W pierwszy sierpniowy weekend padł tragiczny rekord nad polskimi wodami. W ciągu trzech ostatnich dni w kraju utonęło 30 osób. MSWiA i służby apelują o rozsądek. Choć za nami dopiero połowa wakacji, to już można mówić o tym, że będą one należały do jednych z najtragiczniejszych jeśli chodzi o liczbę utonięć. Ostatnie dni to przerażający bilans. Zadbajmy o bezpieczeństwo wypoczywając nad wodą.

Przed nami kolejne tygodnie wakacji i temperatur sprzyjających kąpieli w akwenach wodnych. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. 

Choć nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą czuwają WOPR-owcy, policjanci, oraz inne służby, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku wczasowiczów! Pomimo, że służby codziennie ratują wielu tonących, nadal nad wodą dochodzi do tragicznych zdarzeń, często spowodowanych ludzką nieodpowiedzialnością. Wypoczywając nad wodą przestrzegajmy elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

Pamiętajmy o  bezpiecznej kąpieli! Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody znajdując się pod wpływem alkoholu, do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol. Unikajmy brawury i przeceniania swoich umiejętności pływackich. Panujące obecnie wysokie temperatury sprawiają, że chętnie chłodzimy się w wodzie. Pamiętajmy jednak, że w tak upalne dni nasz organizm jest osłabiony, podatny na udary i omdlenia. 

Dbajmy o wybór bezpiecznych kąpielisk. Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby. 

Uważajmy na siebie, bądźmy ostrożni i pamiętajmy, że woda, to niebezpieczny żywioł i nie wolno go lekceważyć. W kontakcie z nią ponad wszystko należy kierować się zdrowym rozsądkiem i rozwagą!