• Dyrektorzy Sądów Apelacyjnych i Okręgowych na szkoleniu w częstochowskiej komendzie

  Wczoraj w auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odbyło się szkolenie dla Dyrektorów Sądów Apelacyjnych i Okręgowych z całej Polski. Szkolenie zorganizowane zostało przez Biuro Ochrony Ministerstwa Sprawiedliwości. W szkoleniu uczestniczył szef częstochowskiej policji wraz ze swoim zastępcą i naczelnikiem prewencji.

 • W dniu 06 kwietnia 2019 w salach Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyła się kolejna edycja eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „ Młodzież Zapobiega Pożarom”.
  W szranki stanęli zwycięzcy eliminacji gminnych z powiatu częstochowskiego w trzech grupach wiekowych. Eliminacje przebiegały w dwóch etapach: etap I - 30 pytań testowych i etap II - 5 pytań ustnych, ścisły finał do którego zakwalifikowano po 5 osób z największą ilością punktów z testu. Pytania dotyczyły zagadnień z zakresu walki z pożarami, ich zapobieganiu, alarmowaniu o zdarzeniach odpowiednich służb, zasad udzielania pomocy przedmedycznej, a także wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. W komisji oceniającej wiedzę uczestników zasiadali oficerowie PSP. Laureaci 3 pierwszych miejsc w każdej grupie wiekowej otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów. Zgodnie z tradycją nagrodzono najmłodszego uczestnika eliminacji, otrzymał dużą maskotkę misia-strażaka. Zdobywcy I miejsc w każdej grupie wiekowej będą reprezentować powiat częstochowski w eliminacjach wojewódzkich. Dziękujemy uczestnikom eliminacji ich opiekunom i nauczycielom, dziękujemy współorganizatorom i fundatorom nagród, dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji eliminacji, i zapraszamy za rok, być może znowu w gościnnych murach Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie
  [zdjęcie aktualności]
  10 kwietnia 2019
  Świadomość ekologiczną warto kształtować od najmłodszych lat. Dlatego właśnie do przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych kierowana jest ogólnopolska akcja edukacyjna pod hasłem #SegregujeMy. Organizuje ją Centrum Rozwoju Lokalnego.
  [zdjęcie aktualności]
  10 kwietnia 2019
  Tradycyjnie w przedświąteczny weekend w III Alei odbędzie się Jarmark Wielkanocny. Na stoiskach targowych od 12 do 14 kwietnia będzie można kupić lokalne produkty, ozdoby i upominki. Nie zabraknie także degustacji i pokazów.
  [zdjęcie aktualności]
  10 kwietnia 2019
  Od 15 kwietnia, od godz. 8.00 rozpocznie się kolejny etap budowy węzłów przesiadkowych przy dworcu kolejowym Stradom, w związku z czym trzeba spodziewać się kolejnych utrudnień w ruchu - informuje MZDiT.
  [zdjęcie aktualności]
  10 kwietnia 2019
  W 23 miejskich szkołach prowadzących oddziały gimnazjalne w Częstochowie odbyła się dzisiaj pierwsza tura egzaminów gimnazjalnych. W szkołach prowadzonych przez samorząd przystąpiło do nich blisko 1,6 tysiąca uczniów. Organizacja egzaminów było możliwa dzięki dobrej współpracy ...
 • Uroczyste obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Częstochowie

  W dniu dzisiejszym na Cmentarzu Kule zgromadzili się przedstawiciele służb mundurowych, władz województwa, powiatu i miasta Częstochowy. O godzinie 8.41 na grobie byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystości przy grobie arcybiskup Wacław Depo rozpoczął modlitwą .

 • W poniedziałek 8 kwietnia obradowała Komisja Konkursowa powołana w sprawie rozstrzygnięcia Konkursu na projekt logo Powiatu Częstochowskiego.
  10 kwietnia, w dziewiątą rocznicę katastrofy samolotu TU 154M, władze Powiatu Częstochowskiego wraz z przedstawicielami Miasta Częstochowy, służb mundurowych oraz mieszkańców oddały hołd ofiarom wypadku lotniczego w Smoleńsku.
  Zarząd Powiatu podczas posiedzenia w dniu 10 kwietnia miał nieoczekiwanego gościa.

  W dniach 18,19,20 marca 2019 r. odbyły się ćwiczenia obiektowe na Centrum Handlowym M1 Częstochowa ul. Kisielewskiego 8/16.

