Pojawił się na głównym częstochowskim placu obok letniej kawiarenki. Daje możliwość relaksu wszystkim, którzy przysiądą tam na ławkach i leżakach pod niskopiennymi brzozami.

Nowa, zielona strefa wypoczynku na placu Biegańskiego to element miejskiego programu ,,Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Pod 15 brzozami, ze zwisającymi w formie parasola koronami, ustawiono 18 ławek oraz 9 leżaków, na których można odpocząć w wygodnej, półleżącej pozycji. Siedziska ławek i oparcia leżaków wyłożone są świerkowymi deskami. Donice, w których zasadzono brzozy, zrobione są ze stali nierdzewnej. Całość stanowi zwarty, zacieniony kompleks zieleni, między Odwachem obok Ratusza, a letnią kawiarenką.

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy planuje w najbliższym czasie uzupełnić rosnące w donicach brzozy o roślinność wiecznie zieloną (iglaki), tak aby nowy element krajobrazu zachował  swoje walory estetyczne również podczas innych pór roku i także wtedy zasługiwał na miano ,,zielonego” zakątka. Z czasem rozrosną się też brzozy w donicach, dając w okresie letnim więcej cienia.  

Już teraz ze strefy wypoczynku korzystają np. osoby oczekujące na przejażdżkę wycieczkowym „londyńczykiem” odjeżdżającym w letnim sezonie z placu Biegańskiego. Zielona strefa będzie także wykorzystywana jako miejsce lub tło miejskich imprez m.in. w ramach cyklu „Aleje - tu się dzieje!”.

Istniejący wcześniej w tym miejscu – w ramach Budżetu Obywatelskiego - ogród publiczny został nieco przesunięty, natomiast 15 drzewek w kolorowych donicach, także będących efektem projektu z BO, zostało przeniesionych - częściowo na plac Rady Europy, częściowo w okolice III alei NMP, przy Miejskiej Galerii Sztuki.

Za dostawę i montaż elementów małej architektury do zielonej strefy wypoczynku miasto wydatkowało 198,5 tys. zł. Do wyłonienia wykonawcy, którym jest firma Zano z Krakowa,  potrzebne były dwa przetargi.  

fot. Łukasz Stacherczak, Marcin Szczygieł