Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Przedszkolaki i uczniowie częstochowskich szkół uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowując i dekorując biało-czerwonymi flagami swoje domy i placówki szkolne.

W odpowiedzi na skierowaną z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta prośbę odpowiedziało ponad 20 placówek, których uczniowie przygotowali własne flagi i udekorowali nimi swoje placówki. Efekty ich pracy są dostępne w linkach poniżej.

Obchodzony 2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to narodowe święto, wprowadzone ustawą z 20 lutego 2004 roku. Biało-czerwone barwy naszej flagi oraz godło z Orłem Białym i hymn „Mazurek Dąbrowskiego” są polskimi symbolami narodowymi, które mają swoją historię. Samo słowo „flaga” wywodzące się z języka niemieckiego oznacza „najważniejszą z chorągwi”. W przeszłości chorągwie traktowano z czcią i często można było je ujrzeć podczas bitew jako znak danej armii. Kolorystyka naszej flagi oczywiście nie jest przypadkowa. Z bielą kojarzy się czystość, porządek i szlachetność, natomiast z czerwienią: ogień, krew, odwaga i waleczność. Pierwszy raz barwy te jako barwy narodowe pojawiły się w 1792 roku przy okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Od tamtej pory towarzyszyły już Polakom w różnych formach (opasek, kokardek, kotylionów) w wielu historycznych momentach – podczas walk niepodległościowych, a także na emigracji. Po odzyskaniu niepodległości biel i czerwień, umieszczone w formie poziomych pasów na fladze uznano za barwy narodowe w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku. Niestety po wybuchu II wojny światowej nadeszły trudne lata dla polskich symboli narodowych. Prezentowanie naszej flagi było zabronione, a co gorsze – surowo karane. Na szczęście dzisiaj możemy bez ograniczeń cieszyć się polską flagą.Rok 2021 to kolejny rok wypełniony ważnymi rocznicami, jak 400 rocznica bitwy Chocimskiej, 200 rocznica śmierci Napoleona Bonaparte, 100 rocznica Konstytucji marcowej z 1921r., III Powstanie Śląskie, w którym ważną rolę odegrała Częstochowa i częstochowianie.

FLAGI PRZYGOTOWANE PRZEZ UCZNIÓW:

- MP 19

- MP 33

- MP 41

- MP 08

- MP 20 Smoki

- MP 38

- MP 13 Biedronki

- MP 05

- MP 13 SP 02

- SP 02

- SP 38 - 3a

- SP 50

- SP 31

- SP 25

- SP 16

- ZSP 1 MP02

- SP 07

- SP 37

- SP 34 - 2c

- VIII LOS

- ZSP 06