  Celem ćwiczeń było:

  1. a) sprawdzenie sprzętu w zakresie – sprawności, możliwości technicznych, walorów taktyczno-bojowych, różnorodnych rozwiązań w jego zastosowaniu.
  2. b) praktyczne sprawdzenie założeń dotyczących możliwości i czasu dojazdu do miejsca zdarzenia przewidzianych sił i środków (dotyczy ćwiczeń przeprowadzonych w dniu 18.03.2019 r.).
  3. c) zapoznanie ćwiczących z warunkami budowlanymi obiektu, warunkami ewakuacji, zaopatrzeniem wodnym, możliwością dojazdu.

  Ponadto sprawdzono możliwości rozstawienia drabiny mechanicznej w razie konieczności użycia podczas ewentualnej akcji.

  Scenariusz ćwiczeń zakładał powstanie pożaru w jednym z lokali przy pasażu głównym Centrum. Próba ugaszenia pożaru podjęta przez personel okazuje się nieskuteczna. Następuje uruchomienie systemu sygnalizacji pożaru. Alarm pożarowy zostaje przekazany do centrum odbiorczego alarmów pożarowych. Dyrektor Centrum Handlowego podejmuje decyzję o odłączeniu dopływu prądu do obiektu oraz zarządza ewakuację osób przebywających w Centrum. Jedna osoba w wyniku zaistniałego zdarzenia nie odlicza się w miejscu zbiórki osób ewakuowanych.

  [zdjęcie aktualności]
  9 kwietnia 2019
  Od 10 kwietnia – w związku z zakończeniem remontu i otwarciem przejazdu kolejowego przy ul. Bugajskiej – linie nr 31, 57, 58, 59 i 67 wracają na swoje stałe trasy – informuje MZDiT.
  [zdjęcie aktualności]
  9 kwietnia 2019
  Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach zaprasza do udziału w konkursie ,,Śląskie w Kapsule Czasu". Zgłoszenia są przyjmowane do 14 kwietnia.
  [zdjęcie aktualności]
  9 kwietnia 2019
  Przystanek JURAJSKA w kierunku Mirowa został przeniesiony na swoje dawne miejsce, za skrzyżowanie z ul. Jurajską – informuje MZDiT.
  [zdjęcie aktualności]
  9 kwietnia 2019
  OPK ,,Gaude Mater” rusza z promocją kultury także poprzez podcasty, czyli dźwiękowe zapisy autorskich interpretacji literatury, czy rozmów z twórcami. Dostępne są już na platformie Spotify i poprzez aplikację Anchor, a także na stronie internetowej Ośrodka.
  [zdjęcie aktualności]
  9 kwietnia 2019
  We wtorek kontynuowany był strajk w miejskich placówkach oświatowych w Częstochowie. Drugiego dnia strajkowało 2242 nauczycielek i nauczycieli. Według zapowiedzi dyrektorów szkół, mimo trwającego strajku, rozpoczynające się w środę egzaminy gimnazjalne dla 1588 uczniów powinny się ...
 • Poszukiwania zaginionego Jacka Łukasika

  Komisariat w Kłomnicach poszukuje zaginionego Jacka Łukasika, który 15 marca 2019 roku wyszedł z miejsca zamieszkania w Wancerzowie przy ul. Jaskrowskiej i do tej pory nie nawiązał kontaktu z bliskimi. Ostatni raz widziany w dniu 16.03.2019r ok. godz. 8:30 na Rynku we Mstowie.

 • Oddaj krew na 100-lecie Policji

  Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Częstochowie organizuje akcję krwiodawstwa "100 litrów krwi na 100-lecie Policji". W dniu 15 kwietnia 2019 roku w godzinach 9.00 - 13.00 na parkingu przed Komendą Miejską Policji w Częstochowie przy ul. Popiełuszki 5 stanie tzw. krwiobus, w którym będzie można oddać krew. Do akcji przyłączył się Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

 • Policjantka z drogówki rozmawiała z motocyklistami

  Podczas niedzielnej pielgrzymki motocyklistów na Jasną Górę policjantka z ruchu drogowego w Częstochowie sierż. Małgorzata Makles rozdawała uczestnikom odblaski i rozmawiała o bezpieczeństwie. Mundurowa przypominała jak ważna jest widoczność na drodze niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 • [zdjęcie aktualności]
  5 kwietnia 2019
  ZMP protestuje przeciwko stanowisku zajętemu przez stronę rządową w czasie negocjacji z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych, przerzucającemu odpowiedzialność za sfinansowanie podwyżek płac w placówkach oświatowych na samorządy.
  [zdjęcie aktualności]
  8 kwietnia 2019
  7 kwietnia, w ramach obchodów miesiąca pamięci Zesłańców Sybiru, częstochowianie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.