W ten weekend zakończą się ferie zimowe dla uczniów m.in. z naszego województwa. Wiele osób będzie wracało z zimowego wypoczynku do domów. W związku ze spodziewanym wzmożeniem ruchu kołowego, na drogach Częstochowy pojawi się więcej patroli ruchu drogowego, które będą dbać o bezpieczenstwo podróżujących.

Tak jak w przypadku rozpoczęcia ferii, również podczas ich zakończenia funkcjonariusze prowadzić będą na drogach wzmożone kontrole. Przypominamy podróżnym, że podczas działań „Bezpieczne ferie” policjanci zwracają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w autobusach, jak i w samochodach osobowych, a także na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia bagaży, czas pracy kierowców (w przypadku przewozów autobusowych). Sprawdzają też stan trzeźwości kierujących.

Kierowcy mogą się spodziewać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z videorejestratorami. Dla piratów drogowych, osób, które ryzykując własnym życiem stwarzają olbrzymie zagrożenie dla innych, nie będzie taryfy ulgowej.

Przypominamy również, aby nie tamować i nie utrudniać ruchu na drodze innym uczestnikom. Kierujący pojazdem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni oraz nie zajmować więcej niż jednego pasa ruchu.Starajmy się także nie odkładać powrotów na ostatnią godzinę. Spokojniej i bezpieczniej wrócimy wyjeżdżając wcześniej.

Pamiętajmy! Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  • badanie stanu trzeźwości kierującej
  • policjantka przy samochodzie podaje kierowcy odblask