Polityka monetarna reguluje popyt na pożyczki krótkoterminowe oraz długoterminowe w bankach detalicznych, a także w sektorze pozabankowym. Za zarządzanie polityką monetarną odpowiada w kraju Narodowy Bank Polski, którego poczynania powinien śledzić de facto każdy kredytobiorca. Z jakiego powodu?
Niskie stopy procentowe, a rosnący popyt na pożyczki krótkoterminowe
Popyt na pożyczki krótkoterminowe jest największy przy obowiązywaniu bardzo niskich stóp procentowych. Akurat w Polsce niskie stopy procentowe to pokłosie ostatniego kryzysu finansowego, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, a przeszedł naturalnie na Strefę Euro. Do tej pory wiele krajów boryka się z problemami zadłużeniowymi, walutowymi (Grecja to jeden z najlepszych przykładów) i można powiedzieć naciąganą księgowością w kluczowych instytucjach. Niskie stopy procentowe uruchamia się, aby przyśpieszyć docelowo konsumpcję. To widać bardzo dobrze w kraju, gdzie pożyczki gotówkowe, chwilówki trafiają właśnie na bieżące potrzeby konsumpcyjne, na spłatę rachunków, drobne naprawy domowe, wycieczki. Konsumpcja wychodzi na pierwszy plan. Niskie stopy procentowe to tani kredyt i nieopłacalne oszczędzanie na lokatach bankowych w tym samym czasie.
A co z wysokimi stopami procentowymi?
Okres podnoszenia stóp procentowych jest już ryzykowny z perspektywy pożyczkobiorcy, ponieważ koszty spłaty zobowiązania automatycznie rosną. Banki detaliczne biorą odpowiedzialność za aktualizację wysokości rat zgodnie z przepisami. Kredytobiorca nie musi samodzielnie obserwować wzrostu stóp procentowych. Otrzyma taką informację z banku, instytucji pożyczkowej. Wysokie stopy procentowe docelowo hamują gospodarkę, w której pojawia się znacząca inflacja. Austriacka Szkoła Ekonomii łączy wyraźnie zmiany w stopach procentowych z występowaniem kryzysów finansowych na rynkach międzynarodowych. Gospodarka pobudzona kredytem gotówkowym, krótkoterminowym i po pewnym czasie schłodzona nie rozwija się w sposób naturalny, a bardzo sztuczny, wręcz sterowany. Przy wysokich stopach procentowych występuje też tendencja do oszczędzania, a nie do wydawania.
Wyznaczenie właściwego momentu wejścia do zobowiązania
Polityka monetarna przechodzi płynnie w cykl koniunkturalny, w którym występują okresy kryzysowe i wzrostowe. Kredytobiorca świadomy podobnych wartości znacznie lepiej wytypuje moment podpisania opłacalnej umowy, a tym samym sporo zaoszczędzi. W roku 2019 prawdopodobnie stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian, o czym świadczą komunikaty z Rady Polityki Pieniężnej.
Więcej informacji
Pod adresem https://www.centrumpozyczek360.pl/chwilowki znajdziesz wiele ofert pożyczek krótkoterminowych i opinii - zobacz więcej