Policjanci z częstochowskiego wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą zatrzymali 7 osób, związanych z grupą przestępczą, która składowała substancje niebezpieczne na terenie woj. śląskiego i opolskiego. 4 mężczyzn trafiło do aresztu, a 3 zostały objęte policyjnym dozorem. Łącznie policjanci ujawnili około 1 mln litrów niebezpiecznych substancji. Za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób grozi do 10 lat więzienia. Ostrzegamy przed bezprawnym procederem składowania odpadów.

Grupa śledczych z Częstochowy zajmująca się zwalczaniem groźnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych została powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach pod koniec 2019 roku. Czynności operacyjno-rozpoznawcze podejmowane są w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Do tej pory śledczy zatrzymali 58 podejrzanych, 27 z nich trafiło do aresztu.

W ubiegłą środę częstochowscy stróże prawa zatrzymali 7 mieszkańców województwa śląskiego w wieku od 29 do 58 lat w związku ze składowaniem odpadów niebezpiecznych zagrażających życiu i zdrowiu wielu osób.

W 2017 roku na terenie Kędzierzyna – Koźla (woj. opolskie) przestępcy zgromadzili około 700 tysięcy litrów trujących śmieci, a w Pasiece (woj. śląskie) około 300 tysięcy litrów niebezpiecznych substancji. Trujące śmieci składowane były w plastikowych mauzerach oraz w beczkach. Badania laboratoryjne wykazały, że znajdowały się w nich substancje wysoko łatwopalne, mutagenne i o właściwościach drażniących i żrących. W związku z tym, że były one niewłaściwie przechowywane, stanowiły realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

7 osób będzie odpowiadało za sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, a 6 dodatkowo usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Katowicach, 4 mężczyzn w wieku 58, 37, 42 i 44 lat trafiło do aresztu, a 3 osoby w wieku 50, 46 i 29 lat zostały objęte policyjnym dozorem i mają zakaz opuszczania kraju.

Apelujemy!

Każdy, kto jest świadkiem składowania odpadów, powinien zawiadomić odpowiednie służby. Apelujemy przede wszystkim do osób, które mieszkają w pobliżu mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych oraz osób w takich miejscach. Swoje spostrzeżenia można zgłaszać pod numerem alarmowym 997 lub 112, a także przez Internet – za pomocą narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

  • rozkopana ziemia
  • beczki z niebezpiecznymi substancjami ustawione w pomieszczeniu gospodarczym
  • beczki z niebezpiecznymi substancjami ustawione w pomieszczeniu gospodarczym
  • beczki z niebezpiecznymi substancjami ustawione w pomieszczeniu gospodarczym
  • niebezpieczne odpady w beczkach ustawione na otwartej przestrzeni
  • policjanci kamizelkach odblaskowych prowadzą zatrzymanego do prokuratury w Katowicach