia posiadasz i jak wysokiej jest ono jakości. W przypadku uszkodzenia, niezbędny jest oczywiście remont dachów, który zaoferują Ci specjaliści. Na co możesz liczyć wynajmując ekipę i dlaczego warto skorzystać z jej usług, a nie zajmować się naprawą samodzielnie?

  Skuteczny remont dachów – co mogą zaoferować Ci specjaliści?

  Remont dachów a usługi specjalistów

  Wynajmując firmę, specjalizującą się w naprawie dachów, możesz liczyć na kompleksową pomoc i szeroki zakres usług, które dopasowane będą do powstałego problemu. Przede wszystkim – zanim specjaliści rozpoczną niezbędne działania, zrobią przegląd dachu, ponieważ jest to niezbędne w zdiagnozowaniu problemu, wykryciu źródła uszkodzenia, a także wyboru metody przyszłych działań naprawczych. Oczywiście w większości przypadków niezbędny będzie tylko remont, a nie wymiana dachu, więc koszty, jakie poniesiesz, prawdopodobnie nie będą tak duże.

  Specjaliści znajdą więc źródło problemu i podejmą się niezbędnych działań, które będą miały na celu usunięcie usterki. Skorzystają przy tym z odpowiednich narzędzi, materiałów oraz urządzeń, dzięki którym praca przebiegnie sprawnie, a jej efekty będą satysfakcjonujące dla klienta. Musisz wiedzieć również, że profesjonalna ekipa wyjaśni Ci wszelkie zawiłości, pomoże w zadbaniu o dach w przyszłości, a także zadba o odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym problem, który pojawił się wcześniej, nie powtórzy się w przyszłości (albo ryzyko jego powtórzenia się będzie dużo mniejsze).

  Dachy „odwrócone”

  Remont dachów może niestety wiązać się z koniecznością ponownego zabezpieczenia dachów albo ich odbudowy, do czego potrzebne będą najlepsze rozwiązania. Fachowcy, których wynajmiesz, mogą korzystać z różnych rozwiązań, wśród których rosnącą popularnością i jednocześnie coraz większym uznaniem, cieszą się tzw. dachy „odwrócone” – wiele firm uważa je za przyszłość zabezpieczeń i oferuje swoim klientom.

  Na czym polega tego rodzaju remont dachu? Przede wszystkim na zastosowaniu izolacji przeciwwodnej bezpośrednio na warstwach konstrukcji stropu, a także umieszczaniu na nich materiałów izolacji cieplnej. Specjaliści do tej metody używają odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów wysokiej jakości, takich jak membrany wykonane z PCV czy blachy systemowe pokrywane PCV, dzięki czemu nie musisz obawiać się w przyszłości ani utraty ciepła, ani przeciekania swojego dachu.

  Naprawa dachów – samodzielnie czy z pomocą?

  W momencie pojawienia się problemu, wiele osób decyduje się na samodzielny remont dachów. My jednak nie zalecamy samodzielnych działań z kilku prostych powodów:

  • brak doświadczenia i wiedzy związanej z naprawami dachów,
  • brak odpowiednich materiałów i narzędzi,
  • brak dostępu do specjalistycznych technologii, pozwalających np. zadbać o odpowiednią izolację dachu,
  • brak wiedzy na temat tego jak wygląda budowa dachu.

  Wszelkie podejmowanie samodzielnych działań, mających na celu wyeliminowanie uszkodzenia, może zakończyć się powiększeniem skali problemu, a co za tym idzie – większym kosztem przyszłej naprawy. Naprawa dachów wykonywana przez specjalistów to gwarancja tego, że prace przebiegną prawidłowo i że wszelkie usterki zostaną wyeliminowane. Co więcej – cena, jaką trzeba zapłacić za remont dachu wcale nie musi być wygórowana, dlatego nie warto oszczędzać i postawić na wiedzę oraz doświadczenie fachowców.

  Jak znaleźć odpowiednią firmę remontującą dachy?

  Przede wszystkim – zapoznając się z jej pełną ofertą i dotychczasowymi realizacjami/referencjami, które powinna udostępniać na swojej stronie internetowej. Wartościowe jest również zapoznanie się z opiniami dotychczasowych klientów firmy – dzięki temu dowiesz się, czy specjaliści są skuteczni w swoich działaniach i na ile profesjonalnie podchodzą do swoich obowiązków.

  W wielu sytuacjach outsourcing jest rozwiązaniem, pozwalającym firmie znacznie oszczędzić na utrzymaniu działów, które nie są bezpośrednio związane z trzonem jej działalności. Telefoniczna obsługa klienta jest doskonałym przykładem – dobrze, jeśli przedsiębiorstwo ją posiada, ale niekoniecznie opłacalna jest dla niej rekrutacja i utrzymanie w tym celu całej kadry. Takie zadania, jak monitoring płatności, obsługa reklamacji czy help desk można zlecić doświadczonemu call center. Jakie płyną z tego korzyści?

