Ponad 150 uczennic i uczniów częstochowskich szkół wzięło udział w spotkaniu wokół publikacji pt. ,,Częstochowa w PRL-u”. Spotkanie, które odbyło się 14 maja w Ratuszu, było nietypową lekcją historii, a zarazem debatowania.

Publikacja „Częstochowa w PRL-u” to zbiór tekstów poświęconych szeroko rozumianemu życiu miasta w okresie Polski Ludowej – przemysłowi, spółdzielczości, ochronie zdrowia, ale i peerelowskiej codzienności Częstochowy. Każdy z gości wtorkowego spotkania otrzymał w prezencie I tom wydawnictwa. W planach są kolejne części.  
 
W sali reprezentacyjnej Ratusza o Częstochowie w latach 1945-1989 opowiadali Jarosław Kapsa i Janusz Kołodziejski, którzy współtworzyli publikację. Młodzież miała niecodzienną okazję, by posłuchać o historii ostatnich kilkudziesięciu lat – ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów naszego miasta – ale też przekonać się, jak wygląda debata, której uczestnicy odnoszą się do omawianych kwestii merytorycznie i bez niepotrzebnych emocji, mimo różnic poglądów. Rozmówcy zachęcali też młodych ludzi do własnych poszukiwań odpowiedzi na pytania, na które mogą napotkać ucząc się historii.      

Spotkanie zorganizowało Muzeum Częstochowskie oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta.  
 Marcin Breczko