W Częstochowie goszczą uczniowie ze szkoły podstawowej w Pradze. Ich wizyta to efekt programu wymiany młodzieży pomiędzy dwiema partnerskimi szkołami z Częstochowy i stolicy Czech.

Grupa 18 uczniów wraz z dwiema opiekunkami przybyła do Częstochowy 18 marca. Pierwszego dnia zagraniczni goście spotkali się z polskimi kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 48 oraz rodzinami, które udzieliły im zakwaterowania w ramach programu wymiany. Dziś odwiedzili Urząd Miasta, gdzie o Częstochowie rozmawiali z zastępcą prezydenta Częstochowy Jarosławem Marszałkiem. Po spotkaniu w sali sesyjnej przeszli na plac Biegańskiego, gdzie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wybrali się też na spacer Alejami, zwiedzanie Ratusza i Jasnej Góry. Jutro pojadą na wycieczkę do zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach oraz na zajęcia na basenie. Do domu wrócą w czwartek.

Odwiedziny uczniów z czeskiej Pragi to efekt podpisanego w 2016 roku, edukacyjnego porozumienia pomiędzy częstochowską SP 48 i Szkołą Podstawową Praga 9. Na jego mocy obie placówki zobowiązały się do wzajemnej współpracy i odwiedzin uczniów. Pierwsza wymiana odbyła się przed dwoma laty. Po jej sukcesie obie strony postanowiły kontynuować projekt w latach kolejnych. Tegoroczną wymianę rozpoczęli częstochowianie, którzy w dniach 5-8 marca odwiedzili stolicę Republiki Czeskiej. Zwiedzali miasto i jego zabytki, spędzali czas z rówieśnikami, poznawali kulturę i styl życia obcokrajowców. Przyjazd uczniów z Pragi to drugi element programu.

łs


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.