[zdjęcie aktualności]
20 sierpnia 2019
W dniach 23-26 sierpnia w Częstochowie odbędzie się ,,Odpust Matki Bożej Jasnogórskiej" oraz kolejny szczyt pielgrzymkowy. Tak, jak w przypadku każdego większego zgromadzenia pątników w Częstochowie, miasto przygotowało plan zabezpieczenia medycznego i komunalnego, dodatkowe miejsca ...
[zdjęcie aktualności]
20 sierpnia 2019
25 sierpnia zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa nr 110, którą będzie można dostać się na organizowany w Parku Lisiniec Festiwal Kolorów. Ponadto linie nr 11 i 31 będą obsługiwane wyłącznie przez autobusy przegubowe - informuje MZDiT.
[zdjęcie aktualności]
20 sierpnia 2019
Po przebudowie linii tramwajowej w ciągu alei Pokoju, po niezbędnym usunięciu 7 drzew, nasadzonych zostanie ponad 20 nowych drzewek. Docelowo będzie ich więc więcej niż przed remontem.
 • Policjanci z Częstochowy na Pikiniku w Gniazdowie

  Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie uczestniczyli w pikniku zorganizowanym w ramach Festiwalu Miłosników Koni i Muzyki "Z Kopyta" w Gniazdowie. Mundurowi z Wydziału Prewnecji i Ruchu Drogowego rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie. Dużym zaintersowaniem cieszyła się promocja służby w Policji.

 • [zdjęcie aktualności]
  16 sierpnia 2019
  15 sierpnia na Jasnej Górze odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodami Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy wzięli udział w sumie pontyfikalnej i Apelu Jasnogórskim
  [zdjęcie aktualności]
  19 sierpnia 2019
  W ostatni weekend nasze miasto miało w eterze znacznie więcej niż swoje ,,pięć minut”. Śląska rozgłośnia nadawała swój program na żywo z Parku Lisiniec. Była to znakomita okazja, aby pokazać najlepsze strony Częstochowy w całym regionie.
  [zdjęcie aktualności]
  19 sierpnia 2019
  Częstochowski kierowca wyścigowy Bartłomiej Mirecki po raz kolejny zdobył tytuł Mistrza Polski w wyścigach samochodowych. Wygraną w klasyfikacji łącznej zapewnił sobie na dwa wyścigi przed końcem sezonu.
 • "Sierpniowy Weekend" - Podsumowanie

  Zakończyły się krajowe działania "Sierpniowy Weekend". Przez pięć dni ponad 200 częstochowskich policjantów dbało o bezpieczeństwo wybierających się na wypoczynek. Mundurowi sprawdzali m.in., czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Na trasach były obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

 • Sprawca śmiertelnego wypadku w Jaskrowie trafił do aresztu

  W sobotę policjanci z komendy doprowadzili do Sądu 26-letniego częstochowianina, który w środę 14 sierpnia doprowadził do zderzenia trzech pojazdów. Wypadku nie przeżył 67 - letni mężczyzna. Jak się okazało sprawca był pod wpływem środków psychotropowych. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

 • MotoAsy - event częstochowskiej drogówki

  W niedzielę na parkingu stadionu żużlowego odbył się event "MotoAsy", zorganizowany przez wydział ruchu drogowego częstochowskiej komendy policji przy współpracy z CKM Włókniarz Częstochowa. Motocykliści mogli zweryfikować swoją technikę jazdy jednośladem, wziąć udział w zawodach na placu manewrowym oraz poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

 • Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

  Już po raz 17. poznaliśmy aktualnego Mistrza Polski. Okazał się niekwestionowanym zwycięzcą, pobijając nowy rekord rozmiaru… wydmuchanego balona z gumy do żucia! Niezwykłe zawody odbyły się, jak co roku, w najlepszym parku rozrywki dla dzieci - Rabkolandzie.

