Leczenie endometriozy krok po kroku

3 min czytania
Leczenie endometriozy krok po kroku

Endometrioza to schorzenie dotykające kobiet, u których błona śluzowa macicy - endometrium - rozrasta się poza jamę macicy. To zaburzenie wpływa na funkcjonowanie całego układu rozrodczego i organizmu pacjentki. Bardzo często utrudnia zajście w ciążę lub powoduje niepłodność. Endometrioza może pojawiać się w obrębie narządów płciowych i atakować jajowody, jajniki, mięśnie macicy czy pochwę, ale występuje również w innych narządach niepowiązanych z macicą, takich jak jelita czy pęcherz moczowy. W skrajnych przypadkach zdarzało się, że komórki endometrium były wykrywane nawet w odległych płucach czy mózgu. Pojawia się ona również w bliźnie po cięciu cesarskim.

Objawy endometriozy

Objawy endometriozy różnią się w zależności od lokalizacji ognisk endometriozy - miejsc zajętych komórkami przerośniętego endometrium. Wyróżnić można jednak nieprzyjemną bolesność w czasie współżycia płciowego, bóle owulacyjne oraz przewlekłe dolegliwości bólowe w obrębie macicy. Zdarza się, że pojawiają się krwawienia poza miesiączką lub nadmiernie obfite krwawienia miesiączkowe, biegunki, nudności, zaparcia, wzdęcia, krwiomocz, nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego, ogólne osłabienie organizmu czy krwawienia z przewodu pokarmowego. Endometrioza może też przebiegać bezobjawowo - wtedy wykrywana jest najczęściej przypadkowo, podczas rutynowej kontroli ginekologicznej.

Jak leczyć endometriozę?

Endometriozę można leczyć metodami farmakologicznymi, chirurgicznymi lub skojarzonymi, a dobór sposobu leczenia uzależniony jest od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim stopień zaawansowania choroby oraz lokalizacja ognisk chorobowych, nasilenie dolegliwości i obecność innych schorzeń, wiek pacjentki oraz to, czy pragnie w przyszłości zajść w ciążę.

Podczas terapii farmakologicznej podejmowane jest leczenie hormonalne oraz objawowe, przeważnie przeciwbólowe. Podczas leczenia hormonalnego celem jest wyciszenie czynności hormonalnej jajników, co prowadzi do zaniku ognisk endometrium. Stosowane jest ono przy nieoperacyjnych postaciach endometriozy, niedoszczętności operacji lub przy nawrocie dolegliwości. Wyboru środków do leczenia farmakologicznego dokonuje się na podstawie indywidualnych uwarunkowań i potrzeb pacjentki oraz po analizie ewentualnych skutków ubocznych terapii hormonalnej. Do substancji stosowanych podczas terapii farmakologicznej należą dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne hamujące cykl i przerywające wydzielanie estrogenów i progesteronu podrażniających ogniska endometriotyczne przez jajniki, progestageny, niesteroidowe leki przeciwbólowe, danazol, inhibitory aromatazy (anastrozol, letrozol) oraz analogi gonadoliberyny - buserelina, nafarelina i goserelina.

Leczenie chirurgiczne endometriozy natomiast można podzielić na zachowawcze i radykalne w zależności od tego, jaki zakres obejmuje zabieg operacyjny. Operacja zazwyczaj polega na usunięciu ognisk oraz torbieli endometrialnych, całego jajnika lub w skrajnych przypadkach całej macicy z przydatkami, jednak jest to ostateczność. Zabiegi najczęściej przeprowadzane są mniej inwazyjną metodą laparoskopową. Ich celem jest usunięcie całości widocznych zmian endometriotycznych oraz zrostów tak, aby przywrócić prawidłowe warunki anatomiczne.

Dieta w endometriozie

Dieta również ma znaczenie w leczeniu endometriozy i łagodzeniu jej objawów. Zalecane są produkty zawierające kwasy omegą-3 takie jak orzechy włoskie i ryby - tuńczyk oraz łosoś. Ponadto wskazane jest spożywanie żywności łagodzącej stany zapalne. Polecane będą produkty zawierające antyoksydanty, jabłka, rabarbar, marchew, brązowy ryż, rzepa, sałata, siemię lniane, oliwa z oliwek, olej lniany i gruboziarniste kasze. Warto również suplementować witaminy: witaminę A biorącą udział w tworzeniu komórek rozrodczych, mającą ponadto działanie przeciwzapalne, witaminę D regulującą komórki układu odpornościowego, witaminę C regulującą poziom hormonu stresu, działającą antywirusowo i antybakteryjnie oraz witaminę E, która pomaga kobietom z bolesnymi, długimi miesiączkami i obniża ryzyko endometriozy.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

czestochowanews_kf