15 sierpnia na Jasnej Górze odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodami Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy wzięli udział w sumie pontyfikalnej i Apelu Jasnogórskim.

Na czwartkowe uroczystości do Częstochowy przybyły tysiące wiernych z całego kraju. O godzinie 11.00 rozpoczęła się suma pontyfikalna, której przewodniczył abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. O godz. 21.00, w związku z obchodami Święta Wojska Polskiego, w Kaplicy Matki Bożej odbył się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego - z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego. Po Apelu uczestnicy przeszli na pod mury klasztoru, gdzie oddano honorowe salwy z armat. W wieczornych uroczystościach związanych ze Świętem Wojska Polskiego wzięli także udział przedstawiciele władz samorządowych miasta z przydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem.

Spokojny szczyt pielgrzymkowy – statystyki Straży Miejskiej

Czwartkowe uroczystości przebiegły spokojnie. Częstochowska Straż Miejska nie odnotowała poważniejszych incydentów. Do godz. 14 jedna osoba zagubiła się w tłumie, ale szybko się odnalazła.

14 i 15 sierpnia dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odebrali 90 zgłoszeń z wnioskami o interwencję. Najwięcej zdarzeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych i zakłócania spokoju i porządku publicznego. Łącznie przez dwa dni było 30 tego typu zgłoszeń. W zapewnieniu spokoju i porządku publicznego pomagały też kamery miejskiego monitoringu - jego pracownicy przeprowadzili w środę i czwartek 4 obserwacje, które wymagały interwencji służb.

Kolejny „szczyt pielgrzymkowy” planowany jest na 26 sierpnia i dni poprzedzające kolejne święto maryjne, kiedy na Jasną Górę będą wchodzić kolejne duże piesze grupy pielgrzymów.