  Rabkoland, park pełen miłości do balonówki i nietypowych form rozrywki, już po raz siedemnasty zorganizował odjechane Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. W tych dorocznych, wyjątkowych zawodach może wziąć udział każdy entuzjasta gumy do żucia, którego żuchwa, język i zęby pozwalają na starcie z balonówką.

  Podczas Mistrzostw każdy zawodnik wydmuchuje jak największy balon w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą balonomierzy. Optymalny przewidywany czas żucia to około 10 minut przed startem, jednak zawodnicy mają wolną rękę, jeśli chodzi o technikę i czas przeżuwania. Niektórzy miesiącami przygotowują się do zawodów, jednak ich wyniki zawsze zaskakują!

  Niezwykłe mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy 486 zawodników spotkało się w Rabce, by rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym, historycznym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn. Jak w każdej liczącej się dyscyplinie sportu, także tutaj regularnie padają rekordy, a emocje rozpalają kibiców i rywali.

  Mistrzem Dmuchania Balona Z Gumy Do Żucia 2019 został Sławomir Słowik z Nowego Sącza, który wydmuchał imponującego, 27,5-centymetrowego balona! Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Myszy z Niepołomic (25,6 cm), a ostatnie miejsce na podium zajęła Klaudia Kowal z Glichów (25,2 cm). Do zwycięzców trafiły nagrody pieniężne, puchary, dyplomy i wieczna chwała, a pozostali ze stawki najlepszych zawodników pocieszyli się zaproszeniami do Rabkolandu i Termy Bania oraz niespodziankami.

  Kolejne balonowe mistrzostwa - już za rok!

  Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

  puchary mistrzów Polski w dmuchaniu balona z gumy

  zabawa w Rabkolandzie

  zabawa z dmuchaniem balona z gumy w Rabkolandzie

  wspaniała zabawa w Rabkolandzie dla dzieci

  Rabkoland i niecodzienne mistrzostwa

  zabawy w Rabkolandzie dla dzieci i dorosłych

  wyniki mistrzostw w Rabkolandzie

  weekendowe zabawy w Rabkolandzie

  [zdjęcie aktualności]
  16 sierpnia 2019
  Zakończył się przetarg na wynajem pięciu lokali użytkowych i garaży w Częstochowie. Przedsiębiorcy zagospodarują pomieszczenia o powierzchni od 8,5 do niemal 65 metrów kwadratowych.
 • Bezpieczny pierwszy szczyt pielgrzymkowy

  Pierwszy wzmożony ruch pielgrzymkowy zakończył się bezpiecznie. Od 13 do 15 sierpnia kilkuset mundurowych zabezpieczało przejścia pielgrzymek z całej Polski. Czwartkowe uroczystości na Jasnej Górze przebiegły bez żadnych wydarzeń mogących zakłócić ich przebieg.

 • "Rambo" - nowy pies patrolowy w częstochowskiej Policji

  Od kilku dni, służbę w szeregach policyjnych psów patrolowo- tropiących pełni 2-letni owczarek niemiecki o imieniu " Rambo ". To kolejny już pies służący w częstochowskiej Policji. Jego opiekunem został przewodnik psów tropiących asp.szt. Marek Ładny z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

 • Bezpieczne Kolonie w Poniku

  Kilka dni temu częstochowscy policjanci odwiedzili dzieci na koloniach organizowanych przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Poniku położonym w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie spotkania mundurowi rozmawiali o bezpieczenstwie podczas wakacji ale także zapewnili dla wszystkich moc atrakcji.

 • 14 sierpnia na Jasną Górę dotarła XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin pod hasłem „Maryjo jestem, pamiętam, czuwam”

  Strażacy w mundurach galowych wmaszerowali na jasnogórski plac w środę, 14 sierpnia, chwilę po godz. 12.00. Pielgrzymka wyruszyła 5 sierpnia z Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika z Warszawy. Trasę 310 km pokonano w 10 dni.

