Jak co roku, w tym również, w okresie świąt wielkanocnych, prowadzone są ogólnokrajowe działania prewencyjno-kontrolne pn. „Bezpieczny weekend–Wielkanoc”. Rozpoczynają się już dzisiaj i potrwają aż do wtorku. W tych dniach będzie można spotkać na drogach więcej niż zazwyczaj, policyjnych patroli. Wszystko po to, aby każdy szczęśliwie dotarł do celu i mógł spotkać się z najbliższymi.

Jak to bywa w takim okresie, na drogach i przed sklepami pojawia się więcej samochodów. Taka sytuacja może generować wzrost liczby kolizji lub nawet wypadków. Wiedzą o tym dobrze specjaliści z drogówki, dlatego, szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, prowadzą wzmożone kontrole pojazdów, stanu trzeźwości kierowców i prędkości, z jakimi się przemieszczają.

Zwiększonego ruchu należy spodziewać się głównie 19 i 22 kwietnia. Będzie to związane z wyjazdami i powrotami ze świątecznego odpoczynku. Nad tym wszystkim będą czuwać policjanci. Mundurowi zadbają zarówno o bezpieczeństwo zmotoryzowanych uczestników ruchu, jak i pieszych. Nie pominą także płynności ruchu i tego, żeby podróżujący poruszają przepisy ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że Wielkanoc to czas refleksji, nadziei, radości i życzliwości. Postarajmy się więc, by podróż samochodem, pomimo możliwych utrudnień na drodze, była przyjemna i bezpieczna.

Apelujemy do kierujących o rozwagę podczas jazdy. Nie bagatelizujmy przepisów ruchu drogowego, stosujmy się do ograniczeń prędkości, respektujmy prawa pieszych, a przede wszystkim nie wyjeżdżajmy w trasę, jeżeli wcześniej piliśmy alkohol.

Działania „Bezpieczny weekend–Wielkanoc” dodatkowo będą wpierane policyjną akcją informacyjno-edukacyjną „Na Drodze - Patrz i Słuchaj”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na relacje pomiędzy kierowcami, a niechronionymi uczestnikami ruchu. Tu, policjanci będą głównie podkreślać konieczność ustępowania pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach, czy obserwację przez kierowcę drogi i jej otoczenia oraz zachowania szczególnej ostrożności w trakcie zbliżania się do przejścia dla pieszych. W przypadku pieszych natomiast, mundurowi przypomną o zagrożeniach związanych m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, przebieganiem przez nie, wchodzenia na pasy tuż przed jadącym pojazdem lub rozmawiania przez telefon podczas przechodzenia przez jezdnię.

 

 

Źródło: KWP Katowice