Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

Już po raz 17. poznaliśmy aktualnego Mistrza Polski. Okazał się niekwestionowanym zwycięzcą, pobijając nowy rekord rozmiaru… wydmuchanego balona z gumy do żucia! Niezwykłe zawody odbyły się, jak co roku, w najlepszym parku rozrywki dla dzieci - Rabkolandzie.

Rabkoland, park pełen miłości do balonówki i nietypowych form rozrywki, już po raz siedemnasty zorganizował odjechane Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. W tych dorocznych, wyjątkowych zawodach może wziąć udział każdy entuzjasta gumy do żucia, którego żuchwa, język i zęby pozwalają na starcie z balonówką.

Podczas Mistrzostw każdy zawodnik wydmuchuje jak największy balon w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą balonomierzy. Optymalny przewidywany czas żucia to około 10 minut przed startem, jednak zawodnicy mają wolną rękę, jeśli chodzi o technikę i czas przeżuwania. Niektórzy miesiącami przygotowują się do zawodów, jednak ich wyniki zawsze zaskakują!

Niezwykłe mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy 486 zawodników spotkało się w Rabce, by rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym, historycznym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn. Jak w każdej liczącej się dyscyplinie sportu, także tutaj regularnie padają rekordy, a emocje rozpalają kibiców i rywali.

Mistrzem Dmuchania Balona Z Gumy Do Żucia 2019 został Sławomir Słowik z Nowego Sącza, który wydmuchał imponującego, 27,5-centymetrowego balona! Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Myszy z Niepołomic (25,6 cm), a ostatnie miejsce na podium zajęła Klaudia Kowal z Glichów (25,2 cm). Do zwycięzców trafiły nagrody pieniężne, puchary, dyplomy i wieczna chwała, a pozostali ze stawki najlepszych zawodników pocieszyli się zaproszeniami do Rabkolandu i Termy Bania oraz niespodziankami.

Kolejne balonowe mistrzostwa - już za rok!

Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

puchary mistrzów Polski w dmuchaniu balona z gumy

zabawa w Rabkolandzie

zabawa z dmuchaniem balona z gumy w Rabkolandzie

wspaniała zabawa w Rabkolandzie dla dzieci

Rabkoland i niecodzienne mistrzostwa

zabawy w Rabkolandzie dla dzieci i dorosłych

wyniki mistrzostw w Rabkolandzie

weekendowe zabawy w Rabkolandzie

[zdjęcie aktualności]
16 sierpnia 2019
Zakończył się przetarg na wynajem pięciu lokali użytkowych i garaży w Częstochowie. Przedsiębiorcy zagospodarują pomieszczenia o powierzchni od 8,5 do niemal 65 metrów kwadratowych.
 • Bezpieczny pierwszy szczyt pielgrzymkowy

  Pierwszy wzmożony ruch pielgrzymkowy zakończył się bezpiecznie. Od 13 do 15 sierpnia kilkuset mundurowych zabezpieczało przejścia pielgrzymek z całej Polski. Czwartkowe uroczystości na Jasnej Górze przebiegły bez żadnych wydarzeń mogących zakłócić ich przebieg.

 • "Rambo" - nowy pies patrolowy w częstochowskiej Policji

  Od kilku dni, służbę w szeregach policyjnych psów patrolowo- tropiących pełni 2-letni owczarek niemiecki o imieniu " Rambo ". To kolejny już pies służący w częstochowskiej Policji. Jego opiekunem został przewodnik psów tropiących asp.szt. Marek Ładny z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

 • Bezpieczne Kolonie w Poniku

  Kilka dni temu częstochowscy policjanci odwiedzili dzieci na koloniach organizowanych przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Poniku położonym w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie spotkania mundurowi rozmawiali o bezpieczenstwie podczas wakacji ale także zapewnili dla wszystkich moc atrakcji.

 • 14 sierpnia na Jasną Górę dotarła XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin pod hasłem „Maryjo jestem, pamiętam, czuwam”

  Strażacy w mundurach galowych wmaszerowali na jasnogórski plac w środę, 14 sierpnia, chwilę po godz. 12.00. Pielgrzymka wyruszyła 5 sierpnia z Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika z Warszawy. Trasę 310 km pokonano w 10 dni.

  Mszy św. odprawionej o godz. 13.00 na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

  Tradycyjnie już Komenda PSP w Częstochowie udzielała pielgrzymom niezbędnej pomocy w zakresie zakwaterowania na ostatnich odcinkach drogi na Jasną Górę. Rozwiązanie pielgrzymki nastąpiło w Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie, gdzie wzorem lat ubiegłych na pątników czekał gorący posiłek. Przed posiłkiem odmówiono wspólną modlitwę a Zastępca Komendanta Głównego st. bryg. Arkadiusz Biskup ciepłymi słowami docenił trud poniesiony podczas drogi, a ks.st.bryg. Jan Krynicki (Krajowy Kapelan Strażaków) rozpoczął przygotowania do XIV Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków i ich rodzin na Jasną Górę, która wyruszy w roku 2020 na którą serdecznie zapraszał.

  Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w swoim domku jednorodzinnym? Nie wiesz jak duże będą to koszta i szukasz pomocy w tym zakresie? W tym artykule dowiesz się z jakimi kosztami wiąże się zakup jak i montaż klimatyzacji w Twoim domu!

  Typy urządzeń klimatyzujących

  Aby oszacować koszta zakupu odpowiedniego urządzenia – najpierw trzeba zdecydować się na najlepszy rodzaj klimatyzacji dla danych okoliczności. Jeżeli decydujesz się na klimatyzowanie jednego, niewielkiego pomieszczenia – wówczas idealnie sprawdzi się klimatyzator typu split. Składa się on na jedną jednostkę zewnętrzną i jedną wewnętrzną. Ile wynosi koszt takiego urządzenia? To już zależy od jego mocy chłodniczej. Aby skutecznie schłodzić pomieszczenie o wielkości 25 metrów kwadratowych wystarczy nam moc chłodnicza o wysokości 3,4 kW. Urządzenia w tym przedziale kosztują mniej więcej 1500-2500 złotych. Klimatyzacja Poznań znaleźć można choćby tu.

  Jeżeli chcemy skutecznie chłodzić kilka pomieszczeń w naszym domku jednorodzinnym najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja typu multisplit. W odróżnieniu od poprzednika dzieli się on na kilka jednostek wewnętrznych. Istnieje tu możliwość jednoczesnego chłodzenia kilku pomieszczeń naraz! Potrzebna tu będzie jednak znacznie większa moc chłodnicza – a co za tym idzie znacznie zwiększy się koszt urządzenia. Tutaj będziemy musieli wydać przynajmniej 4000 złotych.Klimatyzacja typu split w domku jednorodzinnym

  Warto wspomnieć o klimatyzatorach przenośnych. Nadają się one jedynie do niewielkich pomieszczeń lub do chłodzenia konkretnego stanowiska pracy. Sprawdzą się jedynie w okresowym chłodzeniu, gdyż pobór mocy w tym przypadku jest znacznie większy niż w klasycznych klimatyzatorach typu split. Klimatyzator przenośny potrzebuje stałego dostępu do okna w celu odpompowywania ciepłego powietrza z wnętrza pomieszczenia. Za taki sprzęt, w zależności od marki, przyjdzie zapłacić nam od 1500 do nawet 3000 złotych.

  Montaż klimatyzacji

  Koszta technologi klimatyzacyjnej to nie tylko zakup odpowiedniego urządzenia. Klimatyzacja to cała instalacja, która wymaga profesjonalnego montażu. W zależności od typu klimatyzacji – instalacja może być dłuższa i bardziej skomplikowana. Montaż standardowej wersji split będzie nas kosztował od 1000 do 1500 złotych z uwzględnieniem kosztów materiałów. Jeżeli zdecydujemy się na multisplita to całkowity koszt może znacznie wzrosnąć. Jest to bowiem znacznie bardziej skomplikowany i czasochłonny montaż. W wielu przypadkach jednak montaż nie będzie stanowił problemu i można tego dokonać samemu. Każdy zestaw instalacyjny posiada instrukcję, gdzie producent zawiera szczegółowe informacje na temat montażu systemu. Jeżeli znasz się na rzeczy to możesz znacznie tu oszczędzić.

  [zdjęcie aktualności]
  14 sierpnia 2019
  Zawodnicy Lwów Avia Częstochowa zdobyli 15 medali podczas Mistrzostw Świata w speedrowerze. Triumfowali zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej.
  [zdjęcie aktualności]
  14 sierpnia 2019
  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej została wyróżniona zaproszeniem do wzięcia udziału w Festiwalu obok m.in.: Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Filharmonii Śląskiej i Krakowskiej Opery Kameralnej.
  [zdjęcie aktualności]
  14 sierpnia 2019
  Urząd Statystyczny w Katowicach rozpoczął badanie plonów zbóż oraz rzepaku i rzepiku. Badanie jest przeprowadzane w indywidualnych gospodarstwach i potrwa do 22 sierpnia.
  [zdjęcie aktualności]
  14 sierpnia 2019
  Trwa tegoroczny sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Do Częstochowy - oprócz wielu innych grup - dotarli też w środę m.in. żołnierze z XXVII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Wojskowej na Jasną Górę. 15 sierpnia odbędą się główne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia ...
 • POLICJANCI Z CZĘSTOCHOWY DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO PIELGRZYMÓW

  Policjanci z komendy miejskiej w Częstochowie zabezpieczają wejście kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów na Jasną Górę. Na głównych ulicach miasta można zaobserwować wzmożony ruch. Policjanci dbają, aby wszyscy bezpiecznie dotarli na główne uroczystości i bez problemu wrócili do domu. Apelują też do wszystkich uczestników ruchu o rozwagę!