  Mszy św. odprawionej o godz. 13.00 na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

  Tradycyjnie już Komenda PSP w Częstochowie udzielała pielgrzymom niezbędnej pomocy w zakresie zakwaterowania na ostatnich odcinkach drogi na Jasną Górę. Rozwiązanie pielgrzymki nastąpiło w Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie, gdzie wzorem lat ubiegłych na pątników czekał gorący posiłek. Przed posiłkiem odmówiono wspólną modlitwę a Zastępca Komendanta Głównego st. bryg. Arkadiusz Biskup ciepłymi słowami docenił trud poniesiony podczas drogi, a ks.st.bryg. Jan Krynicki (Krajowy Kapelan Strażaków) rozpoczął przygotowania do XIV Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków i ich rodzin na Jasną Górę, która wyruszy w roku 2020 na którą serdecznie zapraszał.

  Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w swoim domku jednorodzinnym? Nie wiesz jak duże będą to koszta i szukasz pomocy w tym zakresie? W tym artykule dowiesz się z jakimi kosztami wiąże się zakup jak i montaż klimatyzacji w Twoim domu!

  Typy urządzeń klimatyzujących

  Aby oszacować koszta zakupu odpowiedniego urządzenia – najpierw trzeba zdecydować się na najlepszy rodzaj klimatyzacji dla danych okoliczności. Jeżeli decydujesz się na klimatyzowanie jednego, niewielkiego pomieszczenia – wówczas idealnie sprawdzi się klimatyzator typu split. Składa się on na jedną jednostkę zewnętrzną i jedną wewnętrzną. Ile wynosi koszt takiego urządzenia? To już zależy od jego mocy chłodniczej. Aby skutecznie schłodzić pomieszczenie o wielkości 25 metrów kwadratowych wystarczy nam moc chłodnicza o wysokości 3,4 kW. Urządzenia w tym przedziale kosztują mniej więcej 1500-2500 złotych. Klimatyzacja Poznań znaleźć można choćby tu.

  Jeżeli chcemy skutecznie chłodzić kilka pomieszczeń w naszym domku jednorodzinnym najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja typu multisplit. W odróżnieniu od poprzednika dzieli się on na kilka jednostek wewnętrznych. Istnieje tu możliwość jednoczesnego chłodzenia kilku pomieszczeń naraz! Potrzebna tu będzie jednak znacznie większa moc chłodnicza – a co za tym idzie znacznie zwiększy się koszt urządzenia. Tutaj będziemy musieli wydać przynajmniej 4000 złotych.Klimatyzacja typu split w domku jednorodzinnym

  Warto wspomnieć o klimatyzatorach przenośnych. Nadają się one jedynie do niewielkich pomieszczeń lub do chłodzenia konkretnego stanowiska pracy. Sprawdzą się jedynie w okresowym chłodzeniu, gdyż pobór mocy w tym przypadku jest znacznie większy niż w klasycznych klimatyzatorach typu split. Klimatyzator przenośny potrzebuje stałego dostępu do okna w celu odpompowywania ciepłego powietrza z wnętrza pomieszczenia. Za taki sprzęt, w zależności od marki, przyjdzie zapłacić nam od 1500 do nawet 3000 złotych.

  Montaż klimatyzacji

  Koszta technologi klimatyzacyjnej to nie tylko zakup odpowiedniego urządzenia. Klimatyzacja to cała instalacja, która wymaga profesjonalnego montażu. W zależności od typu klimatyzacji – instalacja może być dłuższa i bardziej skomplikowana. Montaż standardowej wersji split będzie nas kosztował od 1000 do 1500 złotych z uwzględnieniem kosztów materiałów. Jeżeli zdecydujemy się na multisplita to całkowity koszt może znacznie wzrosnąć. Jest to bowiem znacznie bardziej skomplikowany i czasochłonny montaż. W wielu przypadkach jednak montaż nie będzie stanowił problemu i można tego dokonać samemu. Każdy zestaw instalacyjny posiada instrukcję, gdzie producent zawiera szczegółowe informacje na temat montażu systemu. Jeżeli znasz się na rzeczy to możesz znacznie tu oszczędzić.