W tym roku obchodzimy 80. rocznicę bitwy stoczonej pod Mokrą. Na terenie dzisiejszego powiatu kłobuckiego polska kawaleria starła się z niemieckimi wojskami pancernymi.

W roku bieżącym w trakcie uroczystości upamiętniających to wydarzenie, które odbił się piętnem na całym Narodzie Polskim, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie złożyli kwiaty pod pomnikiem wzniesionym dla uczczenia poległych żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii usytuowanym w sąsiedztwie niemego świadka Bitwy - Kościoła pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Pomnik ten jest symbolem bohaterskiej i patriotycznej walki żołnierza polskiego w obronie ojczyzny. Po rekonstrukcji bitwy pod Mokrą strażacy naszej jednostki prowadzili szkolenia z pierwszej pomocy medycznej oraz prezentowali cześć sprzętu będącego na wyposażeniu Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie, w ramach spotkania rozdano materiały promocyjne z zakresu prewencji społecznej pozyskane z KW PSP Katowice.

[zdjęcie aktualności]
3 września 2019
Do 10 września Wydział Polityki Społecznej UM czeka na zgłoszenia podmiotów zainteresowanych nieodpłatną współpracą przy drugiej edycji projektu, który ma pomóc częstochowskiej młodzieży wejść na współczesny rynek pracy.
[zdjęcie aktualności]
3 września 2019
Zakończył się kolejny etap modernizacji pływalni przy Szkole Podstawowej nr 2 im. K. K. Baczyńskiego. Uczennice i uczniowie mogą już korzystać z nowo wyremontowanego zaplecza basenu, m.in. nowych prysznicy i szatni.
[zdjęcie aktualności]
3 września 2019
Na zwolnienie z podatku od nieruchomości będą mogli liczyć pracodawcy, którzy inwestując na częstochowskich terenach specjalnych stref ekonomicznych zaoferują nowozatrudnionym przynajmniej trzykrotność płacy minimalnej. Tak na ostatniej sesji zdecydowali częstochowscy radni.
[zdjęcie aktualności]
3 września 2019
Od piątku, 6 września mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy będą decydować, na co przeznaczyć blisko 9,5 mln zł. Londyńczyk ponownie wyruszy w podróż przez częstochowskie dzielnice.
[zdjęcie aktualności]
3 września 2019
,,Korzyści wynikające z zarządzania różnorodnością w firmie” – tak brzmi temat pierwszego po wakacjach, cyklicznego spotkania, które odbędzie się 5 września o godz. 8.30 w Parku Przemysłowo-Technologicznym.

Właśnie zakończyły się wakacje, podobnie jak w latach ubiegłych w okresie tym częstochowscy strażacy zrealizowali szereg działania z zakresu edukacji społecznej w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. A wszystko po to by był to wyłącznie czas spokojnego wypoczynku i zabawy pozbawiony sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Każda prelekcja i pokaz cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych.

Ponownie w roku bieżącym poświęcaliśmy szczególną uwagę harcerzom. Odwiedzaliśmy obozy harcerskie na naszym terenie a w ramach każdej wizyty sprawdzaliśmy, w jaki sposób zostały wdrożone zasady bezpieczeństwa. W trakcie wizyt przeprowadzane były prelekcje na temat bezpieczeństwa, zasad zachowania się na obszarach leśnych, sposobów używania podręcznego sprzętu gaśniczego, udzielania pierwszej pomocy oraz postępowania w przypadku zagrożenia. Ogółem na obozach w powiecie częstochowskim wypoczywało blisko ośmiuset harcerzy.

02 września 2019 roku odbyła się uroczystość ślubowania strażaka, który rozpoczął służbę w Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Ślubowanie przyjął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Każdy funkcjonariusz w Polsce ma obowiązek złożenia ślubowania przed przystąpieniem do służby w formacji mundurowej, odnosi się to również do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Ślubowanie to bardzo uroczysty moment w życiu zawodowym. Jest ono postrzegane, jako coś podniosłego, stanowi symbol pełnego włączenia do cieszącej się społecznym prestiżem służby, wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej.

Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty:


„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym
w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet
z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”.

[zdjęcie aktualności]
2 września 2019
MZDiT informuje, że ze względu na zakończenie kolejnego etapu prac w sąsiedztwie dworca Stradom przy ulicy Pułaskiego, od środy 4 września linie nr 14, 15, 17, 23 i 69 wracają na swoje stałe trasy. Do odwołania zostają zmienione trasy linii nr 16 i 27.
[zdjęcie aktualności]
2 września 2019
Tegoroczne uroczystości rozpoczęło symboliczne zapalenie zniczy na mogiłach Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na Cmentarzu Kule. Główne miejskie obchody odbyły się na pl. Pamięci Narodowej.
[zdjęcie aktualności]
2 września 2019
Ponad 32,5 tys. uczniów i przedszkolaków zakończyło wakacje i rozpoczęło naukę w szkołach i przedszkolach, których organem prowadzących jest Gmina Miasto Częstochowa.
[zdjęcie aktualności]
2 września 2019
[zdjęcie aktualności]
2 września 2019
Po odwonieniu Kiedrzyna i Grabówki kolej na część dzielnicy Północ. Oprócz kanalizacji deszczowej inwestycja obejmie m.in.rozbudowę ul. św. Brata Alberta. Dziś podpisano umowę z wykonawcą.
 • Podsumowanie działań „Bezpieczny Weekend –Ostatni Weekend Wakacji”

  W miniony weekend policjanci na terenie całego kraju prowadzili wzmożone działania „Bezpieczny Weekend –Ostatni Weekend Wakacji”. W akcję zaangażowała się również częstochowska drogówka.

 • [zdjęcie aktualności]
  30 sierpnia 2019
  31 sierpnia o godz. 18.00 Ośrodek Kultury Filmowej ,,Iluzja” zaprasza na seans dwóch dokumentów o współczesnym nacjonalizmie, a potem na spotkanie z ich twórcą. Wstęp wolny.
  [zdjęcie aktualności]
  30 sierpnia 2019
  Od symbolicznego zapalenia zniczy na mogiłach Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na Cmentarzu Kule rozpoczną się w Częstochowie tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
 • Bezpieczny powrót z wakacji

  Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Jak co roku o tej porze należy liczyć się ze wzmożonym ruchem na drogach związanym z powrotami z wypoczynku. Dobra pogoda sprzyja korzystaniu nie tylko z samochodów ale też z motocykli, motorowerów i skuterów. Mając na względzie zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym, od dziś policjanci drogówki prowadzić będą wzmożone działania w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny weekend - Ostatni weekend wakacji”.

 • [zdjęcie aktualności]
  29 sierpnia 2019
  MZDiT informuje, że z powodu koniecznych prac budowlanych ul. Korfantego od Ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników w najbliższy weekend będzie nieprzejezdna w obu kierunkach. Przez dwa dni zmianie ulegną także trasy autobusów komunikacji miejskiej w tej części miasta.
  [zdjęcie aktualności]
  29 sierpnia 2019
  Od piątku do niedzieli w Częstochowie obchodzone będą Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, XXVIII Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie. Wydarzenia spowodują konieczność wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.
  [zdjęcie aktualności]
  29 sierpnia 2019
  Niedziela, 1 września, będzie ostatnim dniem funkcjonowania kąpieliska w Strefie Wypoczynku ,,Adriatyk” oraz wypożyczalni sprzętu w Parku Lisiniec - informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
  [zdjęcie aktualności]
  29 sierpnia 2019
  Podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, 29 sierpnia częstochowscy radni przyjęli stanowisko w sprawie dokończenia budowy Autostradowej Obwodnicy Częstochowy.