  Obsługa reklamacji i pozostałe usługi, realizowane przez wykwalifikowanych konsultantów

  Outsourcing umożliwia oddelegowanie wielu zadań firmie zewnętrznej, specjalizującej się w danej dziedzinie. W przypadku call center, zlecić można takie usługi, jak badania marketingowe, monitoring płatności, obsługa reklamacji czy help desk. Doświadczeni konsultanci, specjalizujący się w obsłudze klienta, zajmą się zarówno odbieraniem, jak i wykonywaniem połączeń telefonicznych, by zapewnić konsumentom najwyższy poziom usług. Dzięki temu wzrośnie zaufanie do marki wśród jej grupy odbiorczej, a firma zbuduje solidny, pozytywny wizerunek. Koszt jest znacznie niższy, niż w przypadku prowadzenia własnego działu obsługi w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa – takie rozwiązanie to znaczne ograniczenie wydatków firmy przy jednoczesnej możliwości dodatkowego wyróżnienia się na tle konkurencji.

  Monitoring płatności oraz inne usługi call center – czy warto zdecydować się na outsourcing?

  Obsługa reklamacji, czyli niezbędny dział przy dystrybucji sprzętu

  Każda firma, która zajmuje się dystrybucją wszelkiego rodzaju produktów, powinna posiadać profesjonalną obsługę reklamacji. Dział tego typu będzie zajmował się przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących potrzeby wymiany lub zwrotu zakupionego towaru, a także informowaniem klientów o zasadach czynności reklamacyjnych w danej firmie. Będzie również kontaktował się z nimi w sprawie postępowania reklamacyjnego. Profesjonalna, miła obsługa jest bardzo ważna na tym etapie, od niej bowiem zależy wizerunek marki w oczach klientów. Warto postawić na wykwalifikowanych konsultantów, którzy załagodzą każdy spór i zapewnią konsumentom odpowiednią obsługę reklamacji.

  Help desk, czyli profesjonalna pomoc techniczna

  Przy dystrybucji wszelkiego typu sprzętu konieczne jest także stworzenie działu help desk, czyli wsparcia technicznego połączonego z obsługą gwarancyjną. W razie jakichkolwiek problemów z zakupionym towarem, klient może zgłosić się do help desk, by uzyskać profesjonalną poradę lub zgłosić potrzebę naprawy sprzętu. Warto zlecić to zadanie doświadczonemu call center, które przeszkoli konsultantów pod kątem sprzedawanych przez firmę produktów, by zapewnić klientom w pełni profesjonalną obsługę.

  Badania ilościowe i jakościowe – pomoc w rozwoju firmy

  Firma zewnętrzna może zająć się także wykonywaniem badań marketingowych – ilościowych i jakościowych, które mogą dostarczyć przedsiębiorstwu wielu potrzebnych informacji, np. odnośnie sytuacji rynku, potrzeb konsumentów czy ich oczekiwań względem marki. Dzięki takim danym, firma może zaplanować bardziej skuteczną strategię, by umożliwić sobie szybszy rozwój i większy sukces. Badanie jakościowe może zostać przeprowadzone telefonicznie – pracownicy firmy zewnętrznej opracują odpowiednią ankietę, wybiorą grupę docelową oraz skontaktują się z konsumentami, a następnie zbiorą uzyskane wyniki.

  Monitoring należności – płynność finansowa firmy

  Niewiele firm zdaje sobie sprawę z tego, że outsourcing może obejmować także zadania związane z monitoringiem płatności. Chodzi dokładnie o kontrolowanie wystawianych klientom i kontrahentom faktur pod kątem terminowej zapłaty – wykwalifikowany zespół dopilnuje, by wszystkie należności były regulowane terminowo, co zapewni firmie pełną płynność finansową i nie dopuści do problemów z budżetem. Monitoring należności ma znaczący wpływ na rozwój marki, dlatego warto zdecydować się na tę usługę.

  [zdjęcie aktualności]
  29 stycznia 2019
  Płyta ,,Beatus Vir” z udziałem chóru ,,Collegium Cantorum” dostała nominację w 25. edycji nagród Akademii Fonograficznej. Zespół ma już długą tradycję i liczne prawykonania na koncie, a od 2012 działa jako chór Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.
  [zdjęcie aktualności]
  29 stycznia 2019
  Witold Śliwiński pokaże swoje niezwykłe szkła artystyczne w związkach z innymi tworzywami. Mariusz Stanowski zaprezentuje dwa cykle malarskie, a Paulina Taranek – wchodzące w sferę abstrakcji metropolitalne pejzaże. Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaże 1 lutego o godz. 18.00.
  [zdjęcie aktualności]
  29 stycznia 2019
  Jubileusz 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia oraz przypadający na 27 stycznia Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia to dwa ważne wydarzenia, które świętowali pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.
 • Policjanci zdążyli z pomocą

  Policjanci z komisariatu w Olsztynie koło Częstochowy w ostatniej chwili wynieśli z zadymionego pomieszczenia 60-latka. Jak się okazało, dym wydobywał się z pieca kaflowego, który uległ awarii. Mężczyzna stracił już przytomność i gdyby nie właściwa i szybka reakcja mundurowych, mogło dojść do tragedii...