Ortodoncja to trudna dziedzina stomatologii. Ortodonta musi nie tylko rozpoznać wadę zgryzu, ale również zaproponować leczenie, przeprowadzić je, zakładać i zdejmować aparat na zęby. W ostatnich latach ortodoncja stała się bardzo modna. O ile jeszcze kilkanaście, czy kilka lat temu ortodontę odwiedzały głównie dzieci, to dziś wielu dorosłych ludzi jest klientami ortodontów. Ortodonta pomaga zarówno na płaszczyźnie estetycznej, jak medycznej. Ale skąd w ogóle wziął się ten zawód i jaka jest historia ortodoncji?

Czym zajmuje się dobry ortodonta?

Dobry ortodonta Warszawa, czy w jakimkolwiek innym mieście, zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo – twarzowych. Koryguje także wszelkie nieprawidłowości zębowe. Dobry ortodonta podejmuje się leczenia każdego pacjenta: zarówno dziecka jak i osoby dorosłej, o ile nie ma przeciwskazań medycznych. Leczenie przeprowadzane przez ortodontę polega przede wszystkim na zakładaniu aparatu na zęby, a następnie kontrolowaniu przebiegu leczenia. Oczywiście, przed rozpoczęciem leczenia, ortodonta zleca szereg badań, zarówno ogólnych, jak i zdjęć zębów, tak, aby jak najlepiej mógł opracować plan leczenia dla konkretnego pacjenta.

Ortodoncja i jej historia

Jak można się spodziewać, ludzie od zawsze mieli problemy ze swoimi zębami. Dlatego, nikogo nie powinno dziwić, że już kilka milionów lat temu usuwano sobie zęby, co uważa się za początki chirurgii stomatologicznej – oczywiście bardzo prymitywnej. Następnie, już nie tylko wyrywano zęby, ale również podejmowano próby ich leczenia – pierwsze ślady po leczeniu zębów odnotowuje się na ok. 12 tys. lat p.n.e. Zęby posiadają widoczne ślady zdrapanych fragmentów z próchnicą. Co zaskakujące, już 9 tysięcy lat temu, ludzie nie tylko borowali zęby, ale również wypełniali ubytki, o czym świadczą zachowane do dziś czaszki z zębami oraz same żeby. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, jak wcześnie zaczęto stosować protezy zębowe. Badacze twierdzą, że pierwsze protezy zaczęto wytwarzać już w VIII w. p.n.e., a ich twórcami byli Etruskowie.

Ortodoncja jako specjalizacja zaczęła rozwijać się jednak dopiero w XX wieku. W roku 1900 Edward H. Angle otworzył szkołę, w której kształcono zarówno z zakresu stomatologii, jak i ortodoncji. Ortodoncja bardzo się zmieniała. Początkowo nie przypuszczano, że wady mogą być genetyczne, używano również wyłącznie materiałów szlachetnych. Z czasem wiedza rosła, pojawiały się nowe techniki i sposoby leczenia, a także zaczęto wykorzystywać nowe materiały – stal nierdzewną, płytki aktywne etc.

Współczesna ortodoncja cały czas się rozwija. Obecnie dobry ortodonta może zaproponować nam różne rodzaje leczenia, lecz najskuteczniejszym sposobem na skorygowanie wad uzębienia pozostają nadal aparaty na zęby. Wyróżnia się aparaty na zęby ruchome oraz stałe. Aparaty ruchome stosuje się w szczególności u dzieci, a są to aparaty mechaniczne, mechaniczno – czynnościowe, a także czynnościowe. U dorosłych zaleca się noszenie aparatów stałych. Do wyboru są aparaty na zęby metalowe, kryształowe, porcelanowe i wiele innych.

Ceny aparatów na zęby zależą od tego, z jakiego materiału są wykonane. Aparaty na zęby ruchome mają znacznie niższe ceny, a wielu przypadkach mogą być również refundowane. Warto pamiętać o tym, że każdą wadę można wyleczyć lub w dużym stopniu skorygować. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, a im wcześniej udamy się do polecanego ortodonty – tym lepiej.

historia zawodu ortodonta