Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

„Psia kupa to nie koniec świata, po prostu posprzątaj” – przekonuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie w najnowszej odsłonie akcji edukacyjnej pod hasłem „Czyste podwórko”. W ten sposób miejska spółka po raz kolejny chce zachęcić mieszkanki i mieszkańców do sprzątania po swoich czworonogach.

Akcja ZGM „TBS” „Czyste podwórko” trwa od 2017 roku. Do lokatorów zasobów komunalnych regularnie trafiają plakaty z wizerunkiem psa przypominające o obowiązku sprzątania po swoim pupilu. Kilka lat temu symbolem akcji był buldog, w tym roku – sympatyczny jamnik, który w żartobliwy sposób zwraca się do swojego pana, by ten po nim posprzątał. Z myślą o właścicielach czworonogów ZGM „TBS” jak co roku zakupił także kilka tysięcy worków na psie odchody.

- Warto poświęcić swój czas na sprzątanie po pupilu. To tylko dwie minuty, a zyskujemy czyste i zadbane otoczenie. Jest to szczególnie ważne w kontekście małych dzieci, które bawią się w piaskownicach i na podwórkach. Nie szukajmy dłużej wymówek - lokatorzy mają dostęp do woreczków na psie odchody w każdym oddziale eksploatacji ZGM „TBS” – mówi Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM „TBS” w Częstochowie.  
Akcji towarzyszyć będzie także spot radiowy emitowany w lokalnej rozgłośni radiowej.

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach miejska spółka oddziaływała na mieszkańców także tabliczkami w kształcie czworonogów, na których umiejscowiono napisy z zabawnymi hasłami nadesłanymi przez częstochowianki i częstochowian w ramach konkursu „Czyste podwórko”. ZGM „TBS” postawił także 30 tablic w kształcie znaków drogowych przypominających mieszkańcom o obowiązku sprzątania po swoim psie oraz o obowiązującym  „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Częstochowy”. Jasno określa on obowiązki właścicieli psów:

„Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do:
– niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe na klatkach schodowych, na skwerach i trawnikach oraz w innych miejscach służących do publicznego użytku (obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych)”.

Za niesprzątanie odchodów po psie można otrzymać mandat od 20 do nawet 500zł.

AW, ZGM „TBS”