Zarząd Powiatu podczas posiedzenia w dniu 10 kwietnia miał nieoczekiwanego gościa.

W dniach 18,19,20 marca 2019 r. odbyły się ćwiczenia obiektowe na Centrum Handlowym M1 Częstochowa ul. Kisielewskiego 8/16.

Celem ćwiczeń było:

 1. a) sprawdzenie sprzętu w zakresie – sprawności, możliwości technicznych, walorów taktyczno-bojowych, różnorodnych rozwiązań w jego zastosowaniu.
 2. b) praktyczne sprawdzenie założeń dotyczących możliwości i czasu dojazdu do miejsca zdarzenia przewidzianych sił i środków (dotyczy ćwiczeń przeprowadzonych w dniu 18.03.2019 r.).
 3. c) zapoznanie ćwiczących z warunkami budowlanymi obiektu, warunkami ewakuacji, zaopatrzeniem wodnym, możliwością dojazdu.

Ponadto sprawdzono możliwości rozstawienia drabiny mechanicznej w razie konieczności użycia podczas ewentualnej akcji.

Scenariusz ćwiczeń zakładał powstanie pożaru w jednym z lokali przy pasażu głównym Centrum. Próba ugaszenia pożaru podjęta przez personel okazuje się nieskuteczna. Następuje uruchomienie systemu sygnalizacji pożaru. Alarm pożarowy zostaje przekazany do centrum odbiorczego alarmów pożarowych. Dyrektor Centrum Handlowego podejmuje decyzję o odłączeniu dopływu prądu do obiektu oraz zarządza ewakuację osób przebywających w Centrum. Jedna osoba w wyniku zaistniałego zdarzenia nie odlicza się w miejscu zbiórki osób ewakuowanych.

[zdjęcie aktualności]
9 kwietnia 2019
Od 10 kwietnia – w związku z zakończeniem remontu i otwarciem przejazdu kolejowego przy ul. Bugajskiej – linie nr 31, 57, 58, 59 i 67 wracają na swoje stałe trasy – informuje MZDiT.
[zdjęcie aktualności]
9 kwietnia 2019
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach zaprasza do udziału w konkursie ,,Śląskie w Kapsule Czasu". Zgłoszenia są przyjmowane do 14 kwietnia.
[zdjęcie aktualności]
9 kwietnia 2019
Przystanek JURAJSKA w kierunku Mirowa został przeniesiony na swoje dawne miejsce, za skrzyżowanie z ul. Jurajską – informuje MZDiT.
[zdjęcie aktualności]
9 kwietnia 2019
OPK ,,Gaude Mater” rusza z promocją kultury także poprzez podcasty, czyli dźwiękowe zapisy autorskich interpretacji literatury, czy rozmów z twórcami. Dostępne są już na platformie Spotify i poprzez aplikację Anchor, a także na stronie internetowej Ośrodka.
[zdjęcie aktualności]
9 kwietnia 2019
We wtorek kontynuowany był strajk w miejskich placówkach oświatowych w Częstochowie. Drugiego dnia strajkowało 2242 nauczycielek i nauczycieli. Według zapowiedzi dyrektorów szkół, mimo trwającego strajku, rozpoczynające się w środę egzaminy gimnazjalne dla 1588 uczniów powinny się ...
 • Poszukiwania zaginionego Jacka Łukasika

  Komisariat w Kłomnicach poszukuje zaginionego Jacka Łukasika, który 15 marca 2019 roku wyszedł z miejsca zamieszkania w Wancerzowie przy ul. Jaskrowskiej i do tej pory nie nawiązał kontaktu z bliskimi. Ostatni raz widziany w dniu 16.03.2019r ok. godz. 8:30 na Rynku we Mstowie.

