Trwa tydzień św. Krzysztofa - patrona kierowców. Z tej okazji Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie nadkom. Grażyna Dudek kieruje do wszystkich użytkowników dróg specjalny apel. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

Szanowni Państwo!

Każdego roku na polskich drogach ginie około 3000 osób, a około 40000 zostaje rannych w wypadkach drogowych. Najczęstszą przyczyną jest nadmierna prędkość, brak wyobraźni i brawura.

W 2017 roku na drogach Częstochowy i powiatu w wyniku wypadków śmierć poniosło 25 ofiar. Do 15 lipca 2018 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie zginęło już 21 osób – 7 kierowców, 1 rowerzysta, 3 motocyklistów, 8 pieszych i 2 pasażerów (w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano 5 wypadków śmiertelnych).

Opierając się na liczbach, w 2017 roku wypadki śmiertelne stanowiły 1,7% ogółu zdarzeń drogowych, podczas gdy w 2018 roku obserwujemy niepokojącą tendencję wzrostową do 6,5%.

Dla niektórych to tylko liczby – bezimienna statystyka, dla nas – policjantów Ruchu Drogowego, którzy obsługują na co dzień wypadki drogowe, są to prawdziwe ludzkie tragedie. Śmierć każdego człowieka jest dramatem rodziny i bliskich, szczególnie w tak niespodziewanych okolicznościach.

Obchodzony w dniach 22 – 29 lipca tydzień św. Krzysztofa – patrona kierowców – niech będzie okazją do refleksji. Zróbmy już dziś rachunek sumienia, odpowiedzmy sobie na pytanie – czy nasze zachowanie na drodze jest bezpieczne? Czy swoim zachowaniem nie zagrażamy innym uczestnikom?

To od nas zależy, czy na polskich drogach będzie bezpieczniej. Zadbajmy o to razem, aby każdy z nas mógł dotrzeć do celu. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, bądźmy rozważni i bezpieczni – dla siebie i innych.

PIESI: używajcie odblasków, bądźcie widoczni na drodze, kierujcie się zasadą ograniczonego zaufania

ROWERZYŚCI: respektujcie prawa pieszych, nie wjeżdżajcie na jezdnię bez upewnienia się, że jest bezpiecznie

MOTOCYKLIŚCI: nie ulegajcie pokusie przekraczania dozwolonej prędkości

KIEROWCY: przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego, kierujcie się wyobraźnią i rozsądkiem.

Użytkownicy dróg! Dbajcie o siebie nawzajem, przestrzegajcie przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym!

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego

Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie

nadkom. Grażyna Dudek

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.