Pod hasłem „Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu” w niedzielę 1 lipca br. na Jasnej Górze odbył się XXIV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Honorowy patronat nad uroczystością objęli wicemarszałek  województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa i starosta częstochowski Krzysztof Smela.

Zjazd rozpoczął się mszą św. w Kaplicy NMP  w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie. Homilię wygłosił s. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Po mszy  uczestnicy uroczystości - członkowie organizacji kresowych z kraju i ze świata, samorządowcy, w tym starosta K. Smela i członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego Leonard Smolarski, przeszli w „Marszu Pokoleń” pod figurę Matki Bożej, gdzie ułożyli Krzyż Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA  i odczytali Apel Poległych.
O godzinie 12.30 w Sali Papieskiej rozpoczęło się Otwarte Forum Kresowe, podczas którego mówiono m.in. o tworzeniu szerokiego frontu na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach, weryfikowaniu dotychczasowej polityki wschodniej, edukacji patriotycznej młodych Polaków, trosce o upamiętnienie miejsc kaźni…

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.