 • Oddaj krew na 100-lecie Policji

  Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Częstochowie organizuje akcję krwiodawstwa "100 litrów krwi na 100-lecie Policji". W dniu 15 kwietnia 2019 roku w godzinach 9.00 - 13.00 na parkingu przed Komendą Miejską Policji w Częstochowie przy ul. Popiełuszki 5 stanie tzw. krwiobus, w którym będzie można oddać krew. Do akcji przyłączył się Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

 • Policjantka z drogówki rozmawiała z motocyklistami

  Podczas niedzielnej pielgrzymki motocyklistów na Jasną Górę policjantka z ruchu drogowego w Częstochowie sierż. Małgorzata Makles rozdawała uczestnikom odblaski i rozmawiała o bezpieczeństwie. Mundurowa przypominała jak ważna jest widoczność na drodze niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 • [zdjęcie aktualności]
  5 kwietnia 2019
  ZMP protestuje przeciwko stanowisku zajętemu przez stronę rządową w czasie negocjacji z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych, przerzucającemu odpowiedzialność za sfinansowanie podwyżek płac w placówkach oświatowych na samorządy.
  [zdjęcie aktualności]
  8 kwietnia 2019
  7 kwietnia, w ramach obchodów miesiąca pamięci Zesłańców Sybiru, częstochowianie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.
  [zdjęcie aktualności]
  8 kwietnia 2019
  W środę, 10 kwietnia Częstochowa odda hołd ofiarom katastrofy samolotu TU 154M z 2010 roku. Uroczystości odbędą się – podobnie jak w latach ubiegłych – przy grobie Janusza Kochanowskiego na cmentarzu Kule oraz pod tablicą memorialną na Placu Katyńskim.
  [zdjęcie aktualności]
  8 kwietnia 2019
  93 ze 115 miejskich placówek oświatowych przystąpiły w poniedziałek do strajku w Częstochowie. Pierwszego dnia strajkowało ponad 2,2 tys. nauczycielek i nauczycieli. Frekwencja dzieci i uczniów w strajkujących przedszkolach i szkołach wyniosła ok. 3,1%.
 • Tragiczne rozpoczęcie sezonu motocyklowego na DK-1 w Poczesnej

  W niedzielę na drodze krajowej nr 1 w Poczesnej doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 20-letni motocyklista. Ze wstępnych ustaleń wynika że jechał na zlot motocyklowy na Jasną Górę.

 • Wielkanocny nastrój w częstochowskiej policji

  Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w dniu dzisiejszym w częstochowskiej komendzie odbyło się uroczyste spotkanie. Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik powitał policjantów, pracowników cywilnych, emerytów oraz zaproszonych gości. W uroczystości uczestniczył również Jego Ekscelencja Arcybiskup Wacław Depo.

 • Maszyny czyszczące do podłóg znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Są one obecne na zapleczach większości magazynów, hal produkcyjnych, lotnisk, dworców i galerii handlowych. Choć ich potencjał nie jest oczywisty, to bez maszyn myjących wiele biznesów nie mogłoby istnieć. Powierzchnie przemysłowe ulegają częstym zabrudzeniom. Na posadzkach w takich miejscach pojawiają się ślady gumy, tłuste i oleiste plamy oraz sadza. Maszyny do czyszczenia podłóg eliminują ten problem i zapobiegają wypadkom podczas pracy, które mogłyby nastąpić np. w wyniku pośliźnięcia się przez pracownika. Urządzenia sprzątające występują w wielu opcjach, co umożliwia wybranie spośród nich takich, jakie najlepiej odzwierciedlają potrzeby danego klienta.

  Maszyny czyszczące — zamiatarki bezpyłowe

  Z problemem gromadzenia się kurzu i pyłu zmaga się wiele zakładów produkcyjnych w Polsce i na świecie. Urządzenia czyszczące takie jak zamiatarki bezpyłowe mogą w prosty sposób zażegnać kłopoty tego typu. Konsumenci mogą wybierać spośród wariantów maszyn sprzątających wyposażonych w siedzisko dla operatora lub takich, gdzie użytkownik musi występować w pozycji stojącej. Każda z opcji została dostosowana do określonych warunków.

