Policjanci z wydziału ruchu drogowego częstochowskiej komendy przeprowadzili akcję pod nazwą „Telefon”. Celem działań było egzekwowanie od kierujących stosowania się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Mundurowi nałożyli 46 mandatów, 12 osób zostało pouczonych.

Policjanci z częstochowskiej drogówki przeprowadzili w piątek działania pod nazwą „Telefon”. W trakcie akcji mundurowi skontrolowali 188 pojazdów i ujawnili 145 naruszeń prawa, w tym aż 58 dotyczących korzystania z telefonu w sposób zabroniony. Wobec wszystkich osób popełniających wykroczenia zastosowano odpowiednie środki karne.


Celem tej ogólnopolskiej akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale też egzekwowanie od kierujących stosowania się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Policjanci uświadamiali też kierujących, że korzystanie z telefonu podczas jazdy wpływa na spadek świadomości i spowolnienie reakcji na wydarzenia na drodze.

Przepisy precyzyjnie wskazują sposób, w jaki można posługiwać się telefonami komórkowymi podczas jazdy. Art. 45 ust 2 pkt 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi: "Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku".

Oznacza to, że jedyną możliwością na legalną rozmowę w trakcie prowadzenia auta jest stosowanie zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących.

Korzystając z telefonu komórkowego za kierownicą, kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł. Dodatkowo dostanie także 5 punktów karnych.