Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

16 czerwca 2020 roku rozpoczęła się kampania profilaktyczno-edukacyjna "Życie jest przed Tobą, nie w smartfonie". Przedsięwzięcie miało na celu uświadomienie zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym, jakie konsekwencje niesie za sobą życie w wirtualnym świecie. W ramach akcji zorganizowany był konkurs dla dzieci i młodzieży, polegający na napisaniu własnego utworu literackiego lub rysunku w wybranej formie.

Żyjemy w czasach, gdy telefon komórkowy i jego młodszy brat - smartfon z dostępem do Internetu stanowią nieodłączne narzędzie, jakim się na co dzień posługujemy. Dzięki tej technologii łatwo możemy zrobić zakupy przez Internet, zapłacić rachunki, nawiązać rozmowę video ze znajomymi czy być aktywnym na portalach społecznościowych. Pomimo możliwości, jakie daje nam dostęp do nowoczesnej technologii, niesie też za sobą ogromne zagrożenia, jeśli użytkownik nieprawidłowo z nich korzysta. Oprócz cyberzagrożeń związanych z licznymi przestępstwami w sieci, jak oszustwa internetowe, grooming czy nielegalne treści, używanie smartfona przez pieszego podczas korzystania z drogi czy podczas kierowania samochodem lub rowerem stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ramach akcji profilaktycy z Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą rozmawiali o tym jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nadmierne i nieprzemyślane korzystanie z telefonu. Zorganizowany był również konkurs polegający na napisaniu własnego utworu literackiego w wybranej formie (wiersz, opowiadanie, bajka) lub rysunku z przeznaczeniem dla nastoletnich odbiorców. Utwór miał promować bezpieczne wakacje bez smartfona.

Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt prac. Z każdej kategorii wybrano 4 najlepsze prace. Nagrody zostaną dostarczone do zwycięzców w najbliższym czasie. Dzięki hojności współorganizatorów kampanii, każde zgłoszenie zostanie dodatkowo nagrodzone drobnym upominkiem. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Klasy 0 -IV

 1. Maja Pluta

 2. Alan Machniak-Piec

 3. Jakub Gorgoń

 4. Maciej P

Klasy IV-VIII

 1. Fabian Zalejski

 2. Natalia Kmiecik

 3. Tomek Ratajczak

 4. Roksana Dąbrowska

Nagrody w dodatkowej Kategorii „Życie bez smartfona na wsi”

 1. Aleksandra Pietrzyk

 2. Maciej Pietrzyk

 3. Wiktoria Synowiec

Przypominamy korzystając ze smartfona nie należny wyłączać myślenia, zarówno na drodze, podczas prac rolnych czy w życiu codziennym.