  W ofercie firmy Hako znajdujemy maszyny czyszczące przeznaczone do zamiatania wewnętrznej oraz zewnętrznej części budynków. Szeroki zakres zastosowań urządzeń czyni je kompleksowym rozwiązaniem, które jest doceniane przez setki klientów. Pamiętajmy, że proces zamiatania zawsze powinien poprzedzać mycie podłóg. W przeciwnym wypadku na posadzkach pojawią się mało atrakcyjne smugi, które w dodatku będą bardzo trudne do usunięcia.

  Maszyny czyszczące do podłóg — zastosowanie do powierzchni przemysłowych

  Wybierając zamiatarkę bezpyłową, warto określić wcześniej powierzchnię, gdzie ma być ona używana. Na podstawie liczny metrów kwadratowych, jakie będą poddawane odkurzaniu, można bez trudu dobrać odpowiedni model. Największą popularnością cieszą się rozwiązania o wydajności czyszczenia pomiędzy 3525 m2/h a 13 200 m2/h. Takie wartości zwykły najlepiej wpisywać się w potrzeby właścicieli hal produkcyjnych, powierzchni magazynowych, warsztatów samochodowych oraz innych miejsc przemysłowych.

  Maszyny czyszczące do podłóg — szorowarki automatyczne

  Maszyny czyszczące do podłóg to skuteczny sposób na domycie najbardziej uporczywych zabrudzeń z powierzchni przemysłowych. Najpopularniejszą opcją dla małych i dużych firm okazują się urządzenia do mycia podłóg, takie jak automaty szorujące. Firma Hako podzieliła je na dwie kategorie. Pierwszą propozycją są maszyny myjące posadzki, które zostały wyposażone w fotel dla użytkownika, drugą zaś szorowarki automatyczne z operatorem prowadzącym.

  Systemy obecne w obu typach myjek do podłogi, umożliwiają szybkie i skuteczne sprzątnięcie określonej powierzchni, a także dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Do tej pory zakamarki wymagały ręcznej interwencji operatora, co wpływało negatywnie na jego wydajność. Dziś dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wszędzie można dotrzeć za pomocą maszyny myjącej posadzki.

  Maszyny do mycia podłóg Scrubmaster są obecne w wielu supermarketach. Warto zwrócić uwagę na ich zwrotność i intuicyjny system sterowania. To właśnie te dwie cechy czynią te urządzenia do mycia podłóg odpowiednimi do zastosowania w miejscach, w których przebywają ludzie. Dzięki niezawodnej manewrowości eliminuje się możliwość ewentualnych wypadków.

  Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zakupu maszyny czyszczącej do podłóg, należy pamiętać o ustaleniu tego, jaka wydajność czyszczenia (wyrażona w m2 na godzinę) będzie najlepiej odpowiadała potrzebom danego przedsiębiorcy. Dzięki temu będzie miał on szansę uzyskania pełnej satysfakcji z zainwestowanych pieniędzy.

  Kiedy uda nam się już stworzyć własną, prosperującą firmę, w której funkcjonuje świetnie zgrany zespół, wydaje się nam, że na tym koniec. Pojawiają się coraz to nowe zlecenia, klienci i kontrahenci, a biuro tętni życiem. W nawale wszystkich priorytetowych spraw i obowiązków, często umyka jedna, niezwykle istotna rzecz – porządek. Co jest najlepszym rozwiązaniem, aby utrzymać należytą czystość w miejscu pracy, jednocześnie podtrzymując dobry wizerunek firmy?

  Dlaczego sprzątanie w Łodzi najlepiej zlecić firmie? – 5 powodów

  Okazuje się, że najszybciej i najprościej, będzie po prostu skorzystać z usług firmy sprzątającej. Obecnie, liczba ofert z tej branży jest wyjątkowo duża, a ceny są bardzo konkurencyjne. W tak sporych miastach jak Łódź sprzątanie oferują dziesiątki różnych firm, natomiast warto wiedzieć, dlaczego właśnie powinniśmy z takich usług skorzystać.

  Pracownicy, powinni zajmować się swoimi zadaniami, a nie sprzątaniem biura

  Każdy jest świadom tego, że podczas ośmiogodzinnego dnia pracy, czasami ciężko jest wykonać wszystkie zadania, jakie są zaplanowane. W większości przypadków, wcale nie musi to oznaczać niekompetencji pracowników, czy też nieodpowiedniej organizacji, a bardziej nagromadzenie się obowiązków i spraw do załatwienia.

