Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

We wtorek, 7 sierpnia, w ramach cyklu spotkań z historią z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Muzeum Częstochowskie zaprasza nawykład ,,Warszyc i jego żołnierze".

Wykład Mariusza Grzyba, historyka z Muzeum Częstochowskiego rozpocznie się o godz. 18.00 w Ratuszu. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje na stronie: http://www.muzeumczestochowa.pl/inne/8561/

Kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc” był oficerem Armii Krajowej, twórcą i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Był jednym z najbardziej znanych bohaterów walk o Polskę z okupantem niemieckim i sowieckim. W 1942 r. pełnił funkcję Komendanta Obwodu AK Radomsko i dowódcy oddziału KEDYW-u. W 1945 r. nie złożył broni, tworząc Konspiracyjne Wojsko Polskie.

Został aresztowany w Częstochowie przez UB w czerwcu 1945 roku, w jednym z domów przy ul. Wręczyckiej, a w 1946 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 roku, do dzisiaj nie wiadomo gdzie został pochowany.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.