 • Ogólnopolskie działania "Sierpniowy weekend"

  Przed nami kolejny długi weekend. Korzystając z wakacyjnej pogody i nadarzającej się okazji na spędzenie wolnego czasu z rodziną, przyjaciółmi wielu z nas wyruszy w trasę. Należy spodziewać się wzmożonego ruchu na głównych drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku. W okresie długiego sierpniowego weekendu do służby skierowana będzie większa niż zwykle liczba policjantów ruchu drogowego, dlatego należy spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach, w tym na głównych ciągach komunikacyjnych.

 • XVII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia w Rabkolandzie

  Najbardziej odjechane Mistrzostwa Polski po raz 17-ty w Rabkolandzie! Mowa o Mistrzostwach Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia, czyli jednej z najbardziej oryginalnych dyscyplin, jakie widział świat! Czyj balon z gumy okaże się tym razem największy?

  Guma balonowa jest znana od ponad 90 lat i dla wielu Polaków była jednym z najcenniejszych i najsmakowitszych przysmaków dzieciństwa. Najlepszy park rozrywki dla dzieci - Rabkoland, jedyne w Polsce miejsce, znane z oryginalnych i nieoczywistych mistrzostw, zaprasza na XVII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. Zawody przeznaczone są dla wszystkich entuzjastów gum do żucia, którzy opanowali trudną sztukę robienia…. jak największych balonów. A nie jest to wcale takie łatwe, jak się wszystkim wydaje!

  Mistrzostwa Polski organizowane są nieprzerwanie od 2003 roku, kiedy to pierwszy raz blisko 500 uczestników spotkało się w Rabce, by przed specjalną komisją z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów z gumy do żucia w Polsce! Historycznym zwycięzca został wtedy Brunon Czerwiński, 14-latek z gminy Bliżyn. Osiągnął on wynik 20 cm średnicy! Aktualny rekord wynosi 26 centymetrów i należy do Bernadetty Czyszczoń z Rabki Zdrój. Czy uda się pokonać aktualną mistrzynię? Czy tytuł pozostanie w Rabce, stolicy dziecięcego uśmiechu i zabawy, czy trafi do innego miasta? Jednego można być pewnym: będzie pełno emocji!

  Technik dmuchania balonów jest wiele, podobnie jak odpowiedniego przygotowania gumy do żucia i jej przeżuwanie. Optymalny czas życia to około 10 minut, najlepiej tuż przed startem, ale zawodnicy mają całkowicie wolną rękę i dowolność w stosowaniu techniki żucia i dmuchania balona. Każdy pomiar dokonywany jest przez sędziów balonowych, którzy używają specjalnych balonomierzy do mierzenia wyników.

  Na zwycięzców Mistrzostw czekają dyplomy, puchary oraz liczne nagrody, w tym bilety do Rabkolandu i Termy Bania oraz nagrody pieniężne. Mistrzostwa poprowadzi niezastąpiony i uwielbiamy w regionie kabaret Śleboda!

  Jak zapisać się na mistrzostwa? Wystarczy dnia 17.08.2019 w godzinach 13:00-15:00 pojawić się w Rabkolandzie i zarejestrować jako uczestnik. W konkursie mogą brać udział uczestnicy w wieku 0-100 lat, jeśli tylko ich żuchwa nie ma nic przeciwko! Udział jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich gości parku.

  Dmuchanie balona z gumy do żucia

  zabawa dla dzieci z gumą do żucia

  [zdjęcie aktualności]
  13 sierpnia 2019
  Odcinek od ul. Mstowskiej do skrzyżowania z ul. Mączną zostanie zamknięty dla kierowców w związku z rozpoczęciem prac przy budowie ul. Zawodziańskiej – informuje MZDiT.
  [zdjęcie aktualności]
  13 sierpnia 2019
  Już po raz 18. filmowcy nie będący zawodowcami mają okazję zaprezentować swoje autorskie spojrzenie na najróżniejsze aspekty życia miasta. OKF ,,Iluzja” czeka na zgłoszenia do konkursu na film o Częstochowie do 31 października.
  [zdjęcie aktualności]
  13 sierpnia 2019
  Drzewa przy ulicy Wieluńskiej zostały ponumerowane. Nie oznacza to jednak konieczności ich wycinki. To efekt przeglądu, który ma określić zakres niezbędnych prac pielęgnacyjnych w koronach drzew.
 • Działania "Prędkość"

  14 sierpnia 2019 roku Policja przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolo-prewencyjne pn. „Prędkość”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.