Dzielnicowi z Częstochowy podczas codziennych spotkań z obywatelami dbają o ich bezpieczeństwo i pomagają rozwiązywać problemy. Często też uczestniczą w spotkaniach ze społecznością lokalną, informując o występujących w danym rejonie zagrożeniach. W ubiegły piątek spotkali się z seniorami przy Parafii Najświętszej Maryi Panny oraz pod Jasną Górą, by przestrzec przed oszustami działającymi "pod legendą". W ubiegłym roku doszło do 19 oszustw tego typu na terenie miasta Częstochowy.Do końca maja br. oszukanych zostało 8 kolejnych osób, w tym jedna częstochowianka, która straciła oszczędności życia na kwotę 50tys.zł.

Komendant Miejski Policji w Częstochowie apeluje do seniorów:

"Szanowni Państwo!

Pomimo licznych akcji edukacyjnych, przestępcy działający pod tzw. legendą wciąż oszukują starsze osoby, okradając je z oszczędności całego życia.

Schemat działania jest podobny. Oszuści dzwonią najczęściej na telefon stacjonarny, podając się za członków rodziny i w trakcie rozmowy informują, że znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują znacznej sumy pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia szpitalnego lub zadośćuczynienia za spowodowanie wypadku. Często też podszywają się pod policjantów, opisując fikcyjną akcję operacyjną prosząc o przekazanie oszczędności.

Przestrzegamy przed tego typu rozmowami! Nigdy nie należy przekazywać swoich danych osobowych ani żadnych pieniędzy obcym osobom. Zawsze należy sprawdzić z kim rozmawiamy. Jeśli nie mamy pewności kto do nas dzwoni, koniecznie trzeba się rozłączyć i zadzwonić do osoby zaufanej, by sprawdzić rzetelność podanych w słuchawce informacji. Każdorazowo należy wybrać numeru kogoś z bliskich lub zadzwonić na policję pod numer 997 i opowiedzieć o zdarzeniu, jakie miało miejsce. Proszę pamiętać, że policja nigdy nie dzwoni do obywatela i nie zwraca się o pomoc materialną.

Oprócz oszustw telefonicznych, równie często złodzieje pukają do naszych drzwi. Podają się za pracowników różnych instytucji, jak np. spółdzielni, ZUS, wodociągów czy gazowni. Gdy zostaną wpuszczeni do środka, wykorzystują nieuwagę mieszkańca i okradają go z pieniędzy i kosztowności. Dlatego przed otwarciem drzwi nieznajomemu, należy poprosić o okazanie legitymacji. Jeśli nie mamy pewności co do tej osoby poprośmy by przyszedł z naszym sąsiadem lub przyszedł w innym terminie, gdy nie będziemy sami w domu. Można też zadzwonić do danej instytucji i spytać, czy pod nasz adres skierowany był pracownik.

Nie należy też wpuszczać do mieszkania obcych osób, które oferują do kupienia atrakcyjny towar, jak np. biżuterię, perfumy, pościel czy zestaw sztućców. Nigdy nie ma pewności, czy za drzwiami nie stoi złodziej, który chce ukraść dorobek naszego życia.

Apelujemy do Państwa o rozwagę i rozsądek!

Seniorzy! Nie ufajcie obcym! Nie wpuszczajcie nieznajomych do swoich domów! Jeśli spotka Was niecodzienna sytuacja, poinformujcie kogoś z rodziny, sąsiada, znajomego lub zadzwońcie na policję wybierając numer alarmowy 997! Nie dajcie się oszukać!"

  • policjanci rozdają ulotki seniorom w rejonie Kościoła
  • dzielnicowi wręczają ulotki seniorom w rejonie Jasnej Góry