1. Podnoszenie wałów na rzece Warcie.

W związku z długotrwałymi opadami w południowej Polsce poziom wód w ciekach wodnych w dorzeczu Warty uległ znacznemu podwyższeniu w związku z czym Prezydent Miasta w dniu 10 września 2018 o godzinie 8.00 wprowadził na terenie miasta Częstochowa stan pogotowia przeciwpowodziowego. W związku z wezbraniem wód rzeki Warty oraz przekroczeniem stanu alarmowego w dniu 12 września 2018 roku o godzinie 23.00 Prezydent Miasta wprowadził na ternie miasta alarm przeciwpowodziowy. Podczas monitoringu wałów na rzece Warcie na wysokości Galerii Jurajskiej stwierdzono przecieki infiltracyjne lewego wału przeciwpowodziowego, w związku z czym Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego Prezydenta Miasta podjął decyzję o wzmocnieniu i podniesieniu wałów w tym miejscu.

2. Ewakuacja

Po otrzymaniu informacji o podłożeniu materiałów niebezpiecznych zarządca V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza podjął decyzję o ewakuacji osób znajdujących się w budynku szkoły.

W momencie zakończenia ewakuacji szkoły służby otrzymały informacje o wystąpieniu pożaru na terenie Centrum Handlowego - Galeria Jurajska zarządca obiektu podjął decyzję o jego ewakuacji.

3. Wypadek

Przy Centrum Handlowym - Galeria Jurajska doszło do wypadku autobusu komunikacji miejskiej i dwóch samochodów osobowych (samochody osobowe spłonęły). W związku z uszkodzeniem autobusu komunikacji miejskiej wystąpił wyciek substancji ropopochodnych do rzeki Warty. Ze zgłoszenia jednoznacznie wynika, że jest to zdarzenie komunikacyjne o charakterze masowym. Przewidywana ilość osób poszkodowanych ok. 12.

Powyższe to scenariusz ćwiczeń sprawdzających założenia planu ratowniczego dla miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego organizowanego w ramach ćwiczeń z zakresu Zarządzania Kryzysowego "Częstochowa 2018". Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie praktyczne możliwości operacyjnych służ ratowniczych oraz koordynację i współdziałanie wszystkich służb z terenu miasta i powiatu częstochowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji

Zdjęcia Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego w Częstochowie.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.