  Nie powinno się zatem, obarczać swoich pracowników konicznością robienia porządków. O ile każdy w swoim zakresie, powinien dbać o porządek na swoim biurku, o tyle wycieranie kurzy, mycie okien, wyrzucanie śmieci, odkurzanie i mycie podłóg, warto pozostawić firmie sprzątającej.

  Specjaliści zrobią to szybciej i dokładniej

  Idealnie posprzątane biuro, jest jedną z oznak profesjonalnego podejścia. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o kwestie świeżego zapachu. Najlepsze firmy sprzątające, powinny zająć się uporządkowaniem pomieszczeń pod każdym względem, wszystko powinno być wykonane perfekcyjnie, bez szans na jakiekolwiek smugi na oknach, czy pajęczyny w kątach.

  Szybkie i dyskretne wykonanie zlecenia

  Najlepsze firmy oferujące sprzątanie w Łodzi, czy też w każdym innym mieście, są w stanie dostosować swoje świadczenia do indywidualnych wymagać każdego klienta. Oznacza to nic innego, jak to, że wszelkie prace odbywać się będą w godzinach, ustalonych wspólnie z właścicielem firmy. W większości przypadków jest to czas, kiedy biuro już nie funkcjonuje. Dzięki temu, pracownicy biura nie utrudniają zadań firmie sprzątającej i na odwrót.

  Tyle sprzątania, ile tego potrzeba

  Jeżeli, można odnieść wrażenie, że codzienne sprzątanie w danym biurze, to zdecydowanie za dużo niż jest to wymagane, nie wyklucza to danej firmy z korzystania z usług sprzątających. Z firmą oferującą świadczenia porządkowe, można się dogadać, że będzie ona odwiedzała dane miejsce w określonej częstotliwości, np. raz na tydzień, raz na miesiąc, albo tylko w momencie kiedy wymagane będą generalne porządki.

  Nie jest to tak drogie, jak mogłoby się to wydawać

  Nikogo nie zaskoczy fakt, że decydując się na zatrudnienie firmy sprzątającej, należy spodziewać się dodatkowych koszów, natomiast czy są one rzeczywiście aż tak wysokie? Warto zwrócić uwagę na to, że korzystanie z tego typu usług, będzie dla nas zdecydowanie tańsze, niż gdybyśmy zatrudnili osobę sprzątającą na pełen etat. Dzięki temu, wszyscy pracownicy będą mogli w pełni skupić się na zadaniach, które są im powierzone. Inwestycja w usługi sprzątające, powinna być potraktowana, jako realna szansa na odciążenie całego biznesu. Dodatkowo, kiedy dojdzie do nawiązania współpracy ze sprawdzoną firmą, której usługi stoją na najwyższym możliwym poziomie, można kompletnie nie martwić się o to, że dane biuro nie jest zaopatrzone w odkurzacz, mop i inne tego typu narzędzia.

  Jak łatwo zauważyć, argumentów za podjęciem współpracy z firmą, która oferuje usługi sprzątające jest bardzo wiele. Warto jednak, dokładnie je wszystkie przeanalizować, po czym dokonać przemyślanego i świadomego wyboru. Wszystko bowiem, może zależeć od indywidualnego charakteru danego biznesu.

  Koniec z mitami o leczeniu kanałowym

  Większość osób zmagających się z problemami w leczeniu uzębienia, kojarzy leczenie kanałowe jako jeden z najmniej przyjemnych sposobów leczenia zębów.

  Obecnie leczenie kanałowe (leczenie kanałowe łódź) fachowo nazywane leczeniem endodontycznym wcale nie jest już leczeniem tak bolesnym jak w przeszłości.

  Kiedy leczenie kanałowe zęba to konieczność?

  Leczenie endodontyczne jest koniecznością w momencie, kiedy nieleczona próchnica doprowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Jak wspominaliśmy, w przeszłości leczenie kanałowe należało do bardzo nieprzyjemnych sposobów leczenia. Często przerażeni perspektywą bólu pacjenci chcieli usuwać, żeby. Na szczęście takie obrazy należą już do przeszłości.

  Głównym wskazaniem do leczenia kanałowego są daleko posunięte zmiany spowodowane próchnicą. Takie zmiany powodują bakterie stopniowo uszkadzające kolejne warstwy zęba, W daleko zaawansowanym stadium próchnicy zmiany sięgają do miazgi zębowej.

  Jakie są objawy ostrego stanu zapalnego zęba?

  Przede wszystkim takim objawem jest uczucie bólu. Ból może towarzyszyć choremu przez kilka minut a czasem nawet przez kilka godzin. Pojawia się w trakcie picia i jedzenia czegoś gorącego lub co zaskakujące dla chorego - w momencie, kiedy zmienia on swoją pozycję - na przykład pochyla się. Nieleczony ostry stan zapalny zęba może zmienić się w stan dużo groźniejsza dla naszego zdrowia – martwicę zęba lub zgorzel.

  Leczenie kanałowe - ile kosztuje?

  Tak naprawdę koszty, czyli endodoncja na terenie na przykład miasta Łodzi, zależy od indywidualnego cennika ustalanego w konkretnym gabinecie stomatologicznym.

  Ważną wytyczną, która podnosi cenę leczenia kanałowego jest ilość kanałów zębowych, które mają zostać poddane leczeniu. Co za tym idzie wszystko skupia się na tym, który ząb trzeba wyleczyć.

  I tak zęby jednokorzeniowe – leczenie kanałowe jedynki, dwójki, trójki, czwórki oraz piątki jest leczeniem tańszym niż leczenie endodontyczne pozostałych zębów.

  Niestety najwięcej na leczenie endodontyczne wydadzą mieszkańcy dużych miast. Wiąże się to z faksem, że gabinety stomatologiczne w dużych skupiskach miejskich posiadaj lepszy sprzęt i możliwości diagnostyczne.

  Jakie mogą być konkretne stawki za leczenie kanałowe?

  Ceny za leczenie kanałowe zęba jednokanałowego zaczynają się od kwot rzędu od 300 do 450 złotych. Leczenie zęba dwukanałowego to już wydatek rzędu od 400 do 600 złotych. A na leczenie zęba trzykanałowego możemy już wydać prawdziwy majątek, bo aż od 500 do800 złotych. Jeśli z jakichś powodów będzie konieczne powtórne leczenie kanałowe, dodatkowo do ceny podanej powyżej trzeba doliczyć od 100 do 200 złotych.

  Opis leczenia kanałowego - etapy leczenia i diagnostyka

  Zanim poddamy się właściwemu leczeniu endodontycznym musimy poddać się dodatkowym badaniom. W ramach diagnostyki przed rozpoczęciem leczenia kanałowego wykonuje się RTG chorego zęba, pomaga to lekarzowi prowadzącemu uzyskaniu informacji o pewnej ilości kanałów zębowych.

  Czy leczenie kanałowe zęba boli?

  I tu dochodzimy do kwestii, która interesuje pacjentów najbardziej. Zdarzają się pacjenci, którzy w trakcie leczenia kanałowego odczuwają ból. Jednak w większości przypadków znieczulenie miejscowe jest na tyle skuteczne, że ból nie towarzyszy pacjentowi w trakcie zabiegu. Ponadto coraz częściej pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowszych osiągnięć stomatologii. Takim osiągnięciem medycyny jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki precyzji lasera leczenie jest krótsze i praktycznie bezbolesne, ale bardzo kosztowne.

  [zdjęcie aktualności]
  5 kwietnia 2019
  W sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się rozstrzygnięcie VI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Katyniu ,,W tablicach katyńskich pamięci zapisane".
  [zdjęcie aktualności]
  5 kwietnia 2019
  Jak co roku, częstochowskimi Alejami przeszedł Marsz Nadziei. Jego